Konya'daki katliamı paylaşan gazeteciye soruşturma
Haber
01 Ağustos 2021 - Pazar 12:56
 
Konya'daki katliamı paylaşan gazeteciye soruşturma
Konya katliamıyla ilgili Facebook hesabı üzerinden paylaşımda bulunan gazeteci Özgür Boğatekin hakkında soruşturma açıldı.
Gündem Haberi
Konya'daki katliamı paylaşan gazeteciye soruşturma

FERSUDE - Konya’nın Meram ilçesinde yaşayan Kürt ailenin katledilmesine ilişkin sanal medya hesaplarında haber paylaşımında bulunan Adıyaman’ın Gerger ilçesinde yaşayan gazeteci Özgür Boğatekin hakkında “Halkı kin ve düşmanlığa sevk etmekten” soruşturma açıldı. Gerger Savcılığı tarafından hakkında açılan soruşturma kapsamında ifade veren Boğatekin, hakkındaki iddiaları reddetti. 
 
 
“Geçen gün Konya’da Kürt aileye saldıran ve tutuklanarak cezaevine gönderilen saldırganların tahliye edildikleri gün aynı aileye yeniden saldırı düzenlendi. Meydana gelen saldırıda aynı aileden 7 kişi hunharca katledildi. Aynı vicdansız katiler evi de ateşe vererek bölgeden uzaklaştı. Bir haftada iki defa saldırıya uğrayan Kürt ailenin güvenliğini sağlayamayan ve onlara koruma vermeyen devlet, saldırıyı düzenleyen böylesi katilleri yıllarca koruma hizmeti verdiğini hepimiz biliyoruz. Yazıklar olsun” paylaşımından dolayı hakkında soruşturma açılan Boğatekin, paylaşımın gazetecilik  faaliyeti olduğunu, ancak bu faaliyetten suç üretilmeye çalışıldığını kaydetti.
 
 
 
HALKIN HABER ALMA HAKKI
 
Yapılan saldırının ırkçı saldırı olduğunu, bir gazeteci olarak halkın haber alma hakkını sağladığını kaydeden Boğatekin, “Adıyaman’da gerçekleri yazan ender kalem olduğumuz için her kelimemize, cümlemize soruşturmalar, davalar açılıyor. Son dönemde görüldüğü üzere bu saldırılar artı. Devlet ve hükümetin destek ve söylemleriyle bu saldırılar artıyor. Bu saldırılar yıllardır Türkiye ve bölgede Kürtlere yapılıyor. Bunların bir katliam olduğunu her zaman dile getirdik” dedi.
 
Soruşturmanın açılmasının nedenini gerçeğin paylaşılması olduğunu vurgu yapan Boğatekin, bu nedenle duruma şaşırmadığını dile getirdi. Boğatekin, gerçekleri halka aktarmaktan vazgeçmeyeceğini ifade etti.
 
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı