Sinemacılardan Gezi için 24 saatte 3 bin imza
Haber
28 Nisan 2022 - Perşembe 14:44
 
Sinemacılardan Gezi için 24 saatte 3 bin imza
Gezi davasında verilen kararlara tepki amacıyla "Susmayacağız, korkmuyoruz, sinmiyoruz" adıyla açılan kampanyayı 3 bin sinemacı imzaladı.
Kültür Sanat Haberi
Sinemacılardan Gezi için 24 saatte 3 bin imza

FERSUDE - Gezi Davası kararlarına yönelik sinemacıların imzaya açtığı çağrı metnine destek büyüyor. 177 kişiyle başlayan çağrıya sinema sektörünün her alanından imza yağdı. İmzacı sayısı 24 saatte 3 bine çıktı.
 
İlk imzacılar arasında Müjde Ar, Mehmet Günsür, Nur Sürer, Mert Fırat, Pınar Deniz, Ercan Kesal, Perihan Savaş, Halil Ergün, Şevket Çoruh, Ahmet Mümtaz Taylan, Meltem Cumbul gibi isimler yer alıyor.
 
 
Yeni imzalar arasında ise Nuri Bilge Ceylan, Ayfer Tunç, Nejat İşler, Hazal Kaya, Selçuk Yöntem, Hilal Saral, Barış Pirhasan, Şebnem İşigüzel, İlker Ayrık, Lale Mansur, Hasibe Eren, Ulaş Tuna Astepe, Bige Önal, Ece Yörenç, Mustafa Altıoklar, Nihal Yalçın, Berk Hakman, Ebru Ceylan, Taner Birsel, Aslıhan Malbora, Azize Tan, Ezel Akay, Nergis Öztürk gibi isimler bulunuyor.
 
 
SİNEMACILARDAN ÇAĞRI METNİ
 
Sinemacıların yaptığı çağrı metni ise şöyle: “Bundan 9 yıl önce, 2013 yılında vicdanlı insanların kentine sahip çıkmak üzere başlattığı ve ülke geneline yayılıp milyonların paylaştığı Gezi sürecinde nerede duruyorsak, bugün yine oradayız. Daha önce aynı suçlamadan beraat etmiş, aralarında meslektaşımız Çiğdem Mater’in de olduğu Mücella Yapıcı, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Mine Özerden, Hakan Altınay, Yiğit Ali Ekmekçi’ye verilen 18’er yıllık, Osman Kavala’ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarını kendimize verilmiş sayıyor ve hiçbir somut delile dayanmayan bu karara itiraz ediyoruz. Anayasal, barışçıl gösteri ve protesto hakkını kullanan vatandaşları şeytanlaştırmak, terörize etmek, cezalandırmak hiçbir erkin haddi de hakkı da olamaz.
 
 
KORKMUYORUZ, SİNMİYORUZ
 
Biz bu ülkenin sinemacıları olarak içinden çıktığımız toplumun sözü, sesi, yüzüyüz. Bu karar karşısındaki öfkemizi umuda ve cesarete çevirip ülkemizi karanlıktan aydınlığa çıkarmak için elimizden geleni ardımıza koymamayı bir borç; özgürce yaşanacak bir Türkiye’yi hep beraber inşa etmeyi bir görev kabul ediyoruz. Bir korku imparatorluğu kurmak adına girişildiği belli olan bu hukuksuzluğa seyirci kalmayacağız; susmayacağız. Korkmuyoruz, sinmiyoruz!”
 
 
MA
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı