Malatya A101’de çalışan işçi anlattı: Depoda darp edildim, kasa açıkları tehditlerle ödetildi
Haber
22 Ekim 2021 - Cuma 09:24
 
Malatya A101’de çalışan işçi anlattı: Depoda darp edildim, kasa açıkları tehditlerle ödetildi
Malatya A101’de çalışan Ömer Alpay isimli market işçisi, yaşadığı haksızlıkları Mağaza Market-Sen aracılığıyla aktardı.
Emek Haberi
Malatya A101’de çalışan işçi anlattı: Depoda darp edildim, kasa açıkları tehditlerle ödetildi

FERSUDE - Malatya A101’de çalışan Ömer Alpay isimli market işçisi, yaşadığı haksızlıkları Mağaza Market-Sen aracılığıyla aktardı.İşçinin ifadelerine göre Satış Müdürü Sefer Evren Açıkgöz, Alpay’ı mağazanın deposunda darp edip zorla belgeler imzalattı. Mağazasındaki sayımlarda çıkan açıklar ve kasa açıkları kendisine tehditlerle ödetildi.

 

Ömer Alpay, hırsızlıkla suçlanarak Kod-46 ile işten atıldı. Alpay, yaşadıklarını Mağaza Market-Sen’e gönderdiği bir videoda açıkladı.

 

Mağaza Market-Sen, A101 patronlarının, işçilerin başına “zabit” diye atadığı sorumluların uygulamalarından sorumlu olduklarını belirtti. Ayrıca “Çalışma Bakanlığı, İŞKUR, SGK; her bir A101 işçisinden sorumludur.” denilerek geçtiğimiz aylarda Çalışma Bakanlığı’nın devreye girmesiyle hakkını alan Egemen Köse hatırlatılarak “Çalışma Bakanlığı Ankara’daki A101 işçisi Egemen Köse için nasıl harekete geçtiyse şimdi Ömer Alpay için de geçmelidir. Bakanlık denetim ve soruşturma birimlerini tek tek tüm A101 mağazaları için işletmek zorundadır.” denildi.

 


“İşçiler birlik olursa sendika A101'e girer”

 

Konuyla ilgili açıklamasında Malatya A101’de çalışan işçilerin, “sorumlular bizi köle olarak kullanıyor” dediklerini belirten sendika “A101 patronları köleliği sürdürmek için “sendika giremez” diyor. İşçiler birlik olursa sendika A101’e girer.” dedi.

Mağaza Market-Sen’den yapılan açıklamada şu ifadeler yer alıyor: 

 

“A101 işçisi Ömer Alpay, çalıştığı iş yerinde mağaza sorumlusu olarak atandı. Yeni mağazası, sayımları tam yapılmadan kendisine teslim edildi. Devam eden envanter sayımlarında çıkan 3000 TL’lik açık, “ödemezsen hırsızlıktan işten atılırsın” tehdidi ile işçiye zorla ödetildi. Nakit olarak üzerine yıkılan bu ücretleri ödeyemeyen işçi, kredi kartının da limiti tükenene kadar bu açıkları ödemek zorunda kaldı. Yaşanan haksızlığa itiraz eden Ömer Alpay, bölge sorumlusu tarafından depoya görüşmeye çağrıldı. Alpay, üç bölge sorumlusunun bulunduğu depoda sorguya çekildi. Bu sorgu esnasında Satış Müdürü Sefer Evren Açıkgöz, depoya gelerek Ömer Alpay’ı darp etti. Küfür ve hakaretlerle işçiden üst üste savunma alındı, maaş kesintisine onay belgesi imzalatıldı. Maaşı ödenmeyen, yıllık izni içerde kalan ve usulsüzce ödetilen açıklarla gasp edilen Ömer Alpay; bu olayın ardından 3 günlük izne çıkarıldı. Ardından ise Kod-46 ile işten atıldı.

 

Malatya A101'de neler oluyor?

 

Malatya A101’de Ömer Alpay’ın yaşadıkları sadece bir örnek. İşçiler her gün sistematik olarak sorumlular tarafından kölece çalışmaya zorlanıyor. İşçilerin ne koşullarda çalıştırıldığını, bizzat işçilerin anlatımlarıyla duyuruyoruz:

  • Kasa açıkları ve envanter sayımlarından çıkan açıklar, zorla işçilere ödetiliyor.
  • Baskı ve mobbing ile işçilere fazla mesai yaptırılıyor. Gece geç saatlere kadar işçiler mağaza düzenliyor. Fazla mesai ücretleri ödenmiyor.
  • Haksızlıklara karşı çıkan işçiler sistematik olarak baskıya ve tehditlere maruz kalıyor.
  • İşçiler tehditlerle istifaya zorlanıyor.
  • İşten atmaya “haklı sebep” oluşturmak için işçilerin sürekli savunmaları alınıyor.
  • Son kullanma tarihi gelen ürünler zorla halka sattırılıyor.
  • Son kullanma tarihi geçen ürünler, fire olmaması için işçilere zorla satın aldırılıyor.
  • İşçiler haftalık izinlerini, yıllık izinlerini “eleman yok” bahanesi ile kullanamıyor.
  •  

A101’de ağalıkta kölelik de bitecek

 

A101’in ucuzluk sloganı, işçilerin sırtına binen patron ve sorumluların elde ettiği kârdan ibarettir. Malatya’da A101 Satış Müdürü Sefer Evren Açıkgöz ve işçilere dayatılan her kötü koşulun ortağı bölge sorumlularını, herkese ilan ediyoruz. Sendikamız işten atılan Ömer Alpay’ın, Malatya’daki ve tüm ülkedeki A101 işçilerinin sonuna kadar yanında olacak. Bu sorumlular ise attıkları her adımın bedelini yargı karşısında mutlaka verecekler.

 

A101 patronları; işçilerin başına “zabit” diye atadığı sorumluların ağalık uygulamalarından sorumludur. İşçilerin sendikal birliği ve mücadelesi sayesinde kölelik düzeninden geri adım atacaksınız.

 

Çalışma Bakanlığı, İŞKUR, SGK; her bir A101 işçisinden sorumludur. Çalışma Bakanlığı Ankara’daki A101 işçisi Egemen Köse için nasıl harekete geçtiyse şimdi Ömer Alpay için de geçmelidir. Bakanlık denetim ve soruşturma birimlerini tek tek tüm A101 mağazaları için işletmek zorundadır.”

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı