Gazeteciler Murat Ağırel ve Barış Pehlivan serbest bırakıldı
Haber
15 Şubat 2022 - Salı 17:51
 
Gazeteciler Murat Ağırel ve Barış Pehlivan serbest bırakıldı
Libya'da hayatını kaybeden MİT mensubuna ilişkin haberleri nedeniyle Silivri Cezaevi'ne gönderilen gazeteciler Barış Pehlivan ve Murat Ağırel serbest bırakıldı.
Gündem Haberi
Gazeteciler Murat Ağırel ve Barış Pehlivan serbest bırakıldı

FERSUDE - Libya'da hayatını kaybeden MİT mensubunun cenaze töreni haberinde kimlik bilgilerinin ifşa edilmesine ilişkin yargılandıkları davada, 3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan Barış Pehlivan ve 4 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılan Murat Ağırel cezalarının kesinleşmesi üzerine teslim olmak üzere adliyeye gitti. İnfaz işlemleri tamamlanan gazeteciler Barış Pehlivan ve Murat Ağırel polis eşliğinde Silivri Kapalı Cezaevi'ne götürüldü.

 

Barış Pehlivan'ın avukatı Hüseyin Ersöz akşam saatlerinde Twitter hesabından yaptığı açıklamada iki gazetecinin serbest bırakıldığını duyurdu.

 

HÜLYA KILINÇ DA TUTUKLANDI

Aynı haber nedeniyle aldığı hapis cezası onanan Odatv muhabiri Hülya Kılınç da Manisa Adliyesi’ne giderek teslim oldu. Manisa Adliyesi’ne bugün teslim olan Hülya Kılınç, adliyedeki işlemlerinin tamamlanmasının ardından Manisa Cezaevi’ne konuldu.

 

Hülya Kılınç’ın avukatları, daha önce hapis yattığı sürenin yeterli olacağı gerekçesiyle Kılıç’ın tutuklanmasına itiraz edeceklerini açıkladı.

 

PEHLİVAN'IN AVUKATI: DENETİMLİ SERBESTLİK UYGULANACAK

Barış Pehlivan'ın avukatı Hüseyin Ersöz, daha önce yaptığı açıklamada "İnfaz Savcılığı şimdi kapalı ceza infaz kurumuna sevk işlemlerini gerçekleştirecek. Kapalı cezaevinde normalde hiçbir şekilde kalmamaları lazım. Arkasından açık cezaevine sevkleri yapılacak. Açık cezaevinden kovid izinleri kapsamında aynı gün içerisinde tahliye edilmeleri gerekiyor. Bu izinler gittikten sonra tekrar cezaevine gidip teslim olacaklar. Denetimli serbestliğin uygulanması İçin İnfaz Hakimliğine bir yazı yazılacak. Böylelikle denetimli serbestlik uygulanacak" demişti.

 

Libya'da hayatını kaybeden MİT mensubunun kimlik bilgisinin ifşa edilmesine ilişkin eski Oda TV Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, eski Oda TV Haber Müdürü Barış Terkoğlu, muhabir Hülya Kılınç ve Yeniçağ Gazetesi yazarı Murat Ağırel'in de aralarında bulunduğu 8 sanık hakkında dava açılmıştı. İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi 9 Eylül 2020'de sanıklar Barış Pehlivan ile Hülya Kılınç'ı "İstihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek" suçundan 3 yıl 9'ar hapis cezasına çarptırırken; sanıklar Murat Ağırel, Yeni Yaşam Gazetesi çalışanları Ferhat Çelik ve Aydın Keser'i de aynı suçtan 4 yıl 8'er ay 7'şer gün hapis cezasına çarptırmıştı. Mahkeme, Barış Terkoğlu ile Eren Ekinci'nin ise aynı suçtan beraatlerine karar vermişti.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı