Covid-19’a dayanıklı bir kişiyseniz, bilimin size ihtiyacı var
Haber
04 Aralık 2021 - Cumartesi 10:55
 
Covid-19’a dayanıklı bir kişiyseniz, bilimin size ihtiyacı var
Covid-19'lu insanlarla yakın temasta bulundunuz ve hiç enfekte olmadınız mı? PCR veya immünolojik testler yaptınız mı ve negatif çıktı mı?
Sağlık Haberi
Covid-19’a dayanıklı bir kişiyseniz, bilimin size ihtiyacı var

FERSUDE - Cevabınız evet ise, Covid-19'a neden olan virüs olan SARS-Cov-2'ye genetik direnci olan dünyadaki birkaç kişiden biri olabilirsiniz.

 

Ve eğer öyleyse, dünya çapında beş milyondan fazla ölüme neden olan bu hastalığın nasıl önlenebileceği hakkında "çok değerli" bilgilere sahip olabilirsiniz.

 

Bu nedenle 10 ülkeden bir grup bilim insanı SARS-Cov-2'ye karşı dirençli insanları bulmak için araştırma yapıyor.

 

Araştırmacılar bunu Nature dergisinde duyurdular ve o zamandan beri bu genetik direnci taşıyıp taşımadıklarını öğrenmek için 500'den fazla kişiyi test ettiler.

 

Meksika'nın Ulusal Pediatri Enstitüsü'nden Sara Espinosa  "Örneğin, biri ağır hasta olan ve diğeri herhangi bir zamanda enfeksiyona yakalanmadan ona bakan evli bir çiftin üyelerini arıyoruz." dedi.

 

Meksika'daki Uluslararası Covid İnsan Genetik Çalışmaları Konsorsiyumu'nun koordinatörlüğünde çalışan Espinosa, "Aynı zamanda bir sağlık çalışanı, örneğin hasta ve pozitif hastalara bakarken enfeksiyonu hiç almamış bir doktor olabilir" diye ekliyor.

 

"Bu durumlarda dirençli olabilecek bir hastadan bahsedebiliriz. Yani genlerinde virüsün bulaşıcı sürece neden olamayacağı bir mekanizmaya sahip olan bir kişi" dedi.

 

 

ASEMPTOMATİK DEĞİL, DAYANIKLI

 

Araştırmacılar, "ideal" adayın defalarca virüse maruz kalan ve hiç enfekte olmamış bir kişi olduğunu açıklıyor.

 

Bu kişi virüse maruz kaldıktan sonra PCR testleri negatif çıkmış olmalıdır.

 

Antikor testine tabi tutulurken negatif olmalı ve kişinin virüse karşı antikor geliştirmediğini göstermelidir, çünkü virüse maruz kalmış olsa bile, hiç enfekte olmamıştır.

 

Dr. Espinosa, "Dirençli kişi enfekte kişiyle yakın temasta olmalı ve hiçbir semptomu olmamalıdır, ancak virüsün negatif bir PCR testi ve negatif bir immünolojik antikor testi ile enfeksiyonu onaylamadığını da doğrulamamız gerekir" diyor.

 

Artık birçok insanın virüsle enfekte olabileceğini ve hastalığın semptomlarını geliştirmeyebileceğini biliyoruz.

 

Ancak araştırmacılar, semptomu olmayan bu kişilerin SARS-Cov-2'ye karşı mutlaka dirençli olmadıklarını ve virüsü alıp başkalarına bulaştırabileceklerini belirtiyorlar.

 

Aynı zamanda Covid İnsan Genetik Çalışmaları Konsorsiyumu'nda (COVIDHGE) yer alan Atina Biyomedikal Araştırma Vakfı'ndan immünolog Evangelos Andreakos, "Asemptomatik bir kişi enfekte olabilir, virüsü kapabilir ve diğer insanlara bulaştırabilir" diyor.

 

"Asemptomatik bir hastanın biyolojik süreci farklıdır ve bu çalışma için bu insanları aramıyoruz.

 

"Aradığımız kategori, virüs bulaşmamış dirençli insanların kategorisidir. Yani, virüs o kişinin hava yollarıyla temas halinde olsa da, hücrelere nüfuz etmeyi ve çoğalmasını sağlayamıyor", diyor araştırmacı.

 

NADİR VAKALAR

SARS-Cov-2'nin dünyadaki popülasyonlara girmesi, bilim adamlarının virüsün enfeksiyon süreçlerinde asemptomatikten yaşamı tehdit eden enfeksiyonlara kadar geniş farklılıkları incelemelerini sağladı.

 

Virüsün ilk tespit edildiği Aralık 2019'dan bu yana, potansiyel olarak ölümcül Covid-19 hastalığı ve bazı insanları diğerlerinden daha hasta eden genetik duyarlılık hakkında bilgi arttı.

 

Bununla birlikte, Sars-Cov-2 direncinin genetik temeli hakkında hala çok az şey bilinmektedir.

 

Bilim adamları, nadir de olsa, bu direncin var olduğunu, çünkü diğer bulaşıcı hastalıklarla gözlemlendiğini belirtiyorlar.

 

"Bu direncin çok nadir olduğunu düşünüyoruz çünkü diğer bulaşıcı hastalıklarda gördüğümüz şey bu. Genetik varyantları olan bireylerin HIV enfeksiyonuna karşı dirençli hale getirdiği vakaları gördük," diyor Dr Andreakos.

 

"Ayrıca sıtma ve orak hücre hastalığına karşı direnç için emsallerimiz de var", diye ekliyor.

 

Araştırmacılar, farklı bölgeleri tespit etmek ve virüse yakalanmış kişilerle karşılaştırmak amacıyla gönüllülerin DNA analizini gerçekleştiriyor.

 

Araştırmacılara göre nihai amaç, SARS-Cov-2 enfeksiyonunu önlemek için bir tedavi geliştirebilmektir.

 

Dr Sara Espinosa, "Temel amaç, bazı genetik değişikliklerin bulaşıcı sürece yol açmadığı mekanizmayı anlamak ve bilmektir." diyor.

 

"Ve bu bilgi SARS-Cov-2'ye karşı etkili ilaçlar bulmaya yardımcı olabilir.

 

"Çünkü şu ana kadar elimizdeki ilaçlar hastalığın komplikasyonlarını azaltmak için kullanılıyor, ancak mikroorganizmaya karşı bu şekilde ilacımız yok."

 

"Ve bu araştırma aynı zamanda bu ilaçların bulunmasına yardımcı olmak içindir.

 

Araştırmacılar, SARS-Cov-2'ye karşı dirençli olan bu insanları tanımlamanın "büyük bir görev" olduğuna dikkat çekiyorlar, ancak onları bulacaklarına eminler.

 

"Bu bağışıklığa, bu genetik değişime sahip olabilecek bir takım insanlar olduğunu biliyoruz. Şimdiden yaklaşık 500 kişiyi işe aldık ve genetik çalışmalar şimdiden devam ediyor," diyor Sara Espinosa.

 

"Arama kolay değil, ancak çok önemli ve birkaç kişiyi bile tespit etsek, çok değerli bilgiler sağlayabilirler. İşte bu yüzden tüm dünyada bu çaba sarf ediliyor."

 

Latin Amerika'da, Meksika'nın yanı sıra, Covid'in insan genetik çalışması Kolombiya ve Brezilya'da da yürütülüyor

 

BBC MUNDO

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı