CANLI - Rusya-Ukrayna savaşının 6’ıncı günü
Haber
01 Mart 2022 - Salı 12:05
 
CANLI - Rusya-Ukrayna savaşının 6’ıncı günü
Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı askeri hareket 6’ncı güne girerken, dün Belarus’ta yapılan görüşmelere devam edileceği belirtildi. BM, Ukrayna’dan şimdiye kadar 500 bin insanın batı Avrupa ülkelerine göç ettiğini kaydetti.
Dünya Haberi
CANLI - Rusya-Ukrayna savaşının 6’ıncı günü

FERSUDE - Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı askeri hareket 6’ncı güne girerken, dün Belarus’ta yapılan görüşmelere devam edileceği belirtildi. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, müzakerelerde henüz Ukrayna’nın istediği bir sonucun çıkmadığını söyledi. Rus tarafı ise görüşmelerin devam edeceğini belirtti. ABD ve AB ülkeleri yaptırımlarına devam ederken bir yandan da Ukrayna’ya silah desteğinde bulunuyor. Türkiye son iki gündür söylem değişikliğinde bulunmasına rağmen iki tarafa da oynamaya devam ediyor. BM, Ukrayna’dan şimdiye kadar 500 bin insanın batı Avrupa ülkelerine göç ettiğini kaydetti. Rusya ve Ukrayna tarafında yaşanan gelişmeler anbean şöyle:

 

19.05 FIBA RUS TAKIMLARINI MEN ETTİ

Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA), Rusya takımlarına uluslararası müsabakalardan men cezası verdi.

 

18.59 GUTERRES’TEN İNSANİ YARDIM AÇIKLAMASI

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, "Askeri operasyonlardan etkilenen ve yerinden edilen 6 milyondan fazla insanın ihtiyaçlarını karşılamak için Ukrayna içinde 1,1 milyar dolar, sınırları aşan Ukraynalılar için de 551 milyon dolar talep ediyoruz" dedi.

 

16:37 İTALYA BÜYÜKELÇİLİĞİ'Nİ TAŞIYOR
 
İtalya Dışişleri Bakanlığı, Kiev Büyükelçiliği'nin Lviv kentine taşınacağını açıkladı.
 
 
16:28 'RUSYA'NIN SALDILARI NÜKLLER TESİSLER İÇİN TEHDİT'
 
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, "Rusya'nın saldırıları Ukrayna'da nükleer tesisleri ve personeli için ciddi ve doğrudan tehdit oluşturuyor" açıklaması yaptı. 
 
 
16:16 ÇİN VE UKRAYNA ARASINDA TELEFON GÖRÜŞMESİ
 
Çin ve Ukrayna arasında diplomatik görüşmeler sürüyor. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile Ukraynalı mevkidaşı Dmitro Kuleba arasında telefon görüşmesi gerçekleşti. Görüşmede, Çin tarafının Ukraynalı bakana "ülkedeki Çin vatandaşlarının güvenliğini sağlamakta sorumluluk taşıması" yönünde çağrı yaptığı aktarıldı.
 
 
16:02 RUSYA: GÜVENLİK SERVİSİ'Nİ VURACAĞIZ
 
Rusya Savunma Bakanlığı'ndan "Ukrayna Güvenlik Servisi'nin Kiev'deki binasını vuracağız" açıklaması yapıldı. Açıklamada, saldırı amacının "Rusya'ya karşı enformasyon saldırılarını engellemek" olduğu belirtildi. TASS haber ajansı da bakanlığın, bina yakınlarındaki konutlara tahliye çağrısında bulunduğunu aktardı. 
 
 
15:50 RUSYA'DAN YABANCI YATIRIMCILARIN ÇIKMASI ÖNLENECEK
 
Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, Rusya’daki yabancı yatırımcıların ülkeyi terk etmesini önleme amacıyla bir başkanlık kararnamesi hazırladığını açıkladı.
 
 
15:39 'UKRAYNA'NIN AZAK DENİZİ'NDE KIYISI KALMADI'
 
Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'nın doğusundaki Azak Denizi'ne artık kıyısının olmadığını açıkladı. Buna göre, ayrılıkçı Donetsk Halk Cumhuriyeti güçleri Donetsk bölgesinin sınırlarına ulaşarak Rus güçleriyle birleşti.
 

13.22 BM: 536 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

 

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Liz Throssel, "24 Şubat sabahı ile dün gece yarısı arasında Ukrayna'da 536 kişi hayatını kaybetti. Bunlar arasında 13'ü çocuk olmak üzere 136 sivil öldürüldü ve 26'sı çocuk olmak üzere 400 sivil yaralandı. Bu kayıpların çoğu, ağır topçu ve çoklu fırlatma roket sistemlerinden yapılan bombardımanlar ve hava saldırıları dahil olmak üzere geniş bir etki alanına sahip patlayıcı silahların kullanılmasından kaynaklanmıştır. Bunlar sadece çapraz kontrol edebildiğimiz zayiatlar ve gerçek rakamın çok daha yüksek olması muhtemel. Rusya'da Perşembe gününden bu yana yapılan savaş karşıtı eylemlere katılan 6 bin 400 kişi tutuklandı" dedi.

 

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Sözcüsü Shabia Mantoo ise Ukrayna'da 660 bin kişi şuana kadar ülkeyi terk ettiğini aktardı.  

 

13.08 YUNANİSTAN: MÜLTECİLERİ KABUL ETMEYE HAZIRIZ

 

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği'nin (AB) Rusya'yı hedef alan yaptırımlarını desteklediklerini ve Ukrayna'dan gelecek mültecileri kabul etmeye hazır olduklarını söyledi

 

13.06: RUSYA SAVUNMA BAKANI'NDAN AÇIKLAMA

 

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, "Rusya'nın hedeflerine ulaşana kadar Ukrayna'daki operasyonunu sürdüreceğini" ifade etti.

 

12.36 ZELENSKİ'NİN DANIŞMANI: RUSYA ŞEHİR MERKEZLERİNE TOP ATIŞI YAPIYOR

Açıklama yapan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski'nin danışmanı Mikaylo Podolyak,"Rusya aktif olarak şehir merkezlerine top atışı yapıyor, yerleşim birimlerini ve yönetim binalarını vuruyor. Amaçları belli; panik yaratmak, sivil can kaybı ve altyapıya zarar vermek" dedi.

 

11.18 ‘RUSYA TECRİT EDİLMELİ'

 

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitri Kuleba, Rusya'nın uluslararası arenada topyekûn tecride tabi tutulması çağrısında bulundu. Kuleba Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Harkov'un merkezindeki Özgürlük Meydanı'na ve konut alanlarına barbarca füze saldırıları düzenleniyor. Putin Ukrayna'yı parçalayamıyor. Öfkelendiği için daha fazla savaş suçu işliyor, masum sivilleri öldürüyor. Dünya daha fazlasını yapabilir ve yapmalı. Baskıyı artırın, Rusya'yı tamamen tecrit edin" dedi.

 

11.15 YOUTUBE'DAN SPUTNİK VE RUSSIA TODAY'E ENGELLEME

 

YouTube, Ukrayna'daki savaş nedeniyle Avrupa'da Russia Today (RT) ve Sputnik ile bağlantılı olan tüm kanalları engelleme kararı aldı. Kararın hemen hayata geçeceği açıklandı.

 

11.16 LUKAŞENKO: OPERASYONA KATILMA PLANIMIZ YOK

 

Belarus Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko, "Rusya'nın Ukrayna operasyonuna katılma planımız yok" dedi.

 

09.40 RUSYA’DAN İSVİÇRE’YE KISITLAMA

 

Rusya, İsviçre'nin yolcu uçaklarına kısıtlama getirdi.

 

09.35 POLONYA: 350 BİN MÜLTECİ GELDİ

 

Polonya İçişleri Bakanı Yardımcısı, Ukrayna'dan yaklaşık 350 bin mültecinin ülkesine sığındığını söyledi.

 

10.38 İRAN: KRİZİ ABD YARATTI

 

İran'ın ruhani lideri Ayetullah Ali Hamaney, Ukrayna'daki duruma ilişkin ilk kez açıklama yaparak, "Ukrayna, ABD tarafından yaratılan krizlerin kurbanı oldu" dedi. Tahran'ın Ukrayna'daki savaşın son bulmasını desteklediğini belirten Hamaney, "Fakat sorunun kökü kabul edilmeli" ifadelerini kullandı.

 

10.30 İNGİLTERE’DEN UÇUŞA YASAK ÇAĞRISINA RET

 

İngiltere Başbakan Yardımcısı Raab, Ukrayna'dan gelen uçuşa yasak bölge çağrısını reddetti. Raab, "Ukrayna üzerinde bir uçuşa yasak bölge oluşturmayacağız" dedi. Raab "Putin'in savaş makinesini, ihtiyaç duyduğu finansal destekten mahrum bırakarak gerileteceğiz" diye konuştu.

 

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy dün gece yaptığı açıklamada, "Batı'nın Rus füzelerine, uçaklarına ve helikopterlerine karşı uçuşa yasak bölge oluşturmayı gözden geçirmesinin vaktinin geldiğini" söylemişti.

 

08.51 RUS ORDUSU KHERSON’A ULAŞTI

 

Rus ordusu Ukrayna şehri Kherson'a ulaştı. Belediye başkanı Igor Kolykhayev 'Rus ordusu Kherson'un girişlerine kontrol noktaları kuruyor' dedi.

 

08.48 AVUSTRALYA SİLAH YARDIMINDA BULUNDU 

 

Avustralya Ukrayna’ya 50 milyon ABD doları değerinde silah yardımında bulunacağını açıkladı. Başbakan Scott Morrison “Füze ve mühimmat göndererek anavatanlarını savunmalarına yardımcı olmak istiyoruz” dedi, “Rusya’ya avantaj sağlamamak için” gönderilecek silahlara dair detay vermedi. Morrison hükümeti 25 milyon dolarlık insani yardım vaadinde de bulundu.

 

08.21 ÇİN VATANDAŞLARINI TAHLİYE EDİYOR

 

Çin Büyükelçiliği, Ukrayna’daki vatandaşlarını tahliye etmeye başladı. Elçilik ilk grubun dün ülkeyi terk ettiğini söyledi.

 

08.03 KİEV’DE SİNEN SESİ

 

Kiev'de yeniden sirenler çalıyor. Başkentte hava saldırısı alarmı verildi.

 

09.05 67 KİLOMETRELİK RUS KONVOYU GÖRÜNTÜLENDİ

Ukrayna’nın başkenti Kiev’e doğru ilerlediği belirtilen 67 kilometrelik bir Rus konvoyunun görüntüleri yayınlandı. Görüntüleri yayınlayan Maxar Technologies, görüntülerin Kiev’in hemen kuzeyinde bulunan Ivankiv kasabasından çekildiğini belirtti.

 

08.45 ABD ELÇİSİ: RUSYA VAKUM BOMBASI KULLANDI

 

Ukrayna'nın ABD Büyükelçisi, Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı geniş çağlı işgal harekatının 5. gününde vakum bombası kullandığını ileri sürdü. Termobarik silah veya aerosol bombası olarak da bilinen vakum bombası, daha büyük ve yıkıcı patlamalara sebep olmak için atmesferden oksijen çekiyor.

 

07.57 ULUSLARARASI CEZA MAHKEMESİ HAREKETE GEÇTİ

 

Uluslararası Ceza Mahkemesi, Rusya'nın Ukrayna'da yaptıklarının savaş suçu teşkil edip etmediğini tespit etmek için soruşturma başlatacak.

 

03.05 BM 500 BİN KİŞİ GÖÇ ETTİ

 

Birleşmiş Milletler İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, Ukrayna'daki sivil kayıpların ölçeğinin ve altyapı tahribatının "ilk günlerde bile endişe verici" olduğunu söyledi. Birleşmiş Milletler, Ukrayna'dan kaçanların sayısının yarım milyonu aştığını açıkladı.

 

02.20 UKRAYNA YABANCI SAVAŞÇILARA GİRİŞ HAKKI VERDİ

 

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, yabancı gönüllü savaşçıların ülkeye vizesiz girişini sağlayacak kararı imzaladı. Kararda, "1 Mart’tan itibaren, sıkıyönetim dönemi için geçici olmak üzere, 'Ukrayna Uluslararası Lejyon Birliği'ne katılmak isteyen yabancılar için ülkeye vizesiz giriş rejimi getirilmiştir” ifadesi yer aldı. Kararın, Rusya vatandaşları için geçerli olmadığı bildirildi.

Zelenskiy, ulusa sesleniş konuşmasında Rus güçlerinin Harkiv şehrini roketlerle yoğun bir şekilde bombaladığını söyledri ve bunun bir savaş suçu olduğunu ifade etti.

 

01.30 KANADA PETROL İTHALATINI YASAKLADI

 

Ukrayna’ya tanksavar ve cephane sağlayacağını duyuran Kanada, Rusya'dan petrol ithalatını da yasakladı. Petrol rezervleri konusunda dünyanın en büyük 4. ülkesi olan Kanada, petrolde dış ticaret fazlasına rağmen ABD, Suudi Arabistan ve Rusya’dan da petrol alıyordu.

 

01.10 NATO ÜYESİ 30 ÜLKENİN GENELKURMAY BAŞKANLARI RUSYA'YI KINADI

 

NATO ülkelerinin genelkurmay başkanları, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı sonrası gelişmeleri görüşmek üzere video konferans yöntemiyle bir araya geldi. NATO'dan yapılan açıklamada, üye 30 ülkenin genelkurmay başkanlarının “sivillerin de dahil olduğu çok sayıda can kaybına neden olan Rusya'nın saldırısını kınadığı” belirtildi. Toplantıya Türkiye adına Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler katıldı.

 

01.00 ZELENSKİY: MÜZEKERELERDEN BİR SONUÇ ÇIKMADI

 

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Rusya ile yapılan müzakerelerden henüz Ukrayna'nın istediği bir sonucun çıkmadığını söyledi.

 

00.35 BİDEN: ABD'LİLER NÜKLEER SAVAŞ ENDİŞESİ TAŞIMASIN

 

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in verdiği nükleer silah ve hipersonik füzeleri de kapsayan "caydırıcı güçlerini" özel savaş görevi durumuna geçirme emrinin ardından ABD'lilerin nükleer savaş endişesi taşımaması gerektiğini söyledi.

 

00.30 ERDOĞAN, BELARUS CUMHURBAŞKANI LUKAŞENKO'YLA GÖRÜŞTÜ

 

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko ile telefonda görüştü. Görüşmede, Belarus'taki Ukrayna ve Rusya heyetlerinin müzakereleri ele alındı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Erdoğan, bu savaşın durdurulması ve barışın tesis edilmesi için çaba göstermeye devam edeceklerini ifade etti.

 

00.10 RUSYA'NIN 12 DİPLOMATI SINIR DIŞI EDİLECEK

 

Beyaz Saray Sözcüsü Psaki, Rusya'nın BM misyonunda çalışan 12 diplomatın "istihbarat elemanı" olduğunu iddia etti ve bu nedenle sınır dışı edileceklerini duyurdu.

 

 

MA

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı