Merkez Bankası, BAE ile swap anlaşması imzaladı
Haber
19 Ocak 2022 - Çarşamba 07:32
 
Merkez Bankası, BAE ile swap anlaşması imzaladı
TCMB ile Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası arasında 64 milyar liralık swap anlaşması imzalandı.
Ekonomi Haberi
Merkez Bankası, BAE ile swap anlaşması imzaladı

FERSUDE - TCMB ile Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası arasında 64 milyar liralık swap anlaşması imzalandı.

 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası (BAEMB) arasında, BAE dirhemi ile Türk lirası para birimleri için "İkili Para Takası" anlaşması imzalandı. Swap anlaşmasının nominal büyüklüğü karşılıklı olarak 18 milyar dirhem ve 64 milyar Türk lirası oldu.

 

'İş birliğini artırma iradesinin bir göstergesi'

 

TCMB'den yapılan açıklamada, anlaşmanın üç yıl süreyle geçerli olacağı ve karşılıklı mutabakatla uzatılabileceği belirtilirken, şu ifadelere yer verildi:

 

"Anlaşma, BAEMB Başkanı Sayın Khaled Mohamed Balama ile TCMB Başkanı Sayın Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu tarafından imzalanmıştır.


Anlaşmanın imzalanmasından sonra yaptığı açıklamada Başkan Khaled Mohamed Balama, "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile imzalanan bu anlaşma her iki ülkenin finansal konularda, özellikle de iki ülke arasındaki ticaret ve yatırımlar alanında ikili iş birliğini artırma iradesinin bir göstergesidir" demiştir.

 

Başkan Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu ise, "Bu anlaşma, iki ülke merkez bankasının, ülkeleri arasındaki ekonomik ve mali ilişkilerin geliştirilmesi için yerel para birimleri üzerinden karşılıklı ticaretin derinleştirilmesine yönelik kararlılığını göstermektedir" şeklinde bir açıklama yapmıştır."

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı