Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan 'gri liste' açıklaması
Haber
21 Ekim 2021 - Perşembe 19:48
 
Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan 'gri liste' açıklaması
Türkiye’nin ‘gri liste’ye alınmasına ilişkin açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanlığı, "Ülkemizin hak etmediği bu listeden en kısa sürede çıkması sağlanacaktır” denildi.
Ekonomi Haberi
Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan 'gri liste' açıklaması

FERSUDE - Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye'nin “Mali Eylem Görev Gücü” (Financial Action Task Force – FATF) raporunda gri listeye alınmasıyla ilgili açıklama yaptı.

 

Açıklamada, “Mali Eylem Görev Gücü (Financial Action Task Force - FATF) suç gelirlerinin aklanması, terörizmin ve kitle imha silahlarının yayılımının finansmanı ile mücadele alanında uluslararası standartları koyan ve ülkelerin bu standartlara uyum durumlarını değerlendiren bir kuruluştur” denildi.

 

Türkiye’nin, 39 üyesi bulunan FATF’nin 1991’den bu yana üyesi olduğu, uluslararası standartlara uyumlu olarak yapılan düzenlemeler çerçevesinde gerekli adımları attığı belirtilen açıklamada, “Ülkemiz, FATF tarafından hazırlanan rapor dikkate alınarak 27 Aralık 2020 tarihinde ‘Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun’u çıkarmıştır. Böylece 2019 FATF Raporunda dile getirilen 4 hususta (Terörizmin Finansmanı ve Kitle İmha Silahları alanında hedeflenen finansal yaptırımlar, iç kontrol ve iştirakler ile yaptırımlar) önemli bir gelişme sağlamıştır. Pandemi sürecindeki tam kapanma tedbirlerine rağmen, Türkiye FATF standartlarına uyum için kayda değer bir gelişme gerçekleştirerek, mevzuat açısından üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirmiştir” ifadelerine yer verildi.

 

Açıklamanın devamında şöyle denildi: “Yapılan çalışmalar neticesinde ülkemizin FATF raporunda tespit edilen tüm eksikliklere temas eden gelişmeler kaydedilmiştir. Atılan bu adımlar, FATF değerlendirme sürecinde ilgili kurumlarımız tarafından bütün açıklığıyla ortaya konulmasına rağmen FATF tarafından yeterli görülmemiş ve ülkemiz gri listeye alınmıştır. Yapılan uyumluluk çalışmalarına rağmen ülkemizin gri listeye alınması hak edilmeyen bir sonuç ortaya çıkarmıştır. Bundan sonraki süreçte, FATF ve ilgili tüm kurumlarla işbirliği içerisinde gerekli adımlar atılmaya devam edilecek ve ülkemizin hak etmediği bu listeden en kısa sürede çıkması sağlanacaktır” denildi.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı