Şiir, edebiyat, kültür ve sanat platformu Yirmibirmart 1'inci yaşını kutluyor
Haber
14 Mart 2022 - Pazartesi 15:24
 
Şiir, edebiyat, kültür ve sanat platformu Yirmibirmart 1'inci yaşını kutluyor
21 Mart 2021’de yayın hayatına başlayan online şiir, edebiyat, kültür ve sanat platformu Yirmibirmart, kültür ve sanat alanındaki 1. yılını doldurdu.
Kültür Sanat Haberi
Şiir, edebiyat, kültür ve sanat platformu Yirmibirmart 1'inci yaşını kutluyor

FERSUDE - Sanat kolektifi olarak adını duyuran Yirmibirmart, kültür sanat haberleri, öykü, sesli öykü, makale, eleştiri, inceleme, pasajlar,podcast yayınları ve video söyleşilerin yer aldığı güncel platform hizmetlerinin yanı sıra okurlarına her ayın 21’inde yayınlanan ve sadece şiirlerden oluşan bir de e-dergi yayını sunuyor.

 

Çağdaş, yenilikçi ve genç sanata önem veren platform, yayınlandığı günden itibaren birçok yeni ve genç sanatçıyı okurlarıyla buluşturdu.

 

Dünya şiirinden seçkiler: 131 şair, 39’u çeviri 159 şiir

E-dergi olarak okurlarına sunduğu aylık şiir dergisinin yayınladığı günden bugüne, toplamda 131 şairin 159 şiirine yer veren Yirmibirmart; Almanca, Arapça, Boşnakça, Farsça, Hırvatça, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Kürtçe, Yunanca veZazaca olmak üzere 11 farklı dilde39çeviri şiiri okurlarıyla buluşturdu.

 

Yirmibirmart’ın yayın kurulunda, Ezgi Örnek, Fatoş Avcısoyu Ruso, Nil Ucuzsatar Danışmaz, Cenk Kolçak, Emrullah Alp ve Şahin Altuner yer alıyor. Platformun teknik desteğini ise Doğukan Aksakal üstleniyor.

 

“Buluşuyoruz”

Kültür ve sanat alanındaki ilk yılını dolduran Yirmibirmart ailesi, 1. yaş kutlamasını sosyal medya hesaplarından yaptığı açık davetle duyurdu.

 

 “Şiir, öykü, makale, inceleme ve kültür haberleriyle dolu ilk yaşımızı kutlarken, siz dostlarımızı da yanımızda görmekten mutluluk duyarız.

 

19 Mart Cumartesi saat 19.00'da kimseye söz vermeyin!”

 

Buluşma Adresi: Asmalı Mescit Mah. Emir Nevruz Sok. Paniya Apt.
Beyoğlu / İstanbulTarih: 19 Mart Cumartesi 2022
Saat: 19:00

 

Yirmibirmart Nedir?/ Biz kimiz?

Adımızı, “21 Mart Dünya Şiir Günü”, “Uluslararası Irk Ayrımı İle Mücadele Günü”, “Dünya Ağaç ve Orman Günü”, “Newroz Bayramı, “Gece-Gündüz eşitliği olan Ekinoks”, “Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü” gibi yaşamsal ve kültürel mirasların birleşmiş gücünden alan Yirmibirmart sanat kolektifiyiz.

 

Edebiyat, kültür ve sanat ortamına yeni bir soluk katmak, bir öteki izdüşüm sunabilmek adına “Sınırsız Bir Yere…” sloganıyla yola çıktık.

 

Yirmibirmart kolektifi olarak, kültür ve sanat dünyasında nitelikli yayınlarla yeni bir çekim merkezi oluşturma inancını taşıyoruz.

 

Sistem dışı, genç, yeni, tutarlı ve teorik derinlik barındıran, sistemin gazabına uğrayanların sesi ve alışılmışın dışında olabilmeyi düstur edinen bir yayın çizgisini okurla buluşturmayı hedefliyoruz.

 

Düşünsel ve ideolojik duruşumuz gereği ötekileştirici, kimlik inkârına dayanan, cinsiyetçi, homofobik, anti-ekolojist, insan ve hayvan hak / özgürlüklerine aykırı, eril dil ve resmi ideolojinin uzantısı her türlü girişimi reddettiğimizin altını çizmek isteriz.

 

Yirmibirmart kolektifi olarak ikiye ayrılan içeriğimizle online yayın dünyasına giriş yapıyoruz:

 

1- Platform: Edebiyat, kültür ve sanat alanındaki güncel haber ve gelişmeleri okurla buluşturan; öykü, mor öyküler, sesli şiirler, makale, deneme, tefrika, eleştiri, inceleme, söyleşi, video ve podcast yayınlarımızın yer aldığı, sanat ve edebiyata dair çoklu alt başlıklar içeren bölümlerimizi içermektedir.

 

2- Yirmibirmart Dergi: Her ay, gün 21’i gösterdiğinde yayınlanmak üzere, yalnızca şiirlerin yer aldığı e-dergiformatımızı içermektedir.

 

Yirmibirmart Hakkında;

21 Mart: Dünya şiir günüdür.

21 Mart: Newroz – Baharın ilk günüdür.

21 Mart : Ekinoks; gece ve gündüzün eşitlendiği gündür – Yaşasın Eşitlik!-           

21 Mart: Dünya ağaç, dünya uyku, dünya renk, dünya kukla, dünya ırk ayrımı ile mücadele ve downsendromu farkındalık günüdür.

21 Mart: Öteki, marjinal, muhalif ve biraz da şeydir.

21 Mart: Tüm sanat disiplinlerinin kendine yer bulabileceği özgür bir alandır.

21 Mart: Patikalara inananların buluştuğu meydandır.         

21 Mart: Karşı gelebilme potansiyelidir.

21 Mart: Aynı yöne bakan gözlerin ufkudur.

21 Mart: Sözcüklere iltica edenlerin iktidardan uzak yurdudur.

21 Mart: Gelecek zaman için hep bahardır.

21 Mart: Renklerin ve dillerin cesurca yan yana getirilmesidir.

21 Mart: Kaldırımlara inat açan çiçeklerdir.  

21 Mart: Yolda olma hikâyesidir.       

21 Mart: Şimdiki zamanı sorgulayıcı bir bakıştır.

21 Mart: Dayanışmanın iyileştirici gücüne inanmaktır.

21 Mart : (          ) Herkesin içeriğini kendisinin doldurabileceği boş bir maddedir.

21 Mart : Dünyaya şaşıranların ünlem işaretidir.

21 Mart: Biz’e varıştır.

21 Mart: Yanıtlara yeniden soru sormaktır.

21 Mart: Sınırsız bir yere doğru kolektif bir yürümedir.

 

Yirmibirmart platformuna www.yirmibirmart.com adresinden ulaşılabilir.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı