Eskişehir'de 'Barınamıyoruz' diyen öğrencilere polis müdahalesi
Haber
22 Eylül 2021 - Çarşamba 21:08
 
Eskişehir'de 'Barınamıyoruz' diyen öğrencilere polis müdahalesi
Yüksek kira ücretleri ve barınma sorunlarından dolayı parklarda ‘Akşam Nöbeti’ tutmaya devam ederken, Eskişehir’de Akşam Nöbeti tutan öğrencilere polis müdahale edip birçok öğrenciyi gözaltına aldı.
Gündem Haberi
Eskişehir'de 'Barınamıyoruz' diyen öğrencilere polis müdahalesi

FERSUDE - 2020-2021 eğitim yılını pandemiden dolayı örgün eğitim yerine uzaktan eğitim ile geçiren üniversiteler, 2021-2022 yılını yeniden örgün eğitim ile geçirecek. Eylül ayı ile birlikte açılmaya başlayan üniversitelerde öğrencilerin en büyük sorunlarının başında barınma geliyor.

 

Geçen yıla göre nerdeyse iki-üç kat artan kira ücretleri başka şehirlerden gelen ve yurtlarda yer bulamayan öğrenciler için ciddi bir sorun olarak ortada duruyor. Özellikle dar gelirli ailelerin çocukları barınma konusunda büyük sıkıntılar çekmekte. Kira çılgınlığına karşı sosyal medya üzerinden Yurtsuzlar ve Barınamayanlar adı altında örgütlenen öğrenciler geceleri parklarda uyuyarak soruna karşı kamuoyu oluşturmaya ve seslerini duyurmaya çalışıyor.

 

Fahiş düzeyde artan kiralara çözüm bulunmasını ve barınma sorunlarının çözülmesini talep eden öğrenciler, ülkenin dört bir yanında parklarda ‘Akşam Nöbeti’ tutmaya başladı.

 

Üniversite öğrencileri, Kayseri, Aydın Kent Meydanı, Antalya Cumhuriyet Meydanı Yanı Amfi, Edirne   Uğur Mumcu Parkı, Manisa Ulupark, İzmir Büyükpark, İstanbul Kadıköy Yoğurtçu Parkı'nda ‘Akşam Nöbeti’ni tutuyor.

 

DESTEK ZİYARETLERİ

Öğrencilerin ‘Akşam Nöbetleri’ne Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi ve Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Öğrenci Veli Derneği ve Tüm Emekli-Sen heyetleri, Halkların Demokratik Partisi milletvekili Serpil KemalbayTürkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş ve Türkiye İşçi Partisi İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil destek ziyaretinde bulundu.

 

Erkan Baş, ziyareti sırasında partisinin öğrencilerin barınma sorunu ile ilgili yarın TBMM'ye kanun teklifi sunacağı açıkladı.

 

ESKİŞEHİR’DE ÖĞRENCİLERİN ‘AKŞAM NÖBETİ’NE POLİS MÜDAHALEDE BULUNDU.

Eskişehir’de Akşam Nöbeti tutan öğrencilere polis müdahale edip birçok öğrenciyi gözaltına aldı. Müdahale anlarının görüntüleri Öğrenci Sendikasının sosyal medya hesaplarından paylaşıldı.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı