Muhalefet partileri ‘güçlendirilmiş parlamenter sistem’ gündemi için bir arada
Haber
05 Ekim 2021 - Salı 16:45
 
Muhalefet partileri ‘güçlendirilmiş parlamenter sistem’ gündemi için bir arada
CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, DEVA, Gelecek ve Demokrat Parti’nin de bulunduğu 6 muhalefet partisi “güçlendirilmiş parlamenter sistem” çalışmaları için bir araya geldi.
Siyaset Haberi
Muhalefet partileri ‘güçlendirilmiş parlamenter sistem’ gündemi için bir arada

FERSUDE - Muhalefet partileri, “Güçlendirilmiş parlamenter sistem” çalışmaları için Meclis’te bir araya geldi. Toplantıya, CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, İYİ Parti Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Bahadır Erdem, DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Saadet Partisi Seçim İşleri Başkanı Bülent Kaya, Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Şahinalp, Gelecek Partisi Seçim ve Hukuk İşleri Başkanı Ayhan Sefer Üstün katıldı.

Toplantıda partilerin parlamenter sistem çalışmalarında yer alan “Tarafsız, partisiz cumhurbaşkanı”, “Güçlü meclis” ve “Bağımsız yargı” ilkeleriyle ilgili görüş ve önerilerin ele alınması bekleniyor. 

 

ERDEM: ACİL OLAN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ

Toplantının başlamasından önce konuşan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem, “Bugünün konusu, acil olan şey, anayasa değişikliği… İçinden geçtiğimiz anayasanın Türkiye’ye ne kadar uymadığı, yanlışların hepsinin sebebi, ortak paydamız da bu. İttifak için konuşmak bizim haddimiz değil. Siyasi partiler ve başkanlarımız karar verir. Bugünün konusu o değil. Anayasayı halkın yararına değiştirmek konusunda ciddi bir mutabakatımız var. Türkiye’nin yakın siyasi tarihine baktığımızda altı muhalefet partisinin bir araya geldiği çok az örnek var. Demek ki bu kadar çok ihtiyaç var. Bu sistemin değişmesi için mutabakat var” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ise, “Bir süre öngörmüyoruz şu anda, çalışıyoruz. Çalışacağız ve çalışmalarımızı sayın Genel Başkanlarımıza sunacağız. Türkiye için çalışıyoruz” diye belirtti.

 

YENEROĞLU: ADIMLAR MUTABAKATLA

Türkiye’nin hukuk devletin demokrasiye dönmesi, bu başlık altında anayasanın değişmesi; Meclis İçtüzüğü’nün değiştirilmesi, Siyasi Partiler Kanunu’nun değiştirilmesi konusunda siyasi partilerin önerileri olduğuna dikkati çeken DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, “Mutabakat olasılıklarının çok yüksek olduğunu tespit ettik. Burada bu meseleleri tekrar masaya yatıracağız. Başta Anayasa olmak üzere, Meclis İçtüzüğü ve Siyasi Partiler Kanunu olmak üzere, Seçim Kanunu olmak üzere, belki Siyasi Etik Kanunu da görüşülebilir. Bütün atacağımız adımlar, altı partinin birlikte karar verebileceği, mutabakat içerisinde belirleyebileceği hususlar olacak” ifadelerini kullandı.

Toplantı ardından partili yetkililer, Genel Başkanları bilgilendirerek planlama yapacak.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı