DİSK: Emeğin kölelikten kurtuluş savaşını başlatıyoruz
Haber
12 Aralık 2021 - Pazar 15:39
 
DİSK: Emeğin kölelikten kurtuluş savaşını başlatıyoruz
Kartal Meydanı’nda toplanan binlerce işçi, “Hükümet istifa” sloganı atarken, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Emeğin kölelikten kurtuluş savaşını bugün burada başlatıyoruz” dedi.
Emek Haberi
DİSK: Emeğin kölelikten kurtuluş savaşını başlatıyoruz

FERSUDE - Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), devam eden Asgari ücret görüşmelerine dikkat çekmek, taleplerini dillendirmek için “İstanbul ses veriyor, artık yeter geçinemiyoruz” şiarıyla Kartal Meydanı’nda miting düzenledi. Mitinge pek çok siyasi parti ve sivil toplum örgütü destek verdi.
 
 
 Kitle saat 13.00’te Savarona Caddesi'nden sloganlar eşliğinde miting alanına geldi. Miting alanını dolduran binlerce işçi, hep bir ağızdan "Hükümet istifa”, "Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek”, “Dünya yerinden oynar işçiler birlik olsa” ve "Ankara duy sesimizi, bu gelen işçinin ayak sesleri" sloganlarını attı. Binlerce kişi miting alanını doldururken, yüzlerce kişi ise alana giremedi. 
 
Miting sanatçı İlkay Akkaya’nın şarkılarıyla başladı.
 
 
GERÇEKLER MEYDANDA
 
Mitingde konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, ülkeyi yönetenlere göre her şeyin yolunda olduğunu belirterek, “Göz göre göre yalan söylüyorlar. Yalan söyleyince gerçeklerin değişeceğine inanıyorlar. Ama gerçekler bu meydanda” dedi.
 
 
EMEĞİMİZ UCUZLUYOR
 
“Zaten geçinemiyorduk, dövizin hızla artışıyla ekmek aslanın ağzından midesine indi” diyen Çerkezoğlu, “Biz sizin gibi para makinelerinde dolar saymıyoruz. Biz Türkiye işçi sınıfı, Türk Lirası kazanıyoruz. Döviz kuru arttıkça iğneden ipliğe her şeye zam geliyor. Türk Lirası değer kaybettikçe her gün daha da yoksullaşıyoruz. Biz sizin ayrıcalıklı 3-5 müteahhit şirketiniz değiliz. Döviz geliri garantili ihaleleri biz almadık. Evet döviz yükseldikçe onlar kazanıyor. TL değer kaybettikçe onlar elini ovuşturuyor. Türk Lirası değer kaybettikçe, biz kaybediyoruz. Emeğimiz ucuzluyor, satın alma gücümüz azalıyor” diye belirtti.
 
 
İŞÇİ SINIFI SATILIK DEĞİLDİR
 
İktidarın “kurtuluş savaşı” söylemini hatırlatan Çerkezoğlu, “Biz de lafı eğip bükmeden söyleyelim. Bunların Kurtuluş dedikleri koltuklarının kurtuluşu. Savaş dedikleri bize karşı savaş! Bu ülkeyi Avrupa’nın en düşük asgari ücretli ülkesi haline getirdiler. Türkiye işçi sınıfını Avrupa’nın en fazla asgari ücrete mahkum işçi sınıfı haline getirdiler. Ucuz emeğe dayalı Çin modeli sevdasıyla çıktıkları bu yolda asgari ücret bugün Türkiye’de Çin’den bile düşük. Açık açık söylüyorlar. Türk Lirası değer kaybedince ücretler azalacak diyorlar, rekabet gücümüz artacak diyorlar, yabancı sermaye Türkiye’ye akacak diyorlar. Yok öyle yağma! Bu meydandan bir kere daha haykırıyoruz: Bu ülke, bu halk, bu ülkenin işçi sınıfı satılık değildir” ifadelerini kullandı.
 
 
‘AYAĞA KALKACAĞIZ’
 
Ülkenin yaşadığı kara kışı işçi baharına çevireceklerini belirten Çerkezoğlu, “Evet baharı özledik. Bu ülkeye bir işçi baharı şart. Sadece ekmeğimiz için değil, sadece geçinebilmek için değil, adalet için, demokrasi için de işçilerin ayağa kalkması şart. Kuracakları kölelik düzeninde işçilerin haklarını savunmasına yer yok, demokrasiye yer yok, adalete yer yok. Bugün demokrasi ve adalet her zamankinden fazla işçinin ekmeği” diye belirtti.
 
 
KIRMIZI ÇİZGİMİZ 5 BİN 200 TL
 
Adaletsiz düzeni değiştirmenin boyunlarının borcu olduğunu söyleyen Çerkezoğlu, “Türkiye’deki en büyük adaletsizlik de asgari ücrettir. Şimdi hafta içi asgari ücret görüşmeleri var. Buradan bir kere daha altını çize çize ifade ediyoruz.   Bugün için işçi sınıfının kırmızı çizgisi 5 bin 200 TL’dir. TÜİK hesaplamaktan kaçınmış ya biz kaçınmadık. Dört kişilik bir hanede iki kişi çalışırsa, ancak 5 bin 200 lira ile yoksulluk sınırı aşılmaktadır” dedi.
 
 
TESLİM OLMAYACAĞIZ
 
Devletin sorumluluk alması gerektiğinin altını çizen Çerkezoğlu, “Asgari ücretin ve tüm ücretlerin asgari ücret tutarı kadar bölümünde vergi ve kesintiler kaldırılarak tüm ücretlere 1000 lira iyileştirme yapılmalıdır. Tüm çalışanlara 1000 lira ek destek sunmalıdır. İşçi sınıfının yaşadığı gelir kaybını telafi etmesinin en önemli yolu, sendika ve grev hakkıdır. Bu hakların kullanımı önündeki tüm yasal ve fiili engelleri kaldırılmalıdır. O zaman buradan bir kez daha haykırıyoruz: Yoksulluğa ve emeğimizin ucuzlatılmasına teslim olmayacağız” ifadelerini kullandı.
 
 
GERÇEK SAHİPLERİYİZ
 
Haklarını istediklerini ve emeğin Türkiye’sini kuracaklarını dile getiren Çerkezoğlu, “Omuz omuza kuracağız. Emeğimize, geleceğimize sahip çıkacağız. Bu ülkenin gerçek sahipleri biziz. Bu ülkedeki bütün değerleri biz üretiyoruz. Emeğin kölelikten kurtuluş savaşını bugün burada başlatıyoruz. Yeni bir başlangıç yapıyoruz. Bu daha başlangıç, mücadeleye devam diyoruz. Bu mitingleri DİSK Türkiye’nin dört bir tarafında gerçekleştirmeye devam edecektir” şeklinde konuştu.
 
Miting yapılan konuşmanın ardından sloganlar eşliğinde son buldu.
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı