'Genç Rusların tesellisi, Putin'in Ukrayna'da kendi mezarını da kazıyor olması'
Haber
01 Mart 2022 - Salı 12:50
 
'Genç Rusların tesellisi, Putin'in Ukrayna'da kendi mezarını da kazıyor olması'
Eski bir KGB ajanı başkanınız olduğunda, muazzam bir hapishane işlevi gören bir ülkeniz olur.
Dünya Haberi
'Genç Rusların tesellisi, Putin'in Ukrayna'da kendi mezarını da kazıyor olması'

FERSUDE - Rus yazar ve podcaster Sergey Faldin, Rusya’nın Ukranya’ya saldırısına ve bunun arkasındaki ismin olan Putin’i bekleyen geleceğe dair The Guardian’da bir makale yazdı. Faldin, “Tarih bize bir şey öğrettiyse o da insanların - Ruslar kadar inatçı ve sabırlı olanlar bile - yiyecek eksikliğine tahammül etmeyeceğidir. Para bittiğinde Putin'in saati de tükenecek,” dedi.

 

Makalenin tam metni:

 

Moskova'da bir devrim olmadığını görmemenin sebebi insanların Ukrayna'da olanları umursamaması değil. Aksine, sosyal medya, Rusların savaşa karşı çıkan gönderileriyle dolu. "Ne oldu?" diyorlar. "Bu oraya nasıl geldik? Bu delilik!"

 

İnsanlar, Rus oldukları için kendilerini suçlu hissettiklerini söylüyor ve pasaportlarını yakıyorlar.

 

"Ben Rus'um ama Putin benim başkanım değil."

 

Ama Ukranya'ya saldırıyı protesto eden çok daha az insan var. Rusya'daki sıradan insanların korktuklarını anlamalısınız. Çatışmanın ilk gününde, neredeyse 1000 protestocu, "Savaş istemiyorum" diye bir kağıt parçasıyla dışarı çıktıkları için Rusya'da hapse atıldı. Bağımsız medya kaynağı OVD-info'ya göre, savaşın ilk dört gününde 5 bin 200'den fazla kişi tutuklandı.

 

Arkadaşım protestocularla aynı sokakta yürüdüğü için hapiste zaman geçirdi. Sosyoloji profesörü Grigory Yudin'in Moskova'nın merkezinde tutuklandığı ve bir otozak (polis otobüsünün) arkasından dövüldüğü bildirildi.

 

Rosgvardiya (Rusya'nın iç askeri gücü) gibi yeni isimlerle sayamayacağım kadar çok polis ekibi var ve acımasızlar. Bu güçler birkaç yıl önce özellikle Moskova sokaklarında (ve diğer şehirlerde) "şüpheli" herhangi bir şeyin olmasını önlemek için kuruldu.

 

18 yaşında bir çocuk ya da hamile bir orta yaşlı kadın olman önemli değil, seni döverler, bir arabaya bindirirler ve sorgulamaya götürürler.  Eski bir KGB ajanı başkanınız olduğunda, muazzam bir hapishane işlevi gören  bir ülkeniz olur.

 

Bizim için bu savaşın kesinlikle anlamsız olduğu, acı verici bir şekilde açıktır. Putin sahte tarih derslerine sığınıyor, Sovyetler Birliği'nin çöküşüne ağıt yakıyor ve sadece kendi çılgınlığını haklı çıkarmak için NATO'nun güçlerini ilerletmesiyle ilgili iddialarda bulunuyor. İnsanların sosyal medyada sorduğu -"bu hale nasıl geldik?" sorusunu, “Putin'in deli olduğuna inanıyorum” diye cevaplıyorum.

 

Bunun ne zaman ve neden olduğunu bilmiyorum. Belki de yaşlandığındandır. Belki de pandemi sırasındaki yalnızlığı, mirasını sorgulamasına neden oldu. Artık her şeye inanabilirim.

 

Ukraynalı olan eşimle geçen perşembe Dubai'de otel odamızda uyandığımızda, tüm dünyamız altüst olmuştu. Putin'in askeri operasyonla ilgili televizyonda yayınlanan yayını açtık. 20 dakika sonra kapattık. Raporunun belirsizliğinden korktuk. "Özel askeri operasyon" neydi? Bu gerçekten üçüncü dünya savaşının ilanı mıydı? Hiç seçmediğimiz bir başkanın tiyatral performansından iğreniyorduk. Rusya'daki çoğu insanın ona inanacağı düşüncesinden daha da iğrendik.

 

1990'larda doğan  - benim neslim - Sovyet döneminde hiç yaşamamış  "Yeni Ruslar" ile eski nesil arasında büyük bir görüş ayrılığı var. Hiçbir arkadaşım Putin'in bu savaşı daha önce planlamadığına inanmıyor. Putin'in yaptıklarının haklı olduğuna ikna etmek için TV ve diğer medya araçları tarafından “Yaşlı Ruslar”,  yalanlarla besleniyor.

 

Büyük sorun, Rusya'da tutarlı bir ideolojinin olmamasıdır. Dünyayı yorumlamanın ortak bir yolu yoktur. Bunun yerine, yaygın hale gelen basit fikir bir "bize ve onlar” hikayesidir. Satışı son derece kolay ve oy alıyor. Putin'in son on yıldır zorladığı gündem bu.

 

Putin, Ukrayna'nın tarihsel olarak Rusya'nın bir parçası olduğunu, ancak kendisini Nato'ya satan bir düşman ya da dünyadaki herkesin ABD'nin kuklası olduğunu söylüyor.

 

Bu fikirler çok bulaşıcı. Rusya'da ortalama bir insanı ikna etmeye çalıştığınızda şöyle bir şey söyleyebilir: "TV doğru, siz de yanılıyorsunuz. Ayrıca – muhtemelen CIA ajanısınız." Birçok insan sürekli korku içinde yaşar ve kendilerine söylenenlere inanmaları daha kolaydır. Kalabalığın dışında durmak özgürlüğüne mal olabilir.

 

Genç Rus arkadaşlarımın hiçbiri bu yeni duruma şaşırmadı. Devletimiz tarafından hayal kırıklığına uğramaya ve utanmaya o kadar alışığız ki artık utanamıyoruz. Ebeveynlerimiz gibi, yıllar sonra neyin normal neyin normal olmadığını unutuyoruz. Sadece iç çekiyoruz, kafamızı sallıyoruz ve "Ne bekliyordun ki?" diyoruz. Gurur duyacağımız bir ülke ve hükümete sahip olma ihtimalinden uzun zaman önce vazgeçtik.

 

Sovyet'in Afganistan'la olan savaşını hatırlatmadan edemiyorum: 15.000 Rus'un ölümü. Dokuz yıllık savaş. Annem bana eski sınıf arkadaşlarının, gerçekten tanıdığı insanların tabutlarla geri döndüklerine ilişkin hikayeler anlattı. Bu savaş tüm ekonomiye mal olan ve Sovyetler Birliği'nin çöküşüne katkıda bulunan tamamen anlamsız bir çabaydı.

 

Tarihe bu kadar meraklı olan Putin bilmeden kendi mezarını kazıyor. Swift’ten koparılması, AB, ABD ve İngiltere'nin yaptırımlarıyla karşı karşıya olması, Rusya'yı son derece zor günleri beklediğinin işareti. Bu zor günler birkaç yıl sürecek ve bu olduğunda, insanlar artık korkmayacak. Tarih bize bir şey öğrettiyse o da insanların - Ruslar kadar inatçı ve sabırlı olanlar bile - yiyecek eksikliğine tahammül etmeyeceğidir. Para bittiği gün, Putin'in saati de tükenecek.

 

Ve biz – yeni nesil Ruslar – o günü bekliyor olacağız.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı