Roger Waters Nudem Durak’a gitarını vermek için Türkiye’ye geliyor
Haber
16 Nisan 2022 - Cumartesi 12:54
 
Roger Waters Nudem Durak’a gitarını vermek için Türkiye’ye geliyor
Pink Floyd grubunun kurucusu, müzisyen Roger Waters, gitarını Kürtçe şarkı söylediği için tutuklanan sanatçı Nûdem Durak’a hediye etmek için Türkiye’ye geliyor.
Kültür Sanat Haberi
Roger Waters Nudem Durak’a gitarını vermek için Türkiye’ye geliyor

FERSUDE - Hakkında açılan iki ayrı davadan 19 yıl hapis cezasına çarptırılan 33 yaşındaki sanatçı Nûdem Durak, cezaevi sürecinde kemik erimesi hastalığı ve ses tellerine ciddi zararları olan Graves (zehirli guatr) hastalığına yakalandı. Sesini kaybetme korkusu yaşayan Nûdem’in serbest bırakılması için Pink Floyd üyesi Roger Waters, Amerikalı oyuncu, yapımcı ve yazar John Kusack, oyuncu Mark Ruffalo, filozof Angela Davis gibi dünyaca ünlü isimler çağrıda bulundu. Noam Chomsky de, Nûdem’e verilen cezanın ağır bir adaletsizlik olduğunu belirten bir mesaj yayınlamıştı.
 
 
Yeni Özgür Politika'nın haberine göre, Nûdem için “Free Nûdem Durak-Nudem İçin Adalet” kampanyası yürüten komite üyesi ve Nûdem Durak’ın kardeşi Firdevs Durak, Waters’ın önümüzdeki günlerde gitarını Nûdem’e hediye etmek üzere Türkiye’yi ziyaret edeceğini duyurdu.
 
 
WATERS GİTARINI DURAK'A GETİRİYOR
 
Nûdem Durak için “O bizim kız kardeşimiz” diyen Waters, Durak’a cezaevinde müzik aletleri sağlanamamasının kabul edilemez olduğunu belirtti. Açıklama yapmakla sınırlı kalmayan Waters gitarlarından birini de Nûdem'e, cezaevine gönderdi. Anacak cezaevi idaresi gitarı içeri almadı. Bunun üzerine Waters, dünyaca ünlü birçok sanatçıya imzalatılacak bir gitarı önümüzdeki günlerde Durak üzerindeki adaletsizliğe dikkat çekmek amacıyla Türkiye’ye getirecek.
 
DURAK HAKKINDA KİTAP YAZILIYOR
 
Durak hakkında çeşitli dayanışma etkinlikleri de yayılıyor. Komite’nin paylaştığı bilgilere göre, İtalya'da Nûdem Durak'a adanan bir konser gerçekleştirildi. Bu Nisan ayında yeni bir konser daha organize edilecek. Almanya'da üzerinde Durak’ın portresinin yer aldığı posta pulları yapıldı. Birçok sanatçı Durak’ı çizdi. Sokak sanatçısı Mahn Kloix Fransa'nın Marsilya kentinde, Durak’ı betimleyen devasa bir fresk gerçekleştirdi. Bir kitabevinin cephesine Durak, resmedildi. Kapağında bu resmin yer aldığı bir kitap da mevcut. Durak hakkında yeni bir kitap yazılıyor. Sanatçıya adanan müzik parçaları bestelendi, konserlerde çalındı ve onun şarkıları farklı sanatçılar tarafından söylendi.
 
 
ÖZGÜRCE ŞARKISINI SÖYLEYEBİLMELİ
 
“Bu artık çok büyük bir dayanışma” diyen Komite, “Nûdem cezaevinden 2034'te çıkacak. On iki yıl sonra. Bunu hayal etmek bile güç. Zaten 7 yılını boşuna parmaklıklar ardında geçirdi. Nûdem, Kürt hafızasını ve tarihini sanatıyla taşımaktan gurur duyan, şiddet duygusuna sahip olmayan, genç, kararlı bir sanatçı. Sahneye dönüp özgürce şarkı söyleyebilmeli” çağrısında bulundu.
 
 
'TAHAMMÜLSÜZLÜK'
 
 Nûdem’in çocukluğundan bu yana müzik aşkının olduğunu söyleyen kız kardeşi Firdevs Durak da politik müzik yaptığı için tutsak edilen kardeşi için adalet talep etti. Durak, “Bir insanın bestelerindeki sözler ve müziği ürettiği ortam gerekçe gösterilerek cezalandırılması muhalif müziğe karşı bir tahammülsüzlüktür. Nûdem müziği toplum için yapıyor. Ve elbette ki bulunduğumuz coğrafyada müziğin politik olması gerektiğini düşünüyor” dedi.
 
 
SEVK TALEBİ KABUL EDİLMİYOR
 
Durak ile hem salgından hem de tutsak bulunduğu Bayburt’a olan mesafeden kaynaklı uzun süredir yüz yüze görüşmediklerini aktaran Durak, “Nûdem, tutuklu bulunduğu Bayburt M Tipi Cezaevi’nden çıkarılmak için defalarca sevk talebinde bulundu ancak kabul edilmedi. Aile olarak Şırnak’tan Bayburt’a gitmemiz sıkıntılı oluyor. Nûdem ile genelde telefonda görüşüyoruz. Vaktini kitap okuyarak, beste yaparak geçirdiğini bizlere söylüyor” dedi.
 
 
MORAL OLDU
 
Durak için yapılan serbest bırakılma çağrılarına ve dayanışma mesajlarına dikkat çeken Firdevs Durak, “Son dönemde kampanya kapsamında verilen destekler bizlere de Nûdem’e de moral oldu. Nûdem’in de uluslararası destekten haberi var” diyerek, dayanışma gösteren herkese teşekkür ettiklerini söyledi.
 
 
 
MA
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı