Rusya-Ukrayna yeniden müzakere masasında
Haber
14 Mart 2022 - Pazartesi 12:44
 
Rusya-Ukrayna yeniden müzakere masasında
Rusya ile Ukrayna arasında süren müzakereler dördüncü yeni tur görüşmeyle devam ediyor. Ukrayna Devlet Başkanlığı danışmanı Mihail Podolyak, görüşmelere ilişkin “zorlu geçtiğini ama devam ettiğini” söyledi.
Dünya Haberi
Rusya-Ukrayna yeniden müzakere masasında

FERSUDE - Rusya ile Ukrayna arasında süren müzakereler dördünc ü yeni tur görüşmesi devam ediyor. Ukrayna Devlet Başkanlığı danışmanı Mihail Podolyak, görüşmelere ilişkin “zorlu geçtiğini ama devam ettiğini” söyledi. 
 
 
Müzakere heyetinde yer alan Podolyak, görüşmelere dair fotoğraf paylaşarak, "Taraflar aktif şekilde, belirlenen pozisyonlarını ifade ediyorlar. Zor olmakla birlikte iletişim kuruluyor. Anlaşmazlığın sebebi, iki farklı siyasi sistem" dedi. Podolyak, Ukrayna'da toplum içinde oybirliğine dayalı özgür diyalog kurulduğunu, Rusya'da ise toplumun ültimatomlarla bastırıldığını savundu. 
 
 
Podolyak, görüşmelerde ateşkes, askerlerin çekilmesi ve Ukrayna için güvenlik garantileri üzerine odaklandıklarını belirterek, müzakereler için ateşkes sağlanmasına dair ön koşulunun değişmediğini söyledi.
 
 
Öte yandan Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Ihor Zhovkva, BBC'ye yaptığı açıklamada Moskova'nın geçmişe kıyasla daha yapıcı bir tutum takındığını söyledi. Zhovkva, "Bize ültimatomlar ve kırmızıçizgiler verip, Ukrayna'nın teslim olmasını istemek yerine, yapıcı müzakerelere başlamış gibi görünüyorlar" dedi. 
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı