Hayali okul ihalesiyle bir firmaya 31 milyon liralık ödeme yapıldığı ortaya çıktı
Haber
15 Nisan 2022 - Cuma 10:55
 
Hayali okul ihalesiyle bir firmaya 31 milyon liralık ödeme yapıldığı ortaya çıktı
Eski Mardin Milli Eğitim Müdürü Sarı'nın yargılandığı davada, hayali okul ihalesiyle yüklenici firmaya 31 milyon liralık ödeme yapıldığı ortaya çıktı.
Gündem Haberi
Hayali okul ihalesiyle bir firmaya 31 milyon liralık ödeme yapıldığı ortaya çıktı

Aralarında  eski Mardin İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı'nın da olduğu 8 kişi hakkında Milli Eğitim Bakanlığı'nın suç duyurusuyla 31 milyon 748 bin liralık vurgun davası açıldı. 2015 yılında davanın sanıklarından olan  Ali Çelik'in, Çeliker İnşaat Ltd. Şti. şirketi açık ihale usulüyle 5 milyon 50 bin liraya "Artuklu 32 derslikli özel projeli ortaokulu" yapım ihalesini aldı. Projenin tamamlanma aşamasına doğru 2018 yılında dönemin Mardin İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı tarafından projede olmamasına rağmen ek imalatların yapılması talimatı verildi.

 

Yapımına başlayan okul için şirkete 31 milyon TL

Odatv'den Masum Gök'ün haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu'nun raporunda, Yakup Sarı'nın talimatıyla içinde ek hizmet binasının da olduğu ek imalatların yapılması için hayali okul inşaatı ihalesi düzenlendiği belirtildi. İhale kanuna aykırı şekilde art arda düzenlenen, "Artuklu Diyarbakırkapı mevkii 24 derslikli ortaokul" yapımı ile "Artuklu Yenişehir mevkii 24 derslikli ortaokul" yapım işleri ihaleleri pazarlık usulü ile Ahmet Çelik'in şirketine verildi.

 

Teftiş kurulu raporunda açıkça usulsüz bir şekilde yapıldığı yazılan bu ihalelerle, yapılması planlanan iki okulun da 2019 yılının Temmuz ayında bitirilmesi gerekiyordu. Ancak iki okul için de inşaata başlanmadı.

 

Bu okulların yapımı için devletten gelen toplam 31 milyon 748 bin lira ise Ahmet Çelik'in sahibi olduğu Çeliker İnşaat Ltd. Şti adlı şirkete ödendi.

 

İddianamede, bu okulların yapımı için gönderilen paraların, 2015 yılında ihaleye çıkılan 32 derslikli ortaokul ve Yakup Sarı'nın istediği ek imalatların yapım masraflarında kullanıldığı yazıldı.

 

2015 yılındaki ihalenin iki katından fazla

Dönemim İl Milli Eğitim Müdürü, İl Milli Eğitim Müdür yardımcıları, görevli devlet memurları ve inşaat şirketi sahibinin de yargılandığı dava dosyasına giren Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu raporunda 2015 yılında 32 derslikli bir okulun ihalesinin 5 milyon 50 bin liraya verilmesine dikkat çekilirken, 2018 yılında 24 derslikli iki okul için bu fiyatın iki katından daha fazla bir paraya mal olması anormal bir durum olarak değerlendirildi. Yakup Sarı ise ifadesinde bu farkı, maliyet fiyatlarındaki artışa bağladı.

 

Kamu yararı savunması

Yakup Sarı, ifadesinde yapımına başlanılmayan bu iki okul ihalesinin Ahmet Çelik'in şirketine verilmesini "Artuklu 32 derslikli özel projeli ortaokul yapım işi Ahmet ÇELİK tarafından yapımı devam ediyordu. Devam eden bir iş olduğu için kamu yararı gereği söz konusu Artuklu Yenişehir Mevkii  24 derslikli ortaokul yapımı işi ve Artuklu Diyarbakır mevkii 24 derslikli ortaokulu yapım işi ihalesini aynı şirket olan Çelikler şirketine verildi" sözleriyle savundu.

 

400 bin lirayı zimmetine geçirdiği iddia edilmişti

Yakup Sarı'nın adı bu olaydan önce Mardin Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı'nda da bir olaya karıştı. Sarı, bu görevi yaptığı dönemde ilahiyatçı Nihat Hatipoğlu’nu Mardin’e getirerek konferans düzenledi. Sarı'nın, konferans için Hatipoğlu’na 60 bin lira öderken, bütçeden ise Hatipoğlu’na ödenmiş gibi göstererek 400 bin lirayı zimmetine geçirdiği iddia edilmişti.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı