CANLI - Rusya-Ukrayna savaşı 15'inci gününde
Haber
10 Mart 2022 - Perşembe 17:06
 
CANLI - Rusya-Ukrayna savaşı 15'inci gününde
Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı askeri hareketin 15’inci gününde iki ülkenin dışişleri bakanı Antalya’da görüştü. Lavrov, müzakereler için Belerus'taki masaya dikkati çekti, Kuleba ise, herhangi bir ilerlemenin kaydedilmediğini söyledi.
Dünya Haberi
CANLI - Rusya-Ukrayna savaşı 15'inci gününde

FERSUDE - Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı askeri hareketin 15’inci gününde iki ülke dışişleri bakanı Antalya’da görüşecek. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov masaya oturacak. Taraflara Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu eşlik edecek. Görüşme öncesi Ukrayna hükümeti liman kenti Mariupol'da bir hastanenin vurulduğunu ileri sürerken, Rusya tarafı “yalan haber” tepkisi gösterdi.

 

İki ülke eksenindeki gelişmeler şöyle:

19.22 ABD’DEN UKRAYNA’YA MALİ YARDIM

 

ABD Temsilciler Meclisi, Rusya ile savaşta olan Ukrayna'ya 13,6 milyar dolarlık yardımı içeren bütçe tasarısını onayladı.

 

15.40 KREMLİN: ATEŞ AÇAN HERKESE, KARŞI ATEŞ AÇILACAK

 

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Ukrayna’da sıkıyönetim süresince her vatandaşın silah kullanabilmesine izin verilmesine ilişkin, “Normal olarak, silahlı direniş gösteren herkes (birer hedef olacaktır.) Hatırlarsanız, Devlet Başkanı Putin daha en başından herkese silah bırakma çağrısı yapmış, bunun, kimsenin kimseye ateş açmayacağının garantisi olacağını söylemişti.” Sputnik'in aktardığına göre Peskov, “Fakat radikal milliyetçi gruplar ve Bandera’cı taburların ortaya koyduğu silahlı direnç, karşı ateş açılmasını gerektiriyor. Bu nedenle, elinde silah tutan biri askerlerimize saldırırlar, tabii ki de birer hedef olacaklar” dedi.

 

15.30 İSVEÇ SAVUNMA BAKANI: NATO'YA KATILMAYACAĞIZ

 

İsveç Savunma Bakanı Peter Hultqvist, savunma bakanı olduğu sürece ülkesinin NATO'ya katılmayacağını söyledi. Ülkesinin devlet televizyonu SVT'de, haber programı "30 dakika"ya açıklamalarda bulunan Hultqvist, geçen sene kasım ayında sarf ettiği "Ben savunma bakanı olduğum sürece İsveç asla NATO üyesi olmayacak" sözünü hatırlatarak, "Aynı düşüncedeyim, aynı sözü 'asla' kelimesini kullanmadan söylüyorum. Geldiğimiz durum 'asla' kelimesini kullanmamamı öğretti" ifadelerini kullandı. Yakın bölgelerin güvenliği için İsveç'in NATO üyeliğine sıcak bakmadığını dile getiren Hultqvist, "İsveç'in NATO'ya üye olması, güvenlik çizgisini temelden değiştirmek anlamına gelir. Bu, yakın bölgemizin güvenliğini etkiler" diye konuştu.

 

13.00 ANTALYA GÖRÜŞMELERİ SONA ERDİ

 

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile Ukraynalı mevkidaşı Kuleba arasındaki görüşme sona erdi. Kuleba, herhangi bir ilerlemenin kaydedilmediğini belirirken, Lavrov, “Müzakerelerin yerini alacak hiçbir şey yok” dedi.

 

12.25 NATO GENEL SEKRETERİ TÜRKİYE'YE GELİYOR

 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, yarın Türkiye'yi ziyaret edecek.

 

12.03 PESKOV: MARIUPOL İDDİALARINI ORDUYLA GÖRÜŞECEĞİZ

Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, Mariupol'daki hastane saldırısı konusunda orduyla görüşeceklerini söyledi. Peskov günlük basın toplantısında gelen soru üzerine, "Kesinlikle ordumuza soracağız çünkü siz de ben de, orada ne yaşandığına dair açık bilgiye sahip değiliz. Ve ordu çok büyük ihtimalle bilgi verecektir" dedi.

 

11.30 ANTALYA BULUŞMASI BAŞLADI

 

Antalya'da düzenlenen Rusya-Ukrayna-Türkiye üçlü dışişleri bakanları toplantısı başladı.

 

11.07 FRANSA: UKRAYNA'NIN AB ÜYELİĞİ ZAMAN ALACAK

 

Fransa'nın Avrupa İşleri Bakanı Clement Beaune, Avrupa Birliği (AB) liderlerinin Ukrayna krizini görüşmek için Paris'te gerçekleştirdiği toplantıda Ukrayna'nın birliğe üyeliğini ele aldığını belirtti. Beaune, yaptığı açıklamada, Kiev'e "dayanışma jesti" olarak AB üyeliği verilmesine yönelik tartışmalar hakkında, bunun yarına yetişebilecek bir konu olmadığını vurgulayarak, "Zaman alacak" dedi.

 

10.42 RUSYA: MARİUPOL'UN BAZI NOKTALARI BİZİM KONTROLÜMÜZDE

 

Rusya Savunma Bakanlığı, Mariupol'un bazı noktalarında kontrolü ele geçirdiklerini açıkladı.

 

10.20 RUSYA AVRUPA KONSEYİ'NDE YER ALMAYACAK

 

Rusya Dışişleri Bakanlığı, "Rusya artık Avrupa Konseyi'nde yer almayacak" açıklamasını yaptı. Rusya, 1996'dan beri Avrupa Konseyi üyesiydi.

 

08.47 RUSYA: HASTANE SALDIRISI YALAN

 

Rusya, Mariupol'da çocuk hastanesini vurduğu suçlamasını reddederek, “Yalan haber” açıklaması yaptı. Rusya'nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi yardımcısı Dmitry Polyanskiy, doğum hastanesinin boşaltıldığını ve uzun süredir askerler tarafından kullanıldığını savunarak, "Yalan haberler işte böyle doğar" dedi. Polyanskiy, "Birleşmiş Milletler'in bu bilgiyi doğrulamadan yayması çok rahatsız edici" ifadelerini kullandı.

 

08.45 BM: AKAN KAN HEMEN DURDURULSUN

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, Mairupol’daki hastaneye yapıldığı belirtilen saldırı için “dehşet verici” dedi. Guterres, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, akan kanın hemen durdurulması çağrısında bulundu.

 

08.40 ABD VE İNGİLTERE’DEN HASTANE AÇIKLAMASI

 

Beyaz Saray Mariupol'da düzenlendiği belirtilen saldırıyı "barbarca" olarak nitelerken, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ise "ahlaksızlık" dedi.

 

08.30 ZELENSKİY'DEN HALKA SİLAH KULLANMA İZNİ

 

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, olağanüstü hal sırasında tüm Ukrayna halkına silah kullanma serbestisi getiren yasaya imza attı.

 

 

MA

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı