HDP ile Saadet’in “normalleşme” buluşması
Haber
31 Ocak 2021 - Pazar 17:42
 
HDP ile Saadet’in “normalleşme” buluşması
Türkiye’de sistem krizi yaşandığını düşünen HDP ülkeyi normalleştirecek adımlar için muhalefetle buluşuyor. İlk görüşmeyi yapacağı Saadet Partisi “Türkiye’yi normalleştirecek diyaloglardan kaçınmayacağız” mesajı veriyor.
Ekonomi Haberi
HDP ile Saadet’in “normalleşme” buluşması

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ile Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ortaklığındaki Cumhur İttifakı Türkiye'de üç yıldır yürürlükte olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin "ideal" olduğunu savunsa da, muhalefetin bu sistemden çıkmaya dönük arayışları sürüyor. Güçlendirilmiş parlamenter sistem isteyen ana muhalefet partisi Cumhuriyet Halk Partisi'ne (CHP), AKP'den kopan Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) ve Gelecek Partisi ile İYİ Parti destek veriyor.

 

Meclisin üçüncü büyük partisi Halkların Demokratik Partisi (HDP) de muhalefet cephesindeki alternatif sistem arayışına "yeni bir soluk" getirmek için harekete geçti. HDP eş genel başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar; muhalefet partileri ile ayrı ayrı görüşüp Türkiye'nin demokrasi, hukuk, yolsuzluk ve yoksulluk sorunlarına çözüm önerilerini birlikte oluşturma kararı aldı. Buldan ve Sancar'ın görüşme talebine ilk olumlu yanıtı Saadet Partisi verdi. Buldan ve Sancar, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile 1 Şubat Pazartesi günü Saadet Partisi Genel Merkezi'nde görüşecek.

 

"SİSTEM KRİZİNİ BİRLİKTE AŞMALIYIZ"

Muhalefet partileri ile ne konuşacaklarına ilişkin DW Türkçe'nin sorularını yanıtlayan HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, "Türkiye'nin ciddi bir sistem krizi içinde olduğunu biliyoruz. Bu görüşü muhalefetin tüm partileri paylaşıyor. Yeni bir sistem hangi anlayış üzerine kurulabilir. Onun çerçevesini belirleyeceğiz" dedi.

 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde kuvvetler ayrılığı ilkesinin ortadan kalktığını, bu yüzden yargı üzerindeki siyasi baskıların arttığı görüşünde olan diğer muhalefet partileri; CHP, DEVA, ve Gelecek Partisi HDP'nin görüşme talebine olumlu yanıt verdi.

İYİ Parti'den randevu istemeyen HDP, İYİ Parti'nin de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni eleştirdiğini, ancak yeni bir sistem arayışı için HDP ile diyalog yollarını tamamen kapattığına dikkat çekiyor.

 

"Toplumsal ve siyasi muhalefeti Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu demokratik ve siyasi düzen için birleştirmeye çalışıyoruz. Normalleşme arıyoruz. Herkesin çözüm önerisi var. Konuşacağız" diyen HDP'li Oluç, "Türk hükümetinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarını bağlayıcı görmemesinin yarattığı sorunlardan, ekonomideki darboğaza, dış politikadaki karışıklığa kadar her konuda" görüş alışverişinde bulunacaklarını söyledi. 

 

Hükümetin yeni bir reform paketi hazırlanacağını duyurumasına rağmen, son günlerde sadece HDP'lilere değil toplumun farklı kesimlerine baskıların arttığına işaret eden Oluç, "Reformun bir kelime oyunundan ibaret olduğunu tüm muhalefet partileri görüyor, anlıyor. Hepimizin normal bir ülkeye ihtiyacı var" dedi.

 

"TÜRKİYE'NİN SORUNLARI VAR VE BİZ KONUŞMAK İSTİYORUZ"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk'le görüşmesi sonrasında siyasi tartışmaların gündemi olan Saadet Partisi ise HDP ile yapacağı görüşme ile Türkiye'nin sorunlarını ülke gündemine taşımaya çalışıyor.

 

Saadet Partisi Sözcüsü Birol Aydın, AKP ile MHP'nin bir yandan seçimin 2023'te olacağını söylerken, bir yandan Oğuzhan Asiltürk görüşmesiyle ittifak tartışmalarını da gündeme taşıyarak, "Türkiye'nin gündemini meşgul ettiği" görüşünde.

 

Aydın, "Zorlama bir ittifak peşindeler. Her şeyi tekeline almış bir iktidar partisi, Türkiye'nin sorunlarını görmezden gelebilir ama biz gelmeyeceğiz" çıkışında bulundu.

 

Aydın, neden HDP'yle görüştüklerini DW Türkçe'ye "83 milyon insan olarak hiçbirimiz uzaydan gelmedik. HDP'ye oy verenler de bizim arkadaşlarımız, köylülerimiz, esnafımız, bizim insanımız. Birbirimizin düşmanı değiliz. Türkiye'nin sorunları var ve konuşmak istiyoruz. Çözümü ancak diyalogla buluruz" sözleriyle anlattı.

 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni "sakat sistem" olarak tanımlayan Aydın, "Hem partili bir cumhurbaşkanı var hem de bu cumhurbaşkanının olağanüstü yetkileri var. 600 milletvekili olan parlamentoda çoğunluk da cumhurbaşkanında. Denge ve denetlemenin olmadığı bir sistemde Türkiye'de yaşadığımız sıkıntı, yozlaşma ortada" dedi.

 

Bu sıkıntılara örnek olarak Kanun Hükmünde Kararnamelerle işinden olmuş insanların yaşadığı mağduriyeti gösteren Aydın, "Bir ülkede her şey anormal olamaz. Bizim normalleşmeye ihtiyacımız var. 19 yıldır iktidar olanlar bu ülkede açlık ve yoksulluğu bitirememiş, hukukun üstünlüğünü sağlayamamışsa normalleşme arayışımızın kalıcı olması yadsınamaz" mesajı verdi.

 

Saadet Partisi de HDP gibi hükümetin kamuoyuna açıklamaya hazırladığı reform paketininin "işe yaramayacağını" düşünüyor. Aydın, "Bu reform paketi Cumhur İttifakı'nı yaşatmak için algı operasyonundan başka bir şey değil. Aslında reform yok" sözleriyle reform planlarını eleştirdi.

 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne alternatif bir sistem çalışması yürüten Saadet Partisi, bu çalışmasını yakında kamuoyuyla ayrıca paylaşmayı planlıyor. ( DW Türkçe )

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı