CANLI - Rusya-Ukrayna savaşı: Mariupol'de içinde Türkiye vatandaşlarının olduğu cami vuruldu iddiası
Haber
12 Mart 2022 - Cumartesi 12:34
 
CANLI - Rusya-Ukrayna savaşı: Mariupol'de içinde Türkiye vatandaşlarının olduğu cami vuruldu iddiası
İki hafta önce başlayan Rusya-Ukrayna savaşında çatışmalar şiddetlenerek devam ediyor.
Dünya Haberi
CANLI - Rusya-Ukrayna savaşı: Mariupol'de içinde Türkiye vatandaşlarının olduğu cami vuruldu iddiası

FERSUDE - Rus güçleri Kiev'i abluka altına almak için kente ilerleyişini sürdürüyor. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Rusya'nın Mariupol'de aralarında Türkiye vatandaşlarının da olduğu bir camiyi vurduğunu ileri sürdü.

 

17.25 ZELENSKİY: RUSYA KİEV'İ YERLE BİR ETMEDEN ALAMAZ

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, 24 Şubat tarihinden beri süren savaşta yaklaşık 1300 Ukrayna askerinin hayatını kaybettiğin söyledi. Savaşta bazı küçük kasabaların tamamen yok olduğunu belirten Zelenskiy, Rusya'nın başkent Kiev'i ancak kenti yerle bir ettikten sonra alabileceğini ifade etti. Zelenskiy, Ukrayna ile Rusya arasındaki müzakerelerin karşılıklı olarak ültimatom verilmesi şekilde ilerlemediğini, heyetlar arasında somut konuların müzakere edildiğini belirtti. Batı'nın barış müzakereleri konusunda yeterince çaba göstermediğini savunan Zelenskiy, Ukrayna'nın NATO üyesi olarak kabul edilmesi konusunda da İttifak içinde bir ortak konsensüs olmadığını söyledi.

 

16.46 SCHOLZ VE MACRON, PUTİN İLE GÖRÜŞTÜ

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi yaptı. Federal Hükümet'ten yapılan açıklamada, görüşmenin "Ukrayna'daki savaşı sona erdirmek için sürmekte olan uluslararası çabaların bir parçası olduğu" ve 75 dakika sürdüğü belirtildi. Scholz ve Macron'un, Putin'e Ukrayna'da derhal ateşkes ve diplomatik çözüm çağrısı yaptıkları açıklandı. Görüşmenin içeriği konusunda ise taraflar sessiz kalma konusunda anlaştı.

 

Scholz'un Putin'den önce de Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile görüştüğü ve durum hakkında bilgi aldığı açıklandı. İki lider yakın temasta kalma konusunda da anlaştı.

 

16.32 UKRAYNA SAVAŞINDA SİVİL KAYIPLARIN SAYISI 579'A YÜKSELDİ

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Rusya'nın 24 Şubat tarihinde başlattığı Ukrayna işgalinde şimdiye kadar 579 sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı. Ölenlerden 42'sinin çocuk ve 18 yaşın altındaki gençler olduğu açıklandı. Cenevre'deki kuruluş 1002 kişinin de yaralandığını doğruladı. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet gerçek sayıların çok daha yüksek olduğunu tahmin ettiklerini belirtti. Sivillerin ölümüne en başta top, füze gibi uzun menzilli silahların ve hava saldırılarının neden olduğu açıklandı.

 

16.10 RUSYA YANLISI AYRILIKÇILAR MARİUPOL'ÜN DIŞ MAHALLELERİNİ ELE GEÇİRMEYE BAŞLADI

Ukrayna ordusu Rusya yanlısı ayrılıkçıların Mariupol kentinin doğu mahallelerini ele geçirdiğini duyurdu. Azak Denizi kıyısında yer alan ve stratejik açıdan büyük önemi olan kent, günlerdir Rus güçlerinin kuşatması altında bulunuyor. Ukrayna kaynaklarına göre, Harkiv bölgesindeki İzyum Rus kontrolünde bulunuyor.

 

15.23 MOSKOVA: BATI'NIN GÖNDERDİĞİ SİLAHLAR MEŞRU HEDEF

Rusya, Batı ülkelerini Ukrayna'ya silah göndermeme konusunda uyardı. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Riyabkov, Batı'nın silah sevkiyatlarını "meşru hedef" olarak gördükleri konusunda ABD'yi uyardıklarını söyledi. Riyabkov, Rus devlet televizyonundan yayınlanan konuşmasında Ukrayna'ya silah göndermenin "sadece tehlikeli bir hamle olmadığını" aynı zamanda "bu konvoyları meşru hedefler haline getiren bir eylem" olduğunu ABD tarafına ilettiklerini belirtti. ABD yaptırımlarının "Rus ekonomisinin çeşitli sektörlerine ciddi bir darbe" olduğunu belirten Riyabkov, Moskova'nın zarar görmemek için "ölçülü bir biçimde hareket edeceğini" söyledi. Gerginliği tırmandırmak istemediklerini söyleyen Bakan yardımcısı, Batı medyasını ya da şirketlerini Rusya'dan çıkartmak gibi bir niyetlerinin olmadığını da ifade etti.

 

14.05 UKRAYNA'NIN BATISINA HAVA SALDIRISI

Ukrayna, Rusya'nın ülkenin batısındaki bazı hedeflere Tupolev Tu-95 bombardıman uçaklarıyla saldırı düzenlediğini açıkladı. Buna göre Lusk ve Ivano-Frankivsk'teki hedeflere havadan karaya füzelerle düzenlenen saldırıda 6 adet savaş uçağı kullanıldı. Rus ordusu Cuma günü iki bölgede askeri hedeflerin vurulduğunu açıklamıştı. Medyada yer alan haberlere göre Lusk'ta savaş uçağı motorlarının tamiri için kullanılan bir fabrika hedef alındı. Dinyeper'de de bir mevzinin saldırıya uğradığı öğrenildi. Ukrayna hava kuvvetleri de MiG-29 ve Su-27 tipi uçaklarla Rus uçaklarına yaklaşık 10 saldırı düzenlediklerini açıklandı. Ancak bu bilgiler henüz teyit edilemedi.

 

13:08 - MIKOLAYİV’DE HASTANELERİN VURULDUĞU İDDİA EDİLDİ

Fransız haber ajansı AFP, Ukrayna’nın güneyindeki liman şehri Mıkolayiv’de aralarında kanser tedavi merkezinin ve göz kliniğinin de bulunduğu hastanelerin hedef alındığını bildirdi.

 

Hastaların kemoterapi aldığı kanser tedavi merkezinin pencerelerinin kırıldığı ve kapılarının zarar gördüğü ifade edildi.

 

Hastane yöneticisi, "hiçbir askeri hedef olmadığı halde sivil yerleşim yerlerinin vurulduğunu" öne sürdü. Yönetici, saldırı esnasında kanser tedavi merkezinde hasta bulunmadığını, göz kliniğinin ise hastaların bulunduğu esnada saldırıya uğradığını söyledi. Klinikteki hastaların korkudan geceyi bodrum katında geçirdiği ifade edildi.

 

12:53 MARİUPOL’DE CAMİ VURULDU İDDİASI

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rus birliklerinin Mariupol’de sivillerin sığındığı Roxolana (Hürrem Sultan) Camisi’ni top ateşine tuttuğunu öne sürdü. Bakanlığın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, camide aralarında Türkiye vatandaşlarının ve çocukların da bulunduğu 80’den fazla sivilin olduğu belirtildi. Ölen ya da yaralanan olup olmadığına ilişkin ise bilgi paylaşılmadı.

 

Reuters haber ajansı dün Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliği'ne dayandırdığı haberde caminin içinde 34'ü çocuk olmak üzere toplam 86 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının bulunduğunu duyurmuştu. Habere göre Büyükelçilik, yerel kaynaklara dayanarak "kentte sabah erken saatlerden itibaren cami dahil, şehre Rus topçu ateşinin sürdüğünü" bildirmişti.

 

Kiev, Moskova’yı yüzbinlerce sivilin sıkışıp kaldığı Mariupol’den çıkışlara izin vermemekle suçluyor. Rusya ise sivillerin tahliye edilememesinden Ukrayna’yı sorumlu tutuyor. Moskova, Ukrayna’da sivilleri hedef aldığı yönündeki iddiaları da reddediyor.

 

12.12 LİDL VE KAUFLAND DA RUS ÜRÜNÜ SATMAYACAK

Almanya'nın dev market zincirlerinden Lidl ve Kaufland da Rus ürünleri satmama kararı aldı. Merkezi Neckarsulm'de bulunan Schwarz Gruppe'ye ait olan iki şirket, Alman haber ajansı dpa'ya konuyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada depo ve raflarda bulunan az sayıdaki Rus menşeli ürünün satılacağı belirtilirken "Bunların yerine yenisi sipariş edilmeyecek. Satışta olan ürünler yok edilmeyecek ve bitene kadar satılacak" denildi. Almanya'daki bir başka dev market zinciri olan Rewe 1 Mart tarihinde tüm Rewe ve Penny'lerde Rus ürünlerinin satıştan kaldırılacağını duyurmuştu. İndirimli market zinciri Netto da Rus ürünlerini boykot edeceğini açıklamış; Aldi Süd ve Aldi Nord da Rus menşeli alkollü içecekleri raflardan kaldırmıştı. Edeka ise uzun süredir Rusya ile aktif ticari ilişkileri olmadığını açıklamıştı.

 

12.10 RUS RAPÇİDEN KADIKÖY'DE SAVAŞ KARŞITI KONSER

Rus rapçi Oxxxymiron İstanbul'da 15 Mart günü Kadıköy Sahne'de bir konser verecek. "Savaşa Karşı Ruslar" adlı bir savaş karşıtı hareket kapsamında verilecek konserin tüm geliri Ukraynalı sığınmacılara yardım amaçlı kullanılacak.

 

11:44 İTALYAN POLİSİ RUS İŞ İNSANININ DEV YATINA EL KOYDU

İtalya’da polis Rus milyarder Andrey Igoreviç Melniçenko’nun dev yatına el koydu. Başbakanlıktan yapılan açıklamada, Avrupa Birliği’nin Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası oluşturduğu yaptırım listesinde Melniçenko’nun da adının bulunduğu ifade edildi. 143 metre uzunluğunda ve 530 milyon euro değerindeki yata Trieste’nin kuzey limanında el konulduğu belirtildi. Almanya’da üretilen "Sy A" adlı yatın, dünyanın en büyük yelkenli yatı olduğu ve yaklaşık 578 milyon dolar değerinde olduğu kaydedildi.

 

11:41 SİVİLLERİN TAHLİYESİ İÇİN YENİ İNSANİ KORİDORLAR PLANLANIYOR

Kiev, Cumartesi günü çatışmaların olduğu şehirlerden sivillerin tahliyesi için bir dizi yeni insani koridor açılacağını kaydetti.

 

Başbakan Yardımcısı Irina Vereşçuk, Zaporijya’dan yardım malzemeleri taşıyan bir konvoyun kuşatma altındaki Mariupol’a doğru yola çıktığını belirtti. Bu, siviller için Azak Denizi kıyısındaki kente ulaşma yönündeki beşinci girişim. Daha önce üzerinde anlaşılan insani koridorların uygulamaya konulamamasından taraflar birbirini sorumlu tutmuştu.

 

Ukrayna Devlet Başkanı'nın Danışmanı Mikhailo Podolyak da sivillerin tahliyesi için 79 otobüs ve iki kamyondan oluşan konvoyun Sumi'ye gönderildiğini söyledi.

 

10.40 ROSKOSMOS: ULUSLARARASI UZAY İSTASYONU DÜŞEBİLİR

Rusya uzay ajansı Roskosmos Batı'nın uyguladığı yaptırımlar nedeniyle Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (ISS) Dünya'ya düşebileceğini açıkladı. Roskosmos Genel Direktörü Dimitri Rogozin yaptırımların ISS'te hizmet veren Rus uzay gemilerinin faaliyetlerini kesintiye uğratabileceğini ifade etti. Rogozin bunun bir sonucu olarak istasyonun yörüngesini düzelten Rus segmentinin etkilenebileceğini söyledi. Rogozin bu durumun 500 ton ağırlığındaki yapının "denize ya da karaya" düşmesine neden olabileceğini belirtti.

 

10.20 ALMANYA'DAKİ RUSLARA YÖNELİK AYRIMCILIK ENDİŞESİ

Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Reem Alabali-Radovan, Ukrayna'daki savaşın başlamasından sonra Almanya'daki Ruslara yönelik ayrımcılıktan dolayı endişeli olduğunu belirtti. Funke Medya Grubu'na bir açıklama yapan Alabali-Radovan "İnsanlar sokakta Rusça konuşmaktan çekiniyor. Bu beni endişelendiriyor" dedi. Rus marketlerine saldırılar olduğunu, çocukların okullarda hakarete uğradığını söyleyen Alabali-Radovan "Buna müsamaha gösteremeyiz" dedi. Federal Hükümet'in Irkçılıkla Mücadele Sorumlusu olarak da görev yapan Alabali-Radovan Ukrayna'daki savaşın Rusların değil Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in savaşı olduğunu söyledi. Alabali-Radovan ayrıca "Almanya Ukrayna'dan kaçan tüm insanlara koruma sağlayacak" dedi. Almanya'ya şimdiye kadar Ukrayna'dan 100 binden fazla sığınmacının geldiği tahmin ediliyor.

 

Berlin’in Marzahn semtindeki bir Rus-Alman okulu, Cuma sabahı kundaklama girişimine hedef olmuştu. Okulun spor salonunda başlayan yangın, erken fark edilerek kimse yaralanmadan kontrol altına alınabilmişti.

 

09:33 RUS ORDUSU KİEV’E İLERLEYİŞİNİ SÜRDÜRÜYOR

Ukrayna'nın başkenti Kiev yönündeki ilerleyişi devam eden Rus ordusunun kenti kuşatmaya çalıştığı belirtiliyor. İngiltere Savunma Bakanlığı'nın açıklamasına göre Rus güçleri başkente 25 kilometre uzaklığa kadar ilerledi.

 

Ukrayna Devlet Başkanı Danışmanı Mikhailo Podolyak kentin Rus güçlerine karşı savaşmaya hazır durumda olduğunu ve sonuna kadar da direnişi sürdüreceklerini belirtti.

 

Kiev’in kuzeybatısındaki kentler günlerdir yoğun Rus bombardımanına hedef oluyor. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus ordusunun Kiev’i bloke etmek amacıyla kentin batısındaki ve kuzeybatısındaki direnişi kırmaya çalıştığını açıklamıştı. Ukrayna askerleri, Rus ordusunun kuzeydoğudan da ilerleyişini sürdürdüğünü kaydetti.

 

Ülkenin doğusundaki saldırılar da yoğunlaşıyor. Ukrayna basını, Cumartesi sabahı Kiev’in yanı sıra Odessa, Dinyeper ve Harkiv'de Rus hava saldırılarına karşı sirenlerin çaldığını bildirdi. Bir sanayi şehri olan Dinyeper ilk kez saldırılara hedef olurken, özellikle liman şehri Mariupol’da çatışmaların şiddetlendiği belirtiliyor. Kuşatma altındaki Çernihiv ve Sumi de Rus bombardımanına uğradı.

 

DW Türkçe

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı