'Kobanê soruşturması' kapsamında 91 kişi hakkında gözaltı kararı
Haber
12 Nisan 2022 - Salı 06:26
 
'Kobanê soruşturması' kapsamında 91 kişi hakkında gözaltı kararı
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 13 kentte 91 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.
Gündem Haberi
'Kobanê soruşturması' kapsamında 91 kişi hakkında gözaltı kararı

FERSUDE - Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 13 kentte 91 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, 13 farklı ilden 91 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. “Kobanê soruşturması” adı altında yürütüldüğü belirtilen soruşturma kapsamında yapılan operasyonda, 46 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.
 
 
Mersin, Adana, İstanbul, Diyarbakır ve Urfa’nın da aralarında bulunduğu birçok kentte Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski belediye eşbaşkanlarının da bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. 
 
 
Gözaltına alınan bazı isimler şöyle: Mersin'de Akdeniz Belediyesi eski Belediye Eşbaşkanı Fazıl Türk, Akdeniz Belediyesi eski çalışanları Hasan Çat, Selami Turan ve Ülfiye Özcan ile eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye çalışanı Metin Kılavuz ve HDP eski Saymanı Zeki Çelik gözaltına alındı. HDP Adana il yöneticisi Mustafa Bilgiç ile Şefik Özbey ve Necmettin Aslan'ın da bulunduğu 6 kişi gözaltına alındı.
 
 
SAVCILIKTAN AÇIKLAMA
 
 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan soruşturmaya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, gözaltına alınanlar hakkında "Kobanê olaylarının mali yapılanmasında yer aldıkları, ölen ya da yaralanan PKK'lilerin ailelerine maddi yardımda bulundukları" suçlaması yöneltildi. Savcılık açıklamasında, "91 şüphelinin, Ankara merkezli 13 ilde, 6415 sayılı terörizmin finansmanının önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet ve silahlı terör örgütü üyesi olmak suçlarından 12 Nisan tarihinden itibaren gözaltına alınmalarına karar verilmiştir" denildi.
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı