İBB'nin AKP döneminde Hollanda’dan 650 milyona alınan metrobüsler çürümeye terk edildi
Haber
14 Eylül 2021 - Salı 13:09
 
İBB'nin AKP döneminde Hollanda’dan 650 milyona alınan metrobüsler çürümeye terk edildi
İBB'nin AKP döneminde Hollanda’dan aldığı 50 otobüs hurdalıkta çürümeye terk edildi.
Gündem Haberi
İBB'nin AKP döneminde Hollanda’dan 650 milyona alınan metrobüsler çürümeye terk edildi

FERSUDE - İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde AKP döneminde Hollanda’dan alınan 50 metrobüsün hurdaya döndüğü ve hurdalıkta çürümeye terk edildiği ortaya çıktı.

 

65 milyon avroya alınan ve bir yıl sonra arızalanmaya başlayan metrobüslerin, Edirnekapı ve Hasanpaşa'da garajlarında beklediği öğrenildi.

 

Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Hollandalı Advanced Public Transport Systems (APTS) adlı firmadan Phileas marka 50 adet körüklü otobüs aldırmıştı. Otobüslerin tanesi 1 milyon 307 bin 950 avroya, muadillerinin yaklaşık dört katı fiyata satın alınmıştı.

 

 

 

İBB İYİ Parti Grup Başkan Vekili İbrahim Özkan, sosyal medya hesabından hurda haline gelen sözkonusu otobüslerin fotoğraflarını paylaştı. Özkan, paylaşımında "İETT Üzerinden AKP Dönemi soygunu! Zarar 600 milyon! 60 araç üreten Hollandalı şirket 50 adetini İBB ye satıyor ve sonra batıyor. Her şey ortada!" ifadelerini kullandı.

 

İBB’nin CHP’li üyesi Hakkı Sağlam, eski İBB Başkanı Kadir Topbaş hakkında “görevi kötüye kullanmak” suçlamasıyla şikayetçi olmuştu. Topbaş açılan davada 2014’teki savunmasında ihaleyle ilgisi olmadığını savunmuştu. Mahkeme, Topbaş’ın beraatine karar vermişti.

 

İBB Haber adlı sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, çürümeye terkedilen metrobüslerin görüntüleri paylaşıldı. Paylaşımda, "İBB'nin AKP döneminde 65 milyon Euro'ya satın aldığı ancak İstanbul'da kullanıma uygun olmadığı için garajlarda çürütülen metrobüsleri yayınlıyoruz," denildi.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı