Korsan gemisine binmek için en az iki roketatarınız olmalı
Haber
04 Ekim 2021 - Pazartesi 12:59
 
Korsan gemisine binmek için en az iki roketatarınız olmalı
Ağustos ayında Kabil'i ele geçirip Afganistan'da iktidara döndüğünde Taliban yönetimi, 1990'larda ülkenin büyük bir kısmına dayattıkları İslam hukuku yorumundan daha ılımlı olacağına söz verdi.
Dünya Haberi
Korsan gemisine binmek için en az iki roketatarınız olmalı

FERSUDE - Bu da başlangıçta Batı'daki bazı insanların Taliban 2.0'ın bu sefer ülkeyi  sert bir şekilde yönetmeyeceğine dair yanlış bir inancını körükledi. Kabil çevresindeki kontrol noktalarında güneş gözlükleriyle gezinen militanlar ve Taliban liderleriyle selfieler çekildi.

 

Ancak Ağustostan beri, Taliban infazlarına devam etti, kızlar okuldan ve spordan menedildi, kadınların işe gitmeleri engellendi ve basın ve ifade özgürlüğü konusunda büyük ölçüde baskı yaptı.

 

Taliban savaşçılarının çoğu daha önce büyük bir şehri ziyaret etmemişti ve görev başında değilken Kabil'in turistik yerlerini geziyorlardı. Wall Street Journal'a göre grubun savunma bakanı Mohammad Yaqoob yakın tarihli bir konuşmasında, "Size verilen görevlere bağlı kalın." dedi. "Şehitlerimizin kanıyla oluşturulan statümüze zarar veriyorsunuz."

 

Taliban savaşçıları için en popüler cazibe merkezlerinden biri, bir eğlence parkı ve bir dizi parlak renkli deniz bisikleti teknesine ev sahipliği yapan batı Kabil'in eteklerindeki Qargha gölü.

 

 

Taliban savaşçısı çürük bir korsan gemisi yolculuğunda sallanırken "Burası Afganistan" diye bağırıyor. Güneş batarken, savaşçılar M4 saldırı tüfeklerini ve AK-47'lerini tutarak kuğu şeklindeki deniz bisikletiyle gölün üzerinde geziniyor.

 

Fotoğraflar: WAKIL KOHSAR/AFP

 

Vice

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı