Pekin'den Çin bağlantılı ABD'li işletmelere uyarı: 'Sessizce servet kazanamazsınız’
Haber
02 Aralık 2021 - Perşembe 12:45
 
Pekin'den Çin bağlantılı ABD'li işletmelere uyarı: 'Sessizce servet kazanamazsınız’
Pekin, ABD'li iş gruplarına, ikili ilişkiler kötüleşirse "sessizce" para kazanamayacakları uyarısında bulundu.
Dünya Haberi
Pekin'den Çin bağlantılı ABD'li işletmelere uyarı: 'Sessizce servet kazanamazsınız’

FERSUDE - Pekin, Çin'de çıkarları olan ABD'li iş gruplarını hükümete Çin’in çıkarları için lobi yapmaya çağırarak, ikili ilişkiler kötüleşirse "sessizce" para kazanamayacakları uyarısında bulundu.

 

Çin'in ABD ile ilişkilerden sorumlu dışişleri bakan yardımcısı Xie Feng,  yaklaşan Pekin Kış Olimpiyatları'nın siyasi boykotlarına karşı çıkarak, bunun sporcuların çıkarlarına zarar verdiği söyledi.

 

Xie ile salı günü Şanghay'daki Amerikan Ticaret Odası ve ABD-Çin İş Konseyi de dahil olmak üzere önemli iş gruplarıyla sanal bir forumda bir araya geldi.

 

 Xie yaptığı konuşmada,ABD'li iş dünyası temsilcilerini " ABD hükümetini Çin'e karşı rasyonel ve pragmatik bir politika izlemeye, ticaret, sanayi ve teknolojide savaş yürütmeyi bırakmaya ve çatışmacı politikalrdan vazgeçmesi için lobi çalışması yürütmeye çağırdı.

 

Toplantıdaki konuşmanın metni Çin'in Washington büyükelçiliğinin geçen ay doğrudan ABD'li işletmelere gönderdiği mektuplara eklenerek benzer uyarılarda bulunuldu  ve onları Çin çıkarlarını etkileyecek ABD tasarılarına karşı lobi yapmaya çağırdı.

 

Xie, ABD başkanı Joe Biden ile Çin lideri Xi Jinping arasında ilişkiyi yeniden tesis etmek için yapılan son görüşmeye övgüde bulundu ve ikili ilişkiler iyi olduğunda ekonomik ve ticari işbirliğinin daha sorunsuz olduğunu söyledi.

 

"Büyük ağacın altındaki gölgenin tadını çıkarmak güzel", dedi. "Tersine, iki ülke arasındaki ilişkiler kötüleşirse, iş dünyası 'sessiz sedasız servet kazanamaz'.

 

"İş dünyasındaki dostlarımızın ekonomik ve ticari meselelerin siyasileştirilmesine ve ulusal güvenlik kavramının kötüye kullanılmasına açıkça karşı çıkmalarını, Biden yönetimini Çin'e uygulanan yaptırımları kaldırmaya zorlamalarını, Çinli işletmelere yönelik baskılamaları durdurmalarını ve her iki ülkenin işletmelerine seviyeli bir oyun alanı sağlamalarını umuyoruz."

 

ABD, Sincan’da Uygurlara yönelik insan hakları ihlallerine, Hong Kong'a yönelik baskılara ve artan bölgesel saldırganlığına tepki olarak Çin hükümeti, yetkilileri ve taraflarına karşı yaptırımlar uygulayan çok sayıda ülke arasında yer alıyor.

 

Guardian

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı