Îşev dizisinin ekibinden yeni projeleri için destek çağrısı
Haber
28 Kasım 2021 - Pazar 09:17
 
Îşev dizisinin ekibinden yeni projeleri için destek çağrısı
Şimdilik nerde yayınlanacağı açıklanmayan, çekim hazırlıklarının bittiği yeni dizi için Îşev ekibi destek çağrısında bulundu.
Kültür Sanat Haberi
Îşev dizisinin ekibinden yeni projeleri için destek çağrısı

FERSUDE - Youtube üzerinden Kürtçe yayınlanan Îşev dizisinin ekibi, yeni başlayacakları dizi projesi için, destek çağrısında bulundu. Daha önce 16 bölüm yayınlanan Îşev dizisi büyük bir ilgi ile karşılanmıştı. Dizinin hayranları yeni sezonu beklerken, Îşev ekibi yeni bir dizi projesi ile döneceklerini duyurdu. Şimdilik nerde yayınlanacağı açıklanmayan, çekim hazırlıklarının bittiği yeni dizi için Îşev ekibi destek çağrısında bulundu.

 

Geçen sene Kasım ayında ilk bölümünü Youtube’da yayınlanan Îşev dizisi izleyicisinin talebi üzerine bir diziye dönüştü. Çünkü dizinin ilk bölümü sadece uzun bir skeç olarak düşünülmüş ve yayınlanmıştı. Bu hikâye o kadar çok sevildi ki izleyicilerin yoğun talebi üzerine 16 bölümlük bir dizi filme dönüştü. Bir dizi yapmak için planlama, ciddi bir bütçe ve en başında yeterli teknik ekipman gerekiyorken bütün bunlardan yoksun Îşev ekibi 16 bölüm süren zorlu bir serüvene atıldı.

 

Farklı mecralarda ve TV’lerde daha önce yayınlanan Kürtçe komedi dizilerinin içinde adından söz ettirecek ve önümüzdeki yıllarda da söz ettirmeye devam edecek olan Îşev dizinin başarısının altında yatan en büyük etken senaristlerin Kürtleri başkasının aynasından değil de kendi pencerelerinden anlatmaya çalışmalarından kaynaklanmaktadır. Ki o pencerenin bir adım ötesi Batman’ın herhangi bir sokağıdır. Orada konuşulan Kürtçe, sokak argosu, taziyeler vb. güncel birçok olay yalnızca en çok Kürtlerin güle bileceği şekilde anlatılmaktadır.

 

Eğer her hafta babanızın eski cep telefonu taziyeye gitmek için çalıyorsa Îşev dizisindeki Bakî karakterine ister istemez daha fazla gülersiniz. Şewqîya ismini Bakî gibi yalnızca siz romantik bulabilirsiniz. Şewqîya’nın apaçık taklit hali ve cüreti Bakî’nin onu tutkuyla sevmesine sevinirsiniz. Taklitin içindeki doğallığın yarattığı imkan Kürtlere ilk defa bir filmde onlar adına karar vermeyen, Türk Sinemasında ve dizi sektöründeki gibi problemlerini gidip çok bilmiş öğretmen ve devlet memurlarına çözdürmeyen hayatın içinde, HemeşAv su bayisinin köhne dükkanından banka soymak için açtıkları tünelden kahvehaneye çıkıp okey masasında hemen oyun oynayacak kadar absürt muhteşem eğlenceli bir anlatım imkanı açığa çıkartıp sunmakta. İnsanın bildiği şeyler hakkında komedi yapılırsa ona daha çok güler. Bilmediğiniz şeyler hakkında yapılan komedinin alımlayıcı tarafından yüksek reaksiyon göstermesi beklenemez. Îşev dizisinin Kürtlere ve doğal olarak Kürtçeye baktığı pencere bütün bir şehir olan Batman’dır. Sokak aralarında küçük çocukların Îşev’deki replikleri taklit etmesi politik mizah yapan diğer Kürtçe komedi dizisi denemelerinin neden başarısız olduğunu da aslında göstermektedir.

 

Çocukların da gülebileceği ve taklit edebileceği sahneler çekmek Îşev dizisinin en büyük başarısıdır. Bütün bunları yapabilecek bir proje tasarlamak birçok imkâna sahip olmayı gerektirirken Îşev ekibi tek sermayeleri olan yetenekleri ile yıllarca izlenecek ve adından söz ettirecek bir komedi dizi çekmeyi başardılar. Çok küçük imkânlarla Kült bir iş yapan Îşev ekibi yeni projelerinde de başarıyı yakalarlar mı bilemiyoruz.

 

Fakat beklenti çıtasını şimdiden yükseklere çıkarttıkları için işleri zor görünmekte. Bu yüzden her türlü zorluğu aşmaları için hak ettikleri desteği beklemekteler.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı