Kral Khufu’nun Güneş Teknesi 4.600 Yıl Sonra Neden Taşındı?
Haber
30 Ağustos 2021 - Pazartesi 12:20
 
Kral Khufu’nun Güneş Teknesi 4.600 Yıl Sonra Neden Taşındı?
Yetkililer, Antik Mısır firavunu Khufu’nun ahşap gemisini, Gize Piramitleri’nden Büyük Mısır Müzesi’ndeki yeni evine taşıdılar.
Kültür Sanat Haberi
Kral Khufu’nun Güneş Teknesi 4.600 Yıl Sonra Neden Taşındı?

FERSUDE - Geçtiğimiz haftalarda, bir zamanlar firavun Khufu’ya ait olan 4.600 yıllık gemi, uzun süredir ona ev sahipliği yapan Gize Piramitleri’nden, 2021’in sonlarında Kahire dışında açılması planlanan Büyük Mısır Müzesi’ne gitti.

1954 yılında 20 tonluk, 42.6 metre uzunluğundaki gemi, Khufu’nun büyük piramidinin yanında gömülü bir biçimde bulundu. Uzmanlar geminin kesin amacından emin değiller, ancak firavunun filosunun bir parçası olabileceğini ya da dirilen Kralı ölümünden sonra gökyüzüne taşımak için tasarlandığını öne sürüyorlar.

Mısırlı yetkililer, sedir ağacından yapılmış gemiyi, Belçika’dan ithal edilen uzaktan kumandalı bir aracın taşıdığı şok emici metal bir kapta taşıdılar. Gize Piramitleri yeni müzeden sadece 8 km uzakta olsa da, kırılgan gemiyi hasardan korumak için kafile çok yavaş hareket etmek zorunda kaldı. Yolculuk 10 saatin ardından sona erdi.

Mısır Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Ulaşım projesinin amacı, insanlık tarihinin ahşaptan yapılmış en büyük ve en eski organik eserini gelecek nesiller için korumak ve muhafaza etmek.” dendi.

Uzmanlar, gemiyi Belçika’dan ithal edilen uzaktan kumandalı bir araç tarafından kontrol edilen şok emici bir metal kapta taşıdılar. C: Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities.

Açıklamaya göre, başlangıçta Haziran ayında tanıtılan ithal araç, titreşimleri emen ve arazideki değişikliklere uyum sağlayan teknolojiyle donatıldı. Arkeologlar ve mühendisler, geminin yolculuktan tamamen bozulmadan çıkmasını sağlamak için projede işbirliği yaptılar.

Khufu, 4. hanedan döneminde (MÖ yaklaşık 2613-2494) Mısır’a hükmetti. Bilim insanları firavun hakkında fazla bir şey bilmiyorlar, ancak muhtemelen 20’li yaşlarında tahta geçti ve iktidarı ele geçirdikten kısa bir süre sonra büyük piramidi üzerinde çalışmaya başladı.

Khufu’nun hükümdarlığından yaklaşık 2.000 yıl sonra yazan Yunan tarihçi Herodotos, onu piramidini inşa etmek için köleleştirilmiş insanları kullanan zalim, kötü bir lider olarak tasvir etti. Diğer kaynaklarsa kralı, yalnızca askere alınmış işçileri çalıştıran geleneksel, iyi huylu bir hükümdar olarak tasvir ediyor.

Mısır’ın en ünlü arkeologlarından Kamal el-Mallakh, Khufu’nun gemisini 1954’te Gize platosu’ndaki en eski ve en büyük piramit olan büyük piramidin yakınındaki kapalı bir çukurda keşfetti. El-Mallakh’ın bulduğu zamanda geminin parçalandığını, ancak 52 metrelik bir odaya kapatılan ahşabın iyi korunmuş olduğunu belirtti.

Arkeologların 1954 yılında bulduğu büyük gemi. C: Wikimedia Commons

PBS’nin “Firavun’un gemisini inşa etmek ” adlı portalına göre, arkeologlar geminin 1224 parçasını kazmak için yaklaşık 20 ay harcadı. Restoratörler, eski Mısır gemi inşa tekniklerini yaklaşık on yıl araştırdıktan sonra gemiyi bir araya getirdiler.

Yetkililer, daha sonraki bir tarihte gemi için bir açılış töreni düzenlemeyi planlıyor. Gemi, ülkenin eski tarihini özetleyen 100.000’den fazla eserin yer alacağı uzun zamandır beklenen, uzun süredir ertelenen büyük Mısır Müzesi’nde sergilenecek. Sergilenen objeler arasında 2019 yılında Luksor’da ortaya çıkarılan yaklaşık 30 mühürlü tabuttan oluşan bir grup ve Kral Tut’un mezarının kazısından elde edilen 5.000’den fazla eşya yer alacak.

Büyük Mısır Müzesi, bu yıl Mısır’da adını duyuran tek kültür kurumu değil. Nisan ayında hükümet, Firavunların Altın Geçit Töreni olarak adlandırılan ve canlı yayında gösterilen törende 18 Kral ve 4 Kraliçeyi Tahrir Meydanı’ndaki yeni açılan Mısır Uygarlığı Ulusal Müzesi’ne (NMEC) taşıdı. 3.000 yıllık antik tarihe odaklanan büyük Mısır Müzesi’nin aksine NEMC, Mısır tarihinin tamamını araştırıyor.

 

Arkeofili 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı