Nudem Durak: Şarkı söyleyememekten korkuyorum
Haber
04 Mart 2022 - Cuma 12:23
 
Nudem Durak: Şarkı söyleyememekten korkuyorum
Kürtçe şarkı söylediği için tutuklanan ve zehirli guatr teşhisi konan Nudem Durak’ın en büyük korkusu, bir daha şarkı söyleyememek. Annesi Hatice Durak, sanatçılara "Nudem’in sesini duyun” çağrısında bulundu.
Kültür Sanat Haberi
Nudem Durak: Şarkı söyleyememekten korkuyorum

FERSUDE - Şırnak’ın Dêrgûl (Kumçatı) beldesinde yaşayan Kürt sanatçı Nudem Durak (33), Kürtçe şarkı söylediği için yolu sık sık cezaevine düşen genç bir kadın. Dedesi, babası ve ağabeyleri söyledikleri dengbeji klamlarla tanınan Nudem Durak da ailesi gibi Kürtçe müzike merak salmasının ardından ilk olarak 2012 yılında Kürtçe şarkı seslendirdiği için tutuklandı. Nudem Durak, serbest bırakıldıktan kısa bir süre sonra yeniden tutuklandı. Serbest bırakıldıktan sonra Durak, bir süre Cizre Belediyesi bünyesinde faaliyet yürüten Mem û Zîn Kültür Merkezi’nde erbane eğitmeni olarak enstürman ders verdi. Durak, son olarak 22 Nisan 2015 yılında “Kürtçe şarkı seslendirdiği” gerekçesiyle gözaltına alınıp tutuklandı. Hakkında açılan iki ayrı davadan toplam 19 yıl hapis cezasına çarptırılan Durak, cezaevi sürecinde birçok hastalığa yakalandı. Ancak Durak’ı en çok korkutan Graves (zehirli guatr) hastalığı oldu. Zehirli guatr nedeniyle ses tellerinin zarar görmesi endişesi yaşayan Durak, aynı zamanda kemik erimesi hastalığına da yakalandı. 
 
 
PİNK FLOYD ÜYESİNDEN ÇAĞRI 
 
Guatr hastalığından ötürü sesini kaybetme tehlikesi yaşayan Durak’a, gönderilen müzik enstrümanlarına da cezaevi yönetimi tarafından el konuluyor. 19 Şubat'ta dünyaca ünlü İngiliz müzik grubu Pink Floyd üyesi Roger Waters, cezaevinde müzik aletleri sağlanamamasının kabul edilemez olduğunu belirterek, Durak’ın serbest bırakılması için AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulunmuştu. 
 
 
SESİNİ KAYBETME KORKUSU 
 
7 yıldır cezaevinde tutulan Durak, ailesiyle her hafta yaptığı telefon görüşmesinde, tek korkusunun zehirli guatrın ses tellerine zarar vermesi ve bu nedenle bir daha şarkı söylememesi olduğunu aktarıyor. Her ay bulunduğu Bayburt M Tipi Kadın Kapalı Cezaevi'nden Erzurum’a hastaneye tedaviye götürülen Durak, ardından da pandemi gerekçesiyle 15 gün hücrede tutuluyor. 
 
 
SADECE EĞİTMENDİ
 
Durak’ın annesi Hatice Durak (67), şarkı söylemenin suç olmadığını ifade ederek, "Nudem şarkı söylemekten başka bir şey yapmadı. Eğitmendi, çocuklara erbane dersi veriyordu. Kürtçe şarkı söylediği için tutuklandı. Birkaç yıl Diyarbakır Cezaevi’nde kaldıktan sonra Bayburt'a gönderdiler. Kaldığı cezaevi uzak olduğu için gidemiyorum. Oraya sürgün edildiğinden beri sadece bir defa gittim. 2 yıldır kızımı göremiyorum. En son ailemden onu görmeye gidenler oldu. Ama görüşe izin vermemişlerdi" dedi. 
 
 
SUÇU ŞARKI SÖYLEMEK
 
Anne Durak, kızının tutuklanmasının hukuki olmadığını söyleyerek, "Kızım 3’üncü defa tutuklandı. Nudem çocukluğundan beri şarkı söylüyor. Dedesi, babası ve ağabeyleri dengbêjdir. Nudem de bu gelenekten geliyor. Kızımın tek suçu kendi anadilinde şarkı söylemesidir. Cezaevinde zehirli guatr hastalığına yakalandı. Bununla birlikte kemik erimesi de var. Her ayda bir Bayburt’tan Erzurum’a tedaviye götürüyorlar. Bu durumda olan bir insan dört duvar arasında ne kadar tedavi görse de iyileşemez" diye belirtti. 
 
 
SANATÇILARA ÇAĞRI
 
Kızının dayanışmaya ihtiyacı olduğunu söyleyen anne Durak, devamla şunları söyledi: "Bütün arkadaşlarına, dostlarına çağrımdır; Nudem'e sahip çıkın. Nudem suçsuz yere tutuklandı ve bırakılması gerekiyor. Bütün dünya sanatçılarına çağrıda bulunuyorum; Nudem’in sesini duyun.”
 
 
MA / Zeynep Durgut 
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı