Gülsüm Khalilova: ‘Nazi’ söylemi, Rusya’nın dezenformasyonu
Haber
15 Mart 2022 - Salı 12:44
 
Gülsüm Khalilova: ‘Nazi’ söylemi, Rusya’nın dezenformasyonu
“Burada hak ile batılın savaşı var, işgal var, zulüm var. Çocuklar ölüyor, şehirler bombalanıyor, uluslararası hukuk çiğneniyor.”
Dünya Haberi
Gülsüm Khalilova: ‘Nazi’ söylemi, Rusya’nın dezenformasyonu

FERSUDE - Dünya, Putin yönetimindeki Rusya’nın saldırganlığı neticesinde nükleer silahlara başvurulma riski olan bir Dünya Savaşı’nın eşiğine gelmiş durumda. Milyarlarca insanın hayatını tehlikeye atacak yeni bir dünya savaşının önünde duran en büyük engel ise halkı, ordusu ve siyasi yönetimiyle Ukrayna. 

 

Daktilo 1984’ten Kutalmış Işık’a konuşan Ukraynalı Kırım Tatarı gazeteci Gülsüm Khalilova, korku ve umut arasında geçen bu süreçte Rusya’nın ve Rus işgalinin bilhassa bir Kırım Tatarı için ne ifade ettiğini de anlamamıza yardımcı oldu. 

 

  • Gülsüm Hanım, şu an Kiev’deki durumdan biraz bahseder misiniz bize?

 

Kiev’deki durum savaş halidir. Ukrayna Ordusu halkı ile birlikte direniyor, Rusya karadan ilerleyemeyince Kiev’i havadan bombalıyor. Şehirde birçok yerde barikatlar var ve ulaşım zor ama internet, gaz, elektrik mevcut. Şehir kısmen boşaltılmış, insanların bir kısmı şehri terk etmişler ama kalanlar da bayağı var. Hava saldırılarından, bombalardan korkan birçok sayıda insan günlerdir bu soğukta metroda kalıyorlar. Durum gerçekten çok zor. Umutla korku arasında bir hayat var Kiev’de ama her şeye rağmen halk, ordu ile birlikte direniyor. Bu durum sürdükçe Rusya da hava saldırılarını artırıyor. Büyükelçilikler ve yabancı misyonlar da şehri terk etmiş durumda. Devlet binaları hala aktif, yöneticiler ise şehirdeler.

 

  • İşgalden önce Ukrayna’nın politik yapısı nasıldı, buna değinir misiniz kısaca? Putin’e göre her yerde Naziler olmalı. Siz hiç bu Nazilerle karşılaştınız mı? Ek olarak toplumda Batı yanlıları-Rusya yanlıları diye bir kamplaşmadan bahsetmek mümkün müydü?

 

“Batı yanlısı” derken… Bizim bu coğrafyada Batı değerleri, demokrasi, rüşvetin yolsuzluğun olmaması, şeffaf seçimlerin yapılması herkesin arzuladığı bir şeydi. İnsanlar, Batı yanlısı derken bunları düşünüyorlar, Sovyetler Birliği’nin karanlığından çıkmak istiyorlar. Kamuoyu yoklamalarında da bu çok net görünüyordu, Rusya yanlıları çok azdı. Zaten seçimde de “Rusya yanlısı” parti ve milletvekillerinin oyları çok düşük oldu. Açıkçası şu an herhangi bir post-Sovyet ülkesinde şeffaf seçim yapılsa Rusya yanlılarının kazanması imkânsız olur. Artık insanlar, Sovyetler birliği mantığı ve felsefesi ile yaşamak istemiyor.

 

Ayrıca bu “Nazi” söylemi, kesinlikle Rusya’nın dezenformasyonu. Ukrayna’ya gelenler, Ukrayna halkını tanıyanlar biliyor ki; Ukrayna halkı çok kibar ve medeni bir halktır. Savaştan önce burada demokratik hava çok hakimdi. Zaten seçimler de şeffaf yapıldı ve Zelensky kazandı. Bu da çok nettir.

 

  • Sizin etnik kökeniniz Ukraynalı değil. Bir Kırım Tatarısınız, Türk’sünüz. Burada bazı odaklar tarafından “ha Ukrayna, ha Rusya” yorumları yapılıyor. Neden başkaları gibi Rusya’nın Kırım’ı işgalini kabullenmediniz, bir Rusya vatandaşı olarak yaşamayı tercih etmediniz? Neden Ukraynalılarla beraber Ukrayna’nın geri kalanı için hayatınızı tehlikeye atıyorsunuz?

 

Öncelikle uluslararası hukuk var, ülkelerin toprak bütünlüğünün dokunulmazlığı var, bunlar önemli. Rusya ile Ukrayna asla kıyas edilemez. Biliyorsunuz; Kırım Türkleri, Stalin döneminde Ruslar tarafından sürgün edilmiş, 10 binlerce insan ölmüş, sürgüne tabi tutulmuş, büyük acılar yaşanmış. Daha sonra da Rusya’nın Kırım Türklerine yönelik asimilasyonu, tutuklamaları, baskıları bitmemiş. Rusya bize 100 yıldır baskı yapıyor, haksızlık yapıyor ama Ukrayna öyle değil. Belli sorunlar vardı tabii. 2014’ten önce de vardı ama bunlar aşılıyordu yavaş yavaş, bazı haklarımızı kazanmıştık. Ama Rusya farklı. Rusya bizi resmen yok sayıyordu, asimile ediyordu. Kıyas bile yapılamaz.

 

  • Başta Türkiye’de yaşayan Kırım Tatarlarına, Türkiye Türklerine ve bununla beraber bütün dünyaya, halklara ve politikacılara mesajınız ne olur?

 

Burada hak ile batılın savaşı var, işgal var, zulüm var. Çocuklar ölüyor, şehirler bombalanıyor, uluslararası hukuk çiğneniyor. Bugün bu zorbalık durdurulmazsa bu durum burada bitmeyecek, devam edecek ve durmayacaktır. Bir hastalık durdurulmazsa asla yerinde kalmaz, devam eder. Bu yüzden bu savaşta dünya Ukrayna halkını hak, adalet ve hukuk adına desteklemeli. İkincisi ise bir gün bu zorbalığın kendi kapısını çalmaması için desteklemeli, kendileri için desteklemeli.


Söyleşinin tamamına şuradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı