'Efrin'de Kürt nüfusu yüzde 25 azaldı'
Haber
17 Mart 2022 - Perşembe 14:54
 
'Efrin'de Kürt nüfusu yüzde 25 azaldı'
Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Kürdistan Bölgesi Temsilciliği, Efrin’deki Kürt nüfusunun yüzde 25 oranında azaldığını ve bölgeye 400 bin Arap’ın yerleştirildiğini açıkladı.
Dünya Haberi
'Efrin'de Kürt nüfusu yüzde 25 azaldı'

FERSUDE - Kuzey ve Doğu Suriye Kürdistan Bölgesi Temsilciliği ve Piştgiriya Ji bo Rojavayê Kurdistanê (Rojava Destek Girişimi) Efrin’in Türkiye ve bağlı paramiliter güçlerin kontrolüne geçmesinin yıl dönümünde açıkla yaptı. 
 
 
RojNews'te yer alan habere göre, Kuzey ve Doğu Suriye Temsilciliği'nin Süleymaniye’deki ofisinde yapılan açıklamada, temsilcilik üyesi Fethila Hisên, konuştu. Kürt halkının ve gençlerinin işgale karşı bir direniş sergilediğini belirten Fethila Hisên, “Bu uluslararası bir plandı, 58 gün süren kahramanca direnişten önce Efrin ve 350 köyü 4 yıl boyunca işgal edildi” dedi.
 
 
Fethila Hisên, Türk devletinin yağmalama, öldürme, kaçırma, Efrîn’in demografik yapısını değiştirme ve bölgeye Arap nüfusu yerleştirdiğini aktararak, “Resmi verilere göre 300 binden fazla Efrinli yurttaş göç etti. Şu anda Efrin’deki Kürt nüfusu yüzde 25 oranında azaldı. 400 binden fazla Arap Efrin’e yerleştirildi. Kamu alanlarının isimleri Arapça ve Türkçe olarak değiştirildi. Türk bayrağı çekildi. Okulların dillerini Türkçeye çevrildi, dolayısıyla Efrin Kürtlerinin kimliğini Osmanlıya dönüştürmek istiyorlar” dedi.
 
 
KATAR VE ALMANYA'NIN DESTEĞİ!
 
Konuşmanın devamında şu bilgiler yer aldı: “Efrin’in 4 yıllık işgal sürecinde 8 bin sivil kaçırıldı. Bazıları kefaletle serbest bırakıldı. 650’den fazla sivil, 20 çocuk ve 75 kadın öldürüldü. 70 kadın cinsel tacize uğradı. 12 bin zeytin ağacı yakıldı ve yaklaşık 350 bin ağaç kesilerek satıldı. Binlerce sivil yurttaşın evi yağmalandı ve malları çalındı. Okulları da cezaevlerine ve askeri üslere çevirdiler. Katar ve Almanya gibi ülkeler, Türk devletinin Efrin’in demografik yapısını değiştirmesine yardım ediyor.”
 
 
Rojava Destek Girişimi üyesi Dılsoz Zengene ise şunları belirtti: “Efrin işgalini kınamaya devam ediyoruz. Uluslararası kamuoyuna seslenerek; şehirdeki durumu normalleştirmek ve yerinden edilmiş binlerce yurttaşın geri dönmesi için Türk devleti ve çetelerin Efrin’den çekilmeleri konusunda baskı yapmaya çağırıyoruz. Ayrıca demografik yapıyı değiştiren Türk devletinin ve çetelerin, insanları öldürme ve kaçırma gibi suçlarına da dur denilmesi gerekiyor.”.
 
 
MA
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı