İran askerlerinin öldürdüğü Çakmak’ın ağabeyi: Kardeşim suya giderken katledildi
Haber
16 Ağustos 2021 - Pazartesi 08:55
 
İran askerlerinin öldürdüğü Çakmak’ın ağabeyi: Kardeşim suya giderken katledildi
Sınır hattında bulunan Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Şikevtan köyünde, İran askerlerinin sınır ihlali yaparak katlettiği 20 yaşındaki Rustem Çakmak, dün gece toprağa verildi. Hakkari Adli Tıp Kurumu’nda (ATK) yapılan otopsi işlemlerinin ardından cenazesi ailesi tarafından alınan Çakmak, Şikevtan’a götürüldü. Köyde dini vecibelerinin yerine getirilmesinin ardından Çakmak, aile kabristanında toprağa verildi.
Gündem Haberi
İran askerlerinin öldürdüğü Çakmak’ın ağabeyi: Kardeşim suya giderken katledildi

FERSUDE - Sınır hattında bulunan Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Şikevtan köyünde, İran askerlerinin sınır ihlali yaparak katlettiği 20 yaşındaki Rustem Çakmak, dün gece toprağa verildi. Hakkari Adli Tıp Kurumu’nda (ATK) yapılan otopsi işlemlerinin ardından cenazesi ailesi tarafından alınan Çakmak, Şikevtan’a götürüldü. Köyde dini vecibelerinin yerine getirilmesinin ardından Çakmak, aile kabristanında toprağa verildi.
 
 
Köylülere ateş açıldı
 
 
ATK raporuna göre, ensesinden vurulan Çakmak, olay yerinde yaşamını yitirdi. Çakmak’ın ağabeyi Dilşat Çakmak, kardeşinin vurulmasına dair şunları anlattı: “Aile olarak köyümüzün bulunduğu bölgede pikniğe gittik. Kardeşim koyunların olduğu kaynak suya gitti. Bir süre sonra kendisinden haber alamadık. Kardeşimin, çeşme başına gelen İran askerleri tarafından öldürüldüğünü duyduk. Köylüler, cenazeyi almaya giderken, İran askerleri köylülerin üzerine de ateş açtı.”
 
 
‘Peşini bırakmayacağız’
 
 
İran askerlerin kardeşini katlettikten sonra cenazeyi almak için köylülerin olay yerine gittiğini anlatan Çakmak, “İran askerleri kardeşimi ayaklarından tutup, sallayarak, köylülere göstermiş. Köylüler yaşananları anlattı. İran askerleri nasıl olur da 2 kilometre topraklarımıza gelip, bu cinayeti işliyor? İnsan kendi toprağında nasıl olurda da öldürülür? Bu ilk değil, İran askerleri daha önce de yine köylerimize gelip, koyunlarımızı çaldı, hatta insanları bile kaçırdılar. Yaşananlar için gidip suç duyurusunda bulunacağız. Ne olursa olsun, biz yaşananların peşini bırakmayacağız. Gencecik bir insanı öldürdüler” dedi.
 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı