Memur ve emekliye zamlı maaş ödemeleriyle ilgili kötü haber
Haber
15 Ocak 2022 - Cumartesi 17:38
 
Memur ve emekliye zamlı maaş ödemeleriyle ilgili kötü haber
Memur ve emeklilere verilecek zam, bireysel emeklilik, kurumlar vergisi indirimi ile kur korumalı TL mevduata ilişkin düzenlemelerin yer aldığı torba teklifin görüşmeleri haftaya kaldı.
Ekonomi Haberi
Memur ve emekliye zamlı maaş ödemeleriyle ilgili kötü haber

FERSUDE - Emekli ve memur maaş zammının, belirlenmesinin ardından gözler zamlı maaşın yatacağı tarihe çevrildi. Memur ve emekli maaşlarına ek zammı da içeren kanun teklifi, Genel Kurul'da toplantı yeter sayısına ulaşılamayınca yasalaşamadı. Memur maaşı bu ay zamsız yatırılacak ancak kanun teklifi yasalaştıktan sonra zam farkı yatırılacak.

 

TORBA YASA GÖRÜŞMELERİ HAFTAYA ERTELENDİ

Memur ve emeklilere verilecek 2.5 puanlık artış ile bireysel emeklilik, kurumlar vergisi indirimi ile Dövize Endeksli Mevduata ilişkin düzenlemelerin de yer aldığı torba yasa teklifinin görüşmeleri haftaya kaldı.

 

Kanun teklifi ile memurların maaşlarına ilişkin düzenlemenin 15 Ocak’tan önce yasalaştırılması planlanıyordu; ancak önergenin oylaması öncesinde CHP yoklama istedi, toplantı yeter sayısı bulunamadığı için TBMM Genel Kurulu 18 Ocak’ta toplanmak üzere kapandı. Böylece memur ve emeklilerinin, toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkı olan yüzde 5+22.48’lik zamma ilave olarak eklenen 2.5 puanlık refah payı artışı 15 Ocak maaşlarına yetişmeyecek.

 

AKP’nin memur ve emekliye ek zammı da içeren kanun teklifi, önceki günkü Genel Kurul'da 'toplantı yeter sayısı' bulunamadığı için kabul edilemedi. AKP ve MHP'nin, teklifin 11. maddesi üzerinde verdiği önerge okunduktan sonra muhalefet önergeye tepki gösterip yoklama isterken, salonda iki kez yapılan yoklamada toplantı yeter sayısı bulunamadı. Düzenleme yasalaşmadığı için 15 Ocak'taki memur ve emekli maaş zammı farkları yatırılamadı.

 

Meclis'te görüşmeleri süren, memur ve emekliye ek zammı içeren teklifin, zam farklarının 15 Ocak'ta yatırılacak maaşlara için bu hafta yasalaşması gerekiyordu. Teklifin kalan 8 maddesinin görüşmeleri 18 Ocak Salı gününe bırakıldığı için, maaş zammı farklarının 15 Ocak'ta yatırılması mümkün olmadı.

 

Karar’da yer alan habere göre AKP yetkilileri, maaş bordrolarının önceden kesildiğini belirterek, "Eğer düzenleme çarşamba günü Genel Kurul'da kabul edilseydi farklar 15 Ocak'a yetişecekti. Eğer teklif dün yasalaşsaydı gece ek bordro ile yine yetiştirilebilecekti; ancak görüşmeler salı gününe ertelendiği için memur ve emekli maaş zamlarına yansıyacak farklar 15 Ocak'a yetişmeyecek" dedi.

 

Artı Gerçek

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı