Köylüler, ÇED raporunun sonucu beklenmeden arazilerine giren iş makinalarını durdurdu
Haber
10 Nisan 2021 - Cumartesi 14:42
 
Köylüler, ÇED raporunun sonucu beklenmeden arazilerine giren iş makinalarını durdurdu
TOKİ tarafından Uzundere Mahallesi’nde yapılmak istenen konutlar için ÇED raporunun sonucu beklenmeden iş makinaları köylülerin arazine girdi. Durumu haber alan köylüler, iş makinelerini durdurdu.
Ekoloji Haberi
Köylüler, ÇED raporunun sonucu beklenmeden arazilerine giren iş makinalarını durdurdu

 

 

 

FERSUDE - İzmir'in Karabağlar ilçesine bağlı Uzundere Mahallesi’nde yapılmak istenen TOKİ konutları için iş makineleri köylülerin tapulu arazilerine girdi. ÇED raporu beklenmeden ve vatandaşlara haber bile verilmeden başlayan çalışmalara tepki gösteren köylüler, bölgeye gelerek iş makinelerinin çalışmalarını durdurdu. 

 

 

Karakola giderek tutanak tutturan köylüler, pazartesi günü de savcılığa giderek suç duyurusunda bulunacak.

 

 

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Uzundere Harmanyeri Kentsel Koruma Derneği Başkanı Süleyman Gür, salgın nedeniyle uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu bir günde, hiç kimseye haber verilmeden köylülerin tapulu arazilerinin iş makineleriyle kazıldığını, yollar açıldığını belirtti. Gür, “Dernek olarak, TOKİ konutlarının yapılacağı alanla ilgili imar planlarına yasal süresi içinde itiraz ettik. İtirazımıza yanıt beklerken Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün 9 Nisan'da yani dün ilgili ÇED raporunu yayınladığını gördük” dedi.

 

 

MÜDALE SONUCU DURDURULDU

 

Gür, “Henüz bu raporu bile incelemeden; üyelerimizle değerlendirmeden iş makineleriyle tapulu arazilerimize tecavüz edildi. Toprak yerinden kaldırıldı, yol genişletme çalışmaları yapıldı. Bunu duyan köylülerimiz, sokağa çıkma kısıtlaması olduğu için başlarına bir şey gelmesin diye çiftçi belgelerini yanlarına alarak bölgeye gittiler. Müdahale sonucu çalışmalar durdurulmak zorunda kalındı. Devamında karakola ve Karabağlar Belediyesi'ne bilgi verildi. Zabıtalar tutanak tuttuktan sonra iş makineleri alandan ayrıldı. Ancak biz gerekli tespitleri yaptık. Pazartesi günü de kaymakamlıkta ayrı bir tutanak tutulacak” bilgisini paylaştı. 

 

 

‘BIRAKMAYACAĞIZ’

 

Dernek Avukatı Naciye Gür de pazartesi gününden itibaren yasal olarak ne gerekiyorsa yapacaklarını belirterek, “Bu işin peşini bırakmayacağız” dedi.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı