Grup Vardiya, yeni albümü 'Israrla' için 2 Haziran'da Moda Sahnesi'nde konser verecek
Haber
31 Mayıs 2022 - Salı 05:31
 
Grup Vardiya, yeni albümü 'Israrla' için 2 Haziran'da Moda Sahnesi'nde konser verecek
Polisin stüdyo kayıtlarına el koymasına rağmen yeni albümleri “Israrla”yı çıkaran Vardiya Müzik Grubu, 2 Haziran’da dinleyici ile buluşacak.
Kültür Sanat Haberi
Grup Vardiya, yeni albümü 'Israrla' için 2 Haziran'da Moda Sahnesi'nde konser verecek

FERSUDE - Polisin stüdyo kayıtlarına el koymasına rağmen yeni albümleri “Israrla”yı çıkaran Vardiya Müzik Grubu, 2 Haziran’da dinleyici ile buluşacak.

 

Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV), bünyesinde faaliyet yürüten ve 1997’de kurulan Vardiya Müzik Grubu’nun yeni albümü “Israrla” dinleyici ile buluştu. KOM Müzik’ten çıkan albüm 6 şarkıdan oluyor. Grup, 2 Haziran’da Moda Sahnesi’nde dinleyici karşına çıkmaya hazırlanıyor.

 

Polisin ses kayıtlarına el koyduğu, ancak buna rağmen çıkarılan “Israrla” albümü üzerine Solist Ozan Horoz Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Mehmet Aslan’a konuştu.

 

Grubun bu güne kadar 4 tane albüm ve tekli albümler çıkardığını söyleyen Horoz, egemenlerin hegemonya inşa eden sanat anlayışlarına karşı hakikatin tarafında yer aldıklarını ifade etti.

 

Israrla da ne var?

 

En son çıkardıkları “Israrla” albümü hakkında bilgi paylaşan Horoz, albümün 6 şarkıdan oluştuğunu dile getirdi. Her bir parçanın hikayesi olduğunu aktaran Horoz, “Albümde, fabrikada direnen işçilerin kendi ürettikleri marşları alıp işledik. Kendi enstrüman ve sesimizle yorumlamaya çalıştık. Bedeni bir hafta boyunca sokakta bırakılan Taybet Anayı (Taybet İnan) anlattık. Dersim dağlarını anlattık. Cezaevi direnişlerine işaret ettik” diye konuştu.

 

Cezaevlerinden kendilerine çok fazla beste geldiğini paylaşan Horoz, “Cezaevlerindeki devrimci tutsakların, 10 dakikalık o kısıtlı telefon görüşmelerinin 7 dakikasında yazdığını besteyi bize fısıldadığı oluyor. Bu albümde de böyle bir şarkımız var. Şafak Tamer’in ‘Görüş yeri’ şiirden besteledik. Bakırköy Cezaevi’nden telefon görüşü ile bu besteyi bize iletti” diye aktarımda bulundu.

 

Ellerinde çok fazla ürün olduğunu dile getiren Horoz, kolektif olan albümde en az 50-60 kişinin emeği olduğunu söyledi.

 

Stüdyo basıldı, kayıtlara el konuldu

 

Albümün isminin nasıl ortaya çıktığına da değinen Horoz, saldırı ve baskılara işaret etti. Horoz, stüdyolarının basıldığını paylaşarak, şunları dile getirdi:

 

Albüm kayıtlarımıza polis zorla el koydu. Bunun için albüm geç de çıktı. Ancak bu bizim için çok da önemli değil. Biz yine meydanlara çıkar müziğimizi dile getiririz. Newroz’a gider müziğimizi yüz binlerle de yapabiliriz. Bizim olan ne varsa ona tutunma gibi bir derdimiz var. Tabii, bunları yaparken devletin buna karşı belli yasakçı tavırları olmaktadır. Çok yakın dönemde Kürtçe şarkı yapan sanatçıların konserleri yasaklandı. Biz de bundan azade bir durumda değiliz. Yine BEKSAV baskılara uğruyor. Devrimci sanatçı olmanın belli zorlukları var. Buna rağmen sanatımızı üretmekte ısrarcı olduk, olmaya devam ediyoruz. Bu nedenle albümün ismini de ‘Israrla’ koyduk.

 

 

2 Haziran’da konser

Albüm için tanıtım konseri yapacaklarını söyleyen Horoz, 2 Haziran’da Moda Sahnesi’nde dinleyici karşısında olacaklarını ifade etti. Bu konsere birçok sanatçının da destek verdiğini ve katılacağını dile getiren Horoz, “Ne kadar çok kişiye ulaşırsak o kadar motive oluruz” diyerek, konsere katılma çağrısında bulundu. Horoz, yakın zamanda başka albüm ve şarkılarla dinleyici karşısında olacaklarını aktardı.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı