CANLI - Rusya-Ukrayna savaşı 14'üncü gününde
Haber
09 Mart 2022 - Çarşamba 13:51
 
CANLI - Rusya-Ukrayna savaşı 14'üncü gününde
Rusya, Ukrayna’ya başlattığı askeri hareketin 14’üncü gününde bazı kentlerde sivil tahliyeler için ateşkesi ikinci kez uzattı. Batılı devletlerin ekonomik ve kültürel yaptırımlarına karşı Rusya da bazı ürünlere ihracat yasağı getirdi.
Dünya Haberi
CANLI - Rusya-Ukrayna savaşı 14'üncü gününde

FERSUDE - Rusya’nın Ukrayna’ya düzenlediği askeri hareket 14’üncü gününde. Rusya, sivil tahliyeler için dün aldığı ateşkes kararını uzattı. Başkent Kiev dahil olmak üzere Çernihiv, Sumi, Harkov ve Mariupol kentlerinde sivillerin tahliyesi için Moskova saatiyle 10.00’dan itibaren tekrar geçici ateşkes ilan edildi. 

 

Savaş eksenli gelişen gündemler şöyle:

  

15.53 ZELENSKİY: SAVAŞ UÇAĞI KRİZİ TEKNİK BİR KONU

 

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Polonya'nın NATO üssü üzerinden Ukrayna'ya savaş uçakları gönderilmesi önerisine ilişkin, "Polonya'ya, Ukrayna'ya savaş uçakları sağlamaya istekli olduğu için teşekkür ediyoruz. Sorun lojistikle ilgili. Aslında bu teknik bir sorun. Ancak ABD'nin Polonya'nın önerisini yeterince kabul edilebilir görmediğini duyduk. Bu, Washington'dan söylendi. Peki, ne zaman karar verilecek? Acilen çözülmesi gerekiyor" dedi.

 

15.30 JOHNSON: KAZANÇLI ÇIKACAĞIZ

 

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İngiltere'nin Ukraynalı mültecileri kabul etmekten kazançlı çıkacağını söyledi.

 

15.30 ALMANYA: 80 BİN UKRAYNALI KABUL ETTİK

 

Almanya İçişleri Bakanlığı sözcüsü, bugünden itibaren Almanya'da kayıtlı olarak 80 bin 35 Ukraynalı mültecinin olduğunu açıkladı.

 

15.26 14 RUS İŞ İNSANINA YAPTIRIM

 

Avrupa Komisyonu, 14 Rus iş insanı ve Belarus Merkez Bankası'na yönelik yaptırımları kabul etti.

 

15.18 UKRAYNA ORDUSU: RUSLAR KİEV’İ ELE GEÇİRMEYE HAZIRLANIYOR

 

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri basın servisi, Rus ordusunun başkent Kiev'i ele geçirmeye hazırlandığını duyurdu. Açıklamada, "Eldeki bilgilere göre, düşman Kiev'i almak için yeni bir girişime hazırlanıyor." ifadesi kullanıldı.

 

13.40 AB YENİ YAPTIRIMLAR UYGULAYACAK

 

Fransa, Avrupa Birliği (AB) üye devletlerinin bazı Rus yetkililere, oligarklara ve Belarus'taki bazı bankalara karşı yeni yaptırımlar üzerinde anlaştığını açıkladı.

 

12.40 JAPONYA’DAN UKRAYNA’YA KURŞUNGEÇİRMEZ YELEK

 

Japonya'nın, Rusya'nın savaş açtığı Ukrayna'ya kurşungeçirmez yelek ve kasketler gönderdiği bildirildi.

 

12.59 RUSYA 248 KİŞİYİ TAHLİYE ETTİ

 

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın Herson bölgesinden Kırım’a zırhlı trenle 248 yabancıyı tahliye edildiğini duyurdu. Bunlar arasında Türkiye, Mısır, Azerbaycan, Pakistan, İsveç, İtalya, Brezilya, Hindistan ve Fas vatandaşları bulunuyor.

 

12.40 RUSYA DIŞİŞLERİ: HÜKÜMETİ DEVRİME AMACIMIZ YOK

 

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’ya yönelik harekâtın planlandığı gibi gittiği belirterek, "Operasyonun amaçları arasında Ukrayna hükümetini devirmek yok" denildi.

 

12.38 PUTİN VARLIK FONUNU DEVREYE KOYDU

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ulusal Varlık Fonu'nun OFZ devlet tahvili ve hisse alımında kullanımına olanak sağlayan yasayı onayladı.

 

12.08 UKRAYNA'DA SAVAŞANLARA VATANDAŞLIK

 

Ukrayna İçişleri Bakan Yardımcısı Yevhen Yenin, Ukrayna'da Rusya'ya karşı savaşmak isteyen yabancılara vatandaşlık vaadinde bulundu. Ukrinform haber sitesi, Ukraynalı yetkilinin ülkede savaşa katılacak yabancı vatandaşlar için "Ukrayna vatandaşlığı almakla ilgileniyorlarsa mevzuatımız böyle bir fırsat sağlıyor" dediğini aktardı.

 

11.58 AKAR: GEMİLER EN KISA ZAMANDA GELECEK

 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, savaş çıktıktan sonra Rus limanlarında bekletilen gemiler için “En kısa zamanda Türkiye’ye gelecek. Olumlu gelişmeler bekliyoruz” açıklaması yaptı.

 

11.57 SİVİLLER SUMİ’DEN ARABAYLA AYRILIYOR

 

Siviller, “insani koridor” açıldıktan sonra Ukrayna'nın Sumi kentinden arabalarıyla ayrılmaya başladı.

 

10.59 AB: BU KIŞIN SONUNA KADAR RUS GAZINA BAĞIMLI DEĞİLİZ

 

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya'dan ithal edilen doğalgaza bu kışın sonuna kadar ihtiyaçlarının olmadığını, fazlaca sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) alımı yaptıklarını belirtti.

 

10.48 RUSYA: NÜKLEER SANTRALİ’NDE SİLAH BULUNDU

 

Rusya Ulusal Muhafızları (Rosgvardiya), Rusya’nın kontrolüne geçen Zaporojya Nükleer Santrali’nde 500’den fazla silah bulunduğunu duyurdu. Sputnik'in haberine göre, bir albay, “Santral kontrol altına alınırken, arama çalışmaları sırasında ağır silahların da aralarında olduğu yüklü miktarda mühimmat bulundu. Bu mühimmatlar istasyonun güç ünitelerindeydi. Yani çok ciddi bir savunma savaşına hazırlanılıyordu” dedi.

 

08.45 RUSYA MERKEZ BANKASINDAN YAPTIRIM

 

Rusya Merkez Bankası, yabancı para cinsinden satışları 9 Mart-9 Eylül tarihleri arasında askıya aldığını açıkladı.

 

08.00 FİTCH, RUSYA’NIN NOTUNU DÜŞÜRDÜ

 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Rusya'nın kredi notunu "B"den "C"ye düşürdü.

 

07.00 ABD, POLONYA’YA PATRİOT GÖNDERİYOR

 

ABD Avrupa Komutanlığı, 2 adet Patriot bataryasının savunma amaçlı olarak Polonya'ya gönderileceğini açıkladı.

 

02.30 PENTAGON POLONYA’NIN TEKLİFİNİ REDDETTİ

 

Pentagon, Polonya'nın uçaklarını Ukrayna'ya gönderilmek üzere ABD'nin emrine verme görüşünün NATO'da endişelere neden olduğu ve bu teklifin makul olmadığını açıkladı.

 

00.20 RUSYA ATEŞKESİ UZATTI

 

Rusya, Moskova saati ile 10.00’da (Ukrayna saati ile 09.00) başlayan yeni bir geçici ateşkes ilan etti. Ateşkesle birlikte Kiev, Çernihiv, Sumi, Harkov ve Mariupol kentlerinde tahliye koridorlarına izin verileceği bildirildi. Rusya İnsani Yardım Koordinasyon Merkezi tarafından yapılan açıklamada, "Rusya, 9 Mart’ta Moskova saatiyle 10.00 itibarıyla ateşkes ilan ediyor ve insani koridorları oluşturmaya hazır" denildi.

 

 

MA

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı