Kanarya’da lavlar denize doğru ilerliyor
Haber
23 Eylül 2021 - Perşembe 07:01
 
Kanarya’da lavlar denize doğru ilerliyor
İspanya’nın Kanarya bölgesinde meydana gelen volkan patlaması ardından 6 bini 100’ü aşkın kişi tahliye edilirken, lavlar yavaş yavaş denize doğru ilerliyor ve zehirli gazlardan endişe ediliyor.
Dünya Haberi
Kanarya’da lavlar denize doğru ilerliyor

FERSUDE - İspanya’nın Kanarya bölgesinde meydana gelen volkan patlaması ardından 6 bini 100’ü aşkın kişi tahliye edilirken, lavlar yavaş yavaş denize doğru ilerliyor ve zehirli gazlardan endişe ediliyor.

 

 

Cumbre Vieja yanardağındaki lav fışkırması, pazar günü başladı. Kanarya Adaları Bölgesel Hükümeti tarafından yapılan açıklamaya göre 6 bin 100’ü aşkın kişi tahliye edildi.

 

Bölge Başkanı Angel Victor Torres, lavların geçtiği yerde her şeyi yok ettiğini belirtti.

 

1971 yılından bu yana ilk kez yaşanan bu lav fışkırmasında ölen ya da yaralanan olmazken, hasarın 400 milyon euroyu aştığı belirtiliyor. 

 

Şimdiye kadar 185 bina yok oldu. Lavlar 103 hektarlık alanı kapsıyor.

 

ABD Jeolojik Araştırmalar Enstitüsü USGS’ye göre lavların denize ulaşmasından endişe ediliyor. Zira bu durumda lav parçacıklarında patlamalar, kaynar su dalgaları veya zehirli gazlar oluşabilir. Lav ve deniz suyunun karışımıyla oluşacak dumanların asitli olacağı kaydediliyor.

 

Yanardağ denize yaklaşık 2 kilometre mesafede bulunuyor. Lavlar mevcut durumda saatte 200 metre ilerliyor. Ne zaman ulaşacağı henüz net olarak bilinmiyor.

 

Kanarya hükümeti bölge sakinlerinden dışarı çıktıklarında ağız ve burunlarını örtmesini tavsiye etti.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı