Farah Zeynep Abdullah'tan, Bergen'i yasaklayan Kozan Belediye Başkanı'na 'IQ testi'li gönderme
Haber
06 Mart 2022 - Pazar 11:41
 
Farah Zeynep Abdullah'tan, Bergen'i yasaklayan Kozan Belediye Başkanı'na 'IQ testi'li gönderme
Farah Zeynep Abdullah, Kozan Belediye Başkanı Özgan'ın, 'Araştırdım film şiddet içeriyor, bu nedenle ilçede hiç yayınlanmayacak' sözleri üzerine IQ testiyle gönderme yaptı.
Kültür Sanat Haberi
Farah Zeynep Abdullah'tan, Bergen'i yasaklayan Kozan Belediye Başkanı'na 'IQ testi'li gönderme

FERSUDE - Adana Kozan’da yaşayan Halis Serbest tarafından öldürülen sanatçı Bergen'in hayatını anlatan ve uzun süredir merakla beklenen 'Bergen' filmi, 4 Mart’ta izleyiciyle buluştu. Film, yayınlandığı ilk andan itibaren gündem olurken; Halis Serbest’in yaşadığı Kozan ilçesinde de vizyona girdiği, ancak sonradan kaldırıldığı iddia edildi. Söz konusu iddia, Belediye Başkanı Kazım Özgan tarafından yalanlandı. Filmin ilçede henüz vizyona girmediğini ancak sinema yöneticilerinin yayınlanması için rezervasyon yaptırmış olabileceğini söyleyen Kazım Özgan, Bergen filminin şiddet içerdiğini bu nedenle yayınlanmasına izin vermeyeceğini söyledi.

 

Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan, filmin ilçede vizyona girdiği ancak sonradan kaldırıldığı iddiasına ilişkin konuştu.

 

Özgan, "Vizyona hiç girmeyen film nasıl yayından kaldırılır? Araştırdım film şiddet içeriyor, bu nedenle ilçede hiç yayınlanmayacak" dedi.

 

FARAH ZEYNEP ABDULLAH’TAN ÖZGAN’A YANIT

 

Özgan’ın açıklamaları sosyal medyada tepkiyle karşılanırken; söz konusu ifadelere, Bergen filminin başrolü Farah Zeynep Abdullah’tan yanıt geldi.

 

Sosyal medya Twitter hesabından Özgan’ın açıklamalarını alıntılayan Abdullah, Özgan’a ‘IQ testi’ gönderdi. Ünlü oyuncu, paylaşımına Özgan’ı da etiketledi. Abdullah’ın paylaşımı kısa sürede yüzlerce beğeni aldı.

 

 

"BİR KADININ VAROLUŞ HİKAYESİ"

Oyuncular Farah Zeynep Abdullah, Erdal Beşikçioğlu ve Tilbe Saran'ın başrollerini paylaştığı "Bergen" filminin galası geçen hafta İstanbul Sarıyer'deki bir alışveriş merkezinde gerçekleştirilmişti.

 

Farah Zeynep Abdullah filmle ilgili olarak, "Bergen'in hayatının, bizim tanıdığımız acıların kadını, arabeskin kraliçesi, sadece o kalıplardan oluşmadığını göstermek istedik. Biz genç bir kadının hayat yolculuğunu anlatmak istedik. Bergen kısacık hayatına çok şey sığdırmış. Filmin en sevdiğim yönü adamın adı yok. O adam aramızda. O bir canavar" demişti.

 

Erdal Beşikcioğlu ise, "Kadının varoluş hikayesini göreceğiz biz bu filmde. Benim için değerliydi. Ferah'la beraber Bergen gibi bir karakterin hayata dönmesi, tekrar onu anlamak, yaptığı eserleri izleyici ve dinleyici ile buluşturmak çok önemliydi" açıklamasında bulundu.

 

Bergen filminin Kozan'da gösterime girmemesi ise aile içi şiddet ve kadın cinayetleri tartışmalarının güncelliğini koruması nedeniyle tepki çekti.

 

Gazeteci Candaş Tolga Işık, "8 Mart öncesi size bir Türkiye gerçeği anlatayım: Bergen'i öldüren Halis Serbest'in yaşadığı Kozan'da belediye sineması bugün aniden Bergen filmini yayınlamaktan vazgeçti. Filmin İstanbul'daki galasına çevik kuvvet geldi. Ölüm tehditleri alan yapımcıları ise korumalarla yaşıyor" dedi.

 

Komedyen ve sunucu Kaan Sekban ise, "Bergen'i mahveden herif cezasını çekmeden dışarıda fink attığı gibi 30 yıl sonra filmi sinemada oynatmayabiliyor, biz de kedi köpek katillerine ceza gelsin diye bekliyoruz. Bu ülkede yaşayabilen herkese Nobel Sabır Ödülü verilmeli" paylaşımında bulundu.

 

BERGEN KİMDİR?

Film, arabesk müziğin tarihe geçen isimlerinden Bergen'in hayatını anlatıyor.

 

Bergen olarak bilinen Belgin, 1959 yılında Mersin'de yedi çocuklu bir ailenin en küçük çocuğu olarak dünyaya geldi.

 

Anne ve babasının boşanması hayatını kökten bir biçimde değiştirdi.

 

Ankara'nın prestijli mekanı Feyman Kulüp'te keşfedilmesiyle büyük bir müzisyene dönüştü.

 

Bergen bir süre sonra çalışmak için annesiyle birlikte Adana'ya yerleşti.

 

Adana'da çalıştığı müzikholde sahne ve müzik tarzını değiştirmek zorunda kaldı.

 

Daha sonra evleneceği Halis Serbest ile karşılaşmasıyla ise sosyal hayatından koptu ve eşinden şiddet görmeye başladı.

 

Kariyerinin en başarılı anlarından birinde Halis Serbest'in kezzap saldırısına uğrayarak bir gözünü kaybetti.

 

Bergen buna rağmen sahnelere geri döndüğünde etkileyici sesiyle Türkiye çapında üne kavuştu.

 

Serbest ile ilişkisi ise ayrılıklar ve gelgitlerle devam etti.

 

30 yaşındayken annesiyle beraber olduğu bir sırada uğradığı silahlı sonucu hayatını kaybetti, annesi ise saldırıda ağır yaralandı.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı