Demokratik Alevi Dernekleri'nden Hasret Gültekin heykeli açıklaması
Haber
30 Temmuz 2021 - Cuma 15:39
 
Demokratik Alevi Dernekleri'nden Hasret Gültekin heykeli açıklaması
DAD Genel Merkezi, Düzgün Baba Cemevi bahçesine dikildiği ve sonradan kaldırıldığı için tartışmalara yol açan Hasret Gültekin heykeline ilişkin açıklama yaptı.
Gündem Haberi
Demokratik Alevi Dernekleri'nden  Hasret Gültekin heykeli açıklaması

FERSUDE - Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Genel Merkezi, tartışmalara yol açan Hasret Gültekin heykeline ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Dersim’in Nazimiye ilçesinde bulunan Düzgün Baba Cemevi bahçesine bir yıl önce dikilen heykel sonrasında kaldırıldığı için tartışmalara yol açtı. Heykelin geçen hafta Pir Kureyş Baba Cemevi’ne dikilmesinin ardından Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan’ın da aralarında bulunduğu bir heyet tarafından teslim alındı. Gerekli görüşmeler sonrasında Hasret Gültekin’in ailesinin de izni alınarak heykelin belirlenen bir noktaya dikileceği belirtildi.

 

'LİNÇ KAMPANYASINA DÖNÜŞTÜ'

Bir yıldır Düzgün Baba Cemevi ve Hasret Gültekin heykeli üzerinden tartışmalar yürütüldüğü belirtilen açıklamada, tartışmaların DAD ve Düzgün Baba Cemevi yönetimine yönelik bir linç kampanyasına dönüştürüldüğüne dikkat çekildi.

 

'DAD’IN BİLGİSİ YOK’

DAD’ın heykelin dikiliş ve kaldırılışı süreçlerine dair bilgisi ve dahili olmadığına değinilen açıklamada, “Düzgün Baba Cemevi yönetimi tarafından heykelin açılışı için kurumumuza bilgi  verilmesiyle bu durumdan haberdar olduk. Bu gelişme üzerine Düzgün Baba veya bir başka ziyaretgâhımıza heykel dikilmesine kutsal mekânla ilgili ileride olabilecek tartışmaları görerekten ve toplumsal geleneğimiz, inancımız gereği rızamız olmadığını belirttik” denildi.

 

ÇÖZÜM GİRİŞİMLERİ

Açıklamanın devamında,  PSAKD Genel Merkezi adına bir heyetin gelip, Düzgün Baba Cemevi’nde halkın katılımıyla görüşme gerçekleştirildiğini ve görüşmelerin ardından heykelin Düzgün Baba Cemevi veya çevresine değil de Nazımiye ya da Dersim merkezinde belirlenecek uygun bir mekâna dikilmesi, bunun için çalışmaların başlatılması kararı alındığı bilgisi verildi.

 

 ‘DERSİM DÜŞMANLIĞI YARATILDI’

Heykelin Dersim’e değil, Düzgün Baba Ziyareti’ne dikilmesinin doğru bulunduğu vurgulanan açıklamada, “Buradan yola çıkarak adeta bir DAD ve Dersim düşmanlığı geliştirmeye çalışmak hangi aklın ürünüdür? PSAKD Genel Merkez düzeyinde aldıkları karar gereği üyeleri ve yöneticilerinin DAD üye ve yöneticileriyle görüşmemesi, etkinliklerine katılmamaları, beraber etkinlik yapmamaları bu kuralı ihlal edenlerin cezalandırılacağı kamuoyunca duyuldu” diye belirtildi.

 

'HAKİKAT YOLU DIŞINDA KELAMIMIZ OLMAMIŞTIR'

Açıklamanın devamında şunlar yer aldı: “Hasret canımızın heykelinin Dersim’den götürülmesi kabul edeceğimiz bir yaklaşım değildir, Kureyş Baba Cemevi’nin bahçesinde kalması doğru olurdu. İddianın aksine bu tutum ve yaratılan tartışmalar sadece Dersim’in değil tüm Alevi halkımızın vicdanını yaralamıştır. Ancak bütün süreç boyunca başta PSAKD Genel Merkezi olmak üzere bir çok Alevi kurumu, yöneticileri, Alevilikle ilgili söz kuranlar hakkımızda kullandıkları sözler, iddialar, ithamlar, yakıştırmalar inancımızın kemaletine uymadığını belirtiriz.”

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı