Ortadoğu'da iki devletli konfederasyon önerisi
Haber
07 Şubat 2022 - Pazartesi 13:51
 
Ortadoğu'da iki devletli konfederasyon önerisi
Ortadoğu sorununa çözüm için İsrail ve Filistin arasında iki devletli bir konfederasyon kurulması önerildi. Taslağın önümüzdeki hafta ABD ve BM'ye sunulması bekleniyor.
Dünya Haberi
Ortadoğu'da iki devletli konfederasyon önerisi

FERSUDE - Beilin, Yahudi yerleşimcilerle çatışma tehdidinin iki devletli çözüm isteyenlerin işini zorlaştırdığını belirterek, planda yer aldığı şekliyle bir konfederasyonun Yahudi yerleşimciler açısından da daha makul görülebileceğini belirtti.

 

"BAZI TAVİZLER VERMEMİZ GEREKİYOR"

Cenevre Girişimine dahil Filistinliler arasında öne çıkan isimlerden Hiba Hüseyni de Yahudi yerleşimciler konusundaki önerinin "çok tartışmalı" olabileceğini kabul etmekle birlikte planın bütün olarak Filistinlilerin kendi devletlerini kurma hedefine hizmet edeceğini kaydetti. 1994 yılında barış görüşmelerinde Filistin müzakere heyetinde danışman olarak yer alan Hüseyni, "Kolay olmayacak. 1948'den beri üzerinde çalıştığımız devlet kurma ve kendi kaderini tayin etme hakkına ulaşmak için bazı tavizler vermemiz gerekiyor" diye konuştu.

 

İki tarafın da başkent olarak gördüğü Kudüs'ün statüsü, sınırların nihai şekli ve Filistinli mültecilerin durumu gibi pürüzlü konuların konfederasyon içindeki iki ayrı devlet tarafından daha kolay bir şekilde çözülebileceğini belirten Hüseyni, nihai bir anlaşma öncesinde tüm ayrıntıları çözüme bağlama çabalarının şimdiye kadar başarılı olmadığını hatırlatarak "Şimdi süreci tersine çeviriyoruz ve tanımayla başlıyoruz" dedi.

 

PLAN ABD VE BM'YE SUNULACAK

Beilin ve Hüseyni, planı önümüzdeki hafta ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e sunacak. Beilin, plan taslaklarını halihazırda İsrailli ve Filistinli yetkililerle paylaştıklarını belirtti.

 

İsrail Dışişleri Bakanlığı ve Filistin Özerk Yönetiminden planla ilgili bir değerlendirmede bulunulmadı.

 

İsrail'in görevdeki Başbakanı Naftali Bennett, eski bir Yahudi yerleşimci lideri ve Filistin devletine karşı çıkıyor. Koalisyon anlaşması gereği Başbakanlık görevini 2023'te devralması planlanan Dışişleri Bakanı Yair Lapid ise iki devletli çözüme destek veriyor. Uluslararası toplum da iki devletli çözümü Ortadoğu barışı için tek gerçekçi seçenek olarak görüyor.

 

Filistin toprağı olan Batı Şeria'yı Yahudi halkının tarihi ve dini merkezi, İsrail'in ayrılmaz bir parçası olarak gören Yahudi yerleşimciler, İsrail siyasetinde de önemli bir baskı unsuru oluşturuyor. Batı Şeria'nın iç kesimlerinde yaşayan Yahudi yerleşimciler, İsrailliler arasındaki en radikal kesim olarak biliniyor ve her tür toprak paylaşımına karşı çıkıyor. Filistinliler Yahudi yerleşimcileri barış önündeki en önemli engellerden biri olarak görüyor. Uluslararası toplumun önemli bir bölümü, Filistin topraklarında kurulan yerleşimleri yasa dışı olarak görüyor.

 

 

DW  Türkçe

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı