Şengül Karaca cinayeti: Beraat kararı bozuldu, müebbet hapis verildi
Haber
04 Ekim 2021 - Pazartesi 13:40
 
Şengül Karaca cinayeti: Beraat kararı bozuldu, müebbet hapis verildi
Beyoğlu'nda, 2017'de pencereden şüpheli bir şekilde düşerek yaşamını yitiren Şengül Karaca'nın katili Hasan Aydın hakkında verilen beraat kararı bozuldu. Hasan Aydın, müebbet hapis cezası alarak tutuklandı.
Kadın Haberi
Şengül Karaca cinayeti: Beraat kararı bozuldu, müebbet hapis verildi

FERSUDE - İstanbul Beyoğlu’nda 4 Mayıs 2017’de öğretmen Şengül Karaca evinin penceresinden şüpheli bir şekilde düşerek hayatını kaybetti. Karaca’nın ölümüne ilişkin tutuklanan Hasan Aydın, 7 Aralık 2018'deki duruşmada tahliye edildi. İstanbul 31. Ağır Ceza Mahkemesi 15 Ekim 2019'da görülen karar duruşmasında ise sanık Hasan Aydın'ın üzerine atılı suçu işlediği sabit olmadığından beraatine karar verdi. Beraat kararı üzerine Şengül Karaca'nın ailesi, istinaf mahkemesine itirazda bulundu.
 
İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi'nde ikincisi görülen duruşmada, Şengül Karaca'nın ağabeyi Yalçın Karaca, sanık Hasan Aydın ve taraf avukatları hazır bulundu. Sanık Hasan Aydın savunmasında, yerel mahkemedeki savunmasını tekrarlayarak, beraatini istedi. 
 
 
GÖRGÜ TANIĞI 
 
Savcılık ve polis soruşturmaları aşamasında eksik soruşturma yapıldığını belirten Şengül Karaca'nın aile avukatı Meriç Eyüboğlu, olayın görgü tanıklarının dinlenmediğini hatırlattı. Av. Eyüboğlu şöyle devam etti: “Facebook kayıtlarının dosyaya intikalinin resmi kanallardan sağlanmasını istedik. Ancak bu yola da giderilmemiştir. Zira maktulesin olaydan kısa bir süre önce 'Merhametten maraz doğar, Hasan Aydın kadınlara şiddet uygular' şeklinde paylaşımı mevcuttur. Bu paylaşım sonrası maktule ile görüşen Kadir Yüce'nin dinlenmesini istedik. Bu kişi bu paylaşımdan endişe etmiş ve maktuleyi arayıp yapabileceği bir şey olup olmadığını sormuştur. Kadın çığlığı duyduğunu söyleyen tanık dinlenmemiştir. Yine bu tanık, bir kadının erkek tarafından itildiğini gördüğünü söylemiştir. Kovuşturma aşamasında ölmesi sebebiyle dinlenememesi gerekçe gösterilerek bu tanığın ifadeleri yok sayılmıştır. Buna itiraz ediyoruz."
 
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı Hatice Boz da olay anını gören tanığın ifadesinin esas alınmasını, sanığın çelişkili savunmalarına değer verilmemesini, cezalandırılarak tutuklanmasına karar verilmesini talep etti.  
 
 
CEZALANDIRILMASI TALEBİ 
 
Duruşma savcısı esas hakkındaki mütalaasında, “yerel mahkemenin beraat kararını olayın görgü tanığı olmayan kişilerin beyanı ve varsayımlarına dayalı hususlara dayandırarak verdiğini, görgü tanığının olayı anlattığı ve sanığın maktulü iki eliyle aşağı ittiğini gördüğünü beyan ettiğini, maktulün adli tıp raporunda kol ve boyun kısmında bulunan eski yara izleri birlikte değerlendirilerek sanığa beraat kararı verilmesinin dosya kapsamıyla örtüşmediğini kaydetti. Savcı, sanığın müebbet hapisle cezalandırılmasını talep etti. 
 
 
TUTUKLANDI 
 
Mahkeme heyeti oy çokluğuyla, sanık Hasan Aydın hakkında Şengül Karaca'yı öldürme suçunun sabit olduğunu belirterek Karaca ailesinin istinaf taleplerini kabul etti. Beraat hükmünün kaldırılmasına karar veren mahkeme, sanık Hasan Aydın'ın müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi. Heyet, sanığın pişmanlık göstermemesini dikkate alarak takdiri indirim uygulamadı.
 
Tutuklanmasına karar verilen Hasan Aydın, kelepçelenerek duruşma salonundan çıkarıldı.
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı