Brezilya’da heyelan ve sel nedeniyle en az 18 kişi öldü
Haber
16 Şubat 2022 - Çarşamba 10:32
 
Brezilya’da heyelan ve sel nedeniyle en az 18 kişi öldü
Brezilya’da Rio de Janeiro eyaletinin dağlık bölgesinde heyelan ve sel nedeniyle en az 18 kişi öldü.
Dünya Haberi
Brezilya’da heyelan  ve sel nedeniyle en az 18 kişi öldü

FERSUDE - İtfaiye Merkezinden yapılan açıklamada, Brezilya'nın Rio de Janeiro eyaletinin dağlık bölgesinde bulunan Petrópolis kentinde toprak kayması ve sellere neden olan aşırı yağışların ardından ölü sayısının 18'e yükseldiği belirtildi.

 

Rio de Janeiro İtfaiyesi yaptığı açıklamada, son saatlerde "Şu ana kadar heyelan ve sel nedeniyle 18 ölümün doğrulandığını" belirtti.

 

Bölgesel Kalkınma Bakanı Rogério Marinho altı ölüm bildirmişti. İtfaiye ekipleri kaç kişinin yaralandığını veya kaç kişinin kayıp olabileceğini söylemedi.

 

 

Rio de Janeiro'nun 68 km kuzeyindeki Petrópolis belediye başkanlığı şu an için bir kadın ve bir erkek olmak üzere iki ölü olduğunu doğruladı, ancak "çok sayıda olay ve ölüme" neden olan acil durumla başa çıkmak için "olağanüstü hal ilanına" karar verdi.

 

Sosyal ağlarda yayınlanan videolarda süpermarketler ve diğer işletmelerin mallarını sürükleyen ve şehrin sokaklarını tamamen sular altında kaldı.

 

Meteoroloji dairesi MetSul'a göre, altı saatten kısa bir sürede kentin bazı bölgeleri 260 milimetreye kadar yağmur aldı ve bu miktar Şubat ayının tamamında beklenenden daha yüksek bir hacimde gerçekleşti.

 

Eski imparatorluk sarayının olduğu Petrópolis, yüksekliği nedeniyle Rio de Janeiro kıyılarına kıyasla tarih, doğa yürüyüşleri ve daha ılıman bir iklim arayışında çok sayıda ziyaretçi çeken bir turizm beldesidir.

 

Ocak 2011'de, Petrópolis ve komşuları Nova Friburgo, Itaipava ve Teresópolis de dahil olmak üzere geniş bir alanda sel ve toprak kaymalarına neden olan şiddetli yağışlar nedeniyle Rio'nun dağ bölgesinde 900'den fazla kişi öldü.

 

DW

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı