Rewşan'dan yeni şarkı: Kavır
Haber
05 Şubat 2022 - Cumartesi 14:58
 
Rewşan'dan yeni şarkı: Kavır
Rewşan Çeliker Iğdır’da yaşayan Dengbêj Bekir Akkuş’tan derlediği “Kavir” isimli şarkıyı yayınladı.
Kültür Sanat Haberi
Rewşan'dan yeni şarkı: Kavır

FERSUDE - Kültür Servisi

Son yıllarda sesi ve yorumu ile dikkat çeken Kürtçe müziğin önemli isimlerinden Rewşan Çeliker Iğdır’da yaşayan Dengbêj Bekir Akkuş’tan derlediği “Kavir” isimli şarkıyı yayınladı. 

 

Rewşan Çeliker’in youtube hesabında parçayla ilgili şu bilgiler yer alıyor: Merhaba Sevgili Dostlar! Bugün Kavir şarkısıyla sizlere misafir oluyoruz. Bu şarkıyı Dengbêj Bekir Akkuş'tan derledim. Kendisi Iğdır'da yaşıyor ve şuan 80 yaşında. Eğer bir gün kendisine konuk olursanız, size de seve seve şarkılar söyleyecek, hikayeler anlatacaktır. 'Kavir' kelimesi 2 yaşındaki kuzu anlamına gelir. (Kürtçe'nin Kurmanci lehçesi) Şarkıda bir çobandan bahsedilmekte. Kavirlarını otlatıyor fakat aklı-fikri köyün kızlarında, onlarla cilveleşmekte. Tam bu esnada kurt gelir ve 101 koyununu tarumar eder. Çoban feryat figan köye gelir ve hikayesini köylülere anlatır. Hane başına kendisine birer kavir verilmesini ister, çünkü bekar olduğunu, kavirları alıp satacağını, böylece evlenebileceğini söyler. Bu şarkı farklı yörelerde de söylenegelmiş, bu versiyonu ise Iğdır yöresinden derledim. Ve tabi kendi his alemimizle şarkıyı dillendirip bu eğlenceli hikayeyi sizinle buluşturmak istedik. Dileriz keyifle dinlersiniz. Şarkıyı ezberlemek isterseniz Kürtçe altyazı seçeneğini açabilirsiniz, senkron şahane ayarlandı.

 

Rewşan Çekirer’in youtube adresinde dinleyicilerle buluşan single çok kısa bir süre içinde binlerce kez dinlendi. şarkı diğer müzik platformlarında da dinlenebiliyor.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı