İran sınırında gözaltına alınan iki kişi çıplak işkenceye uğradı
Haber
18 Nisan 2022 - Pazartesi 07:28
 
İran sınırında gözaltına alınan iki kişi çıplak işkenceye uğradı
Pasaportsuz oldukları için sınırdan İran’a geçmeye çalışan iki kişi Saray ilçesinde askerlerce gözaltına alınıp, çıplak işkenceye uğradı. Çalışmaya giden yurttaşlar, şikayetçi olmamaları için tehdit edildiklerini söyledi.
Gündem Haberi
İran sınırında gözaltına alınan iki kişi çıplak işkenceye uğradı

FERSUDE - Pasaportsuz oldukları için sınırdan İran’a geçmeye çalışan iki kişi Saray ilçesinde askerlerce gözaltına alınıp, çıplak işkenceye uğradı. Çalışmaya giden yurttaşlar, şikayetçi olmamaları için tehdit edildiklerini söyledi. 

 

Pasaportsuz oldukları için sınırdan İran’a çalışmak için geçmeye çalışırken Saray ilçesinde askerlerce gözaltına alınan iki kişi gözaltına alınıp, çıplak işkenceye uğradı. 15 Nisan’da sınırda bulunan Rasim Çömez Piyade Komutanlığına bağlı askerlerce gözaltına alınan Gani Kaya ve Celalettin Yalçın isimli yurttaşlar, Van Emniyet Müdürlüğü’nde tutuluyor.
 
Şikayetçi olmamaları için işkence yapan askerlerce tehdit edildiklerini belirten Kaya, yaşadıkları Mezopotamya Ajansı'na anlattı. 
 
 
‘Taşla sırtıma vurdu’
 
 
Arkadaşıyla birlikte İran’a çalışmaya gittiklerini fakat pasaportları olmadıkları için sınırı geçmeye çalıştıklarını belirten Kaya, İl Emniyet Müdürlüğü’ne verdiği ifadede şunları anlattı: “Sınırda askerler tarafından yakalandık. Tarafımıza herhangi bir konuşma yapılmaksızın isimlerinin sonradan A.U. N., N.G. ve B. K.  olduğunu öğrendiğim piyade askerleri tarafından işkence olayına maruz kaldık. Bu kişiler silah dipçikleriyle ve botlarıyla kafama defalarca vurdular. Olay yerinde kafamda kanama ve sırtımda şişkinlik meydana geldi. Adını belirtmiş olduğum piyade askerleri tekrar silah dipçikleri kullanarak ve tekme atarak kaburga kemiklerime zarar verdiler. Beni dövdükten sonra dönüşümlü olarak arkadaşım Yalçın’ı da darp ettiler. Piyade askerleri beni yüzüstü yere yatırırken kim olduğunu görmediğim bir piyade askeri yerde bulmuş olduğu yaklaşık 5 ya da 6 kiloluk bir taşı kaldırarak sert bir şekilde sırtıma vurdu. Hala sırtım bundan kaynaklı olarak ağrımaktadır. Daha sonra beni yerden kaldırarak suratıma ve dudağıma yumruk atmaya başladılar. Sonucunda ise dudağımda ve suratımda kanama meydana geldi.” 
 
 
Çıplak işkence ve tehdit
 
 
Daha sonra elbiselerinin zorla çıkartılıp çıplak bir şekilde kendilerine işkence yapıldığını kaydeden Kaya, “Bu askerler bizi sadece tek boxer kalacak şekilde soydular ve önümüzde bulunan dere yatağına girmemizi ve yüzümüzde meydana gelen kanları silmemizi sert bir şekilde dile getirdiler. Bize hitaben  ‘eğer silmezseniz bu soğuk sudan sizi çıkartmayız’ dediler. Ben ve Yalçın derenin içerisine girerek yüzümüzdeki ve başımızdaki kanları temizledik. Müteakiben bizi darp eden personellerin kalmış oldukları bir kuleye doğru yürümeye başladık.  Yolda yürürken de darp ve işkenceye maruz kaldık. Kuleye geldiğimizde bize şiddet uygulayan askerler, bize; ‘Jandarma ekipler gelince dağdan düştük, dereden yuvarlandık, ayağımız kaydı bundan dolayı bu hale geldik’ şeklinde beyanda bulunacaksınız' diyerek tehdit ettiler” diye konuştu. 
 
 
Askerler şikayetçi oldu
 
 
Karakola geldikten sonra Jandarma ekipleri tarafından gözaltına alındıklarını anlatan Kaya,  Özalp Devlet Hastanesi’nde kaldırıldıklarını ve bir gün sonra ise İl Emniyet Müdürlüğüne getirilerek gözaltında tutulduklarını söyledi. İşkence yapan askerlerlerin kendileri hakkında şikayetçi olduğuna dikkati çeken Kaya, şunları söyledi: “Beni darp eden şahıslara karşı hiçbir şekilde fiziki bir müdahalede bulunmadım, zaten tam teçhizatlı olan askerlere elimde bir çakı bıçağı bile yokken, kötü haldeyken nasıl karşılık verebilirim. Ben, kendilerinin darp raporu aldıklarını kendileriyle aynı hastanede tedavi görmem sebebi ile öğrendim. Ben onlara karşılık vermedim ve onlardan şikayetçiyim.” 
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı