BTS’nin oturma eylemi 40’ıncı haftasında
Haber
18 Ekim 2021 - Pazartesi 17:46
 
BTS’nin oturma eylemi 40’ıncı haftasında
BTS’nin, sürgün ve baskılara karşı başlattığı oturma nöbeti 40’ıncı haftasında devam etti.
Emek Haberi
BTS’nin oturma eylemi 40’ıncı haftasında

FERSUDE - Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası'nın (BTS), TCDD yönetimi tarafından uygulanan sürgün ve baskılara karşı başlattığı oturma nöbeti 40’ıncı haftasında Alsancak Garı önünde devam etti.

 

BTS İzmir Şubesi Başkanı Erdal Akyol, Türkiye’nin bir yandan sermaye için cennet haline getirilirken diğer yandan emekçiler için cehennem haline dönüştürüldüğünü ifade ederek, “Demiryolu emekçilerinin attığı çığlık, tüm Türkiye işçi sınıfının sesidir. Ortaya koyduğu irade tüm ezilen, sömürülen emekçilerin ortak iradesidir. Bu direniş başlangıçtır, uyanıştır, umuttur. Özelleştirmeye karşı, ayrımcılığa, ötekileştirmeye karşı direnişimiz daha önce olduğu gibi şimdi de devam edecek. Emeğe ve emekçiye saygısı olan herkesin, bu kavgaya omuz vermesi, emeğin yarınları açısından hayati öneme sahiptir” dedi.

 

‘HESAP VERECEKLER’

Hiçbir yönetici ya da çalışanın sendikal faaliyetleri engelleyemeyeceği ve sendikalar arasında ayırım yapamayacağı hükmü ile TCK kapsamındaki cezalarının net olduğunu söyleyen Akyol, “Bu gün bizlere baskı uygulayarak, düzmece soruşturmalarla sürgüne gönderenler nasıl hesap veriyorsa, tehditle zorla üyelik yapanlar, tehditle üye istifa ettirenler de yine hesap verecektir. Arkadaşlarımızı kontrol teşkilatlarından çıkaranların, görevlendirmelerini iptal edenlerin bunları neden yaptığını da çok iyi biliyoruz. Sanmasınlar ki bunlar yanlarına kalacak. Onları, ‘bize emir geldi biz emirleri uyguladık’ demek de kurtaramayacak. Bizler, sendikalarımızı baskılara, soruşturmalara, tahkikatlara, sürgünlere, işten çıkarmalara inat var ettik. Bu tür baskılar bizi yıldırmayacaktır. Buradan bir kez daha sesleniyoruz; özelleştirme uygulamalarından vazgeçin. Kamu çalışanlarına yönelik, soruşturma, sürgün ve memuriyetten çıkarmaya dayalı disiplin uygulamalarından vazgeçin. Bu uygulamalarda ısrar ederseniz, üretimden gelen gücümüz de dahil olmak üzere her imkanı kullanarak direneceğimizi unutmayın” ifadelerini kullandı.

Eylem açıklama ardından son buldu. 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı