Biden, IŞİD liderinin öldürüldüğü operasyonla ilgili DSG'ye teşekkür etti, Türkiye tepki gösterdi
Haber
04 Şubat 2022 - Cuma 08:16
 
Biden, IŞİD liderinin öldürüldüğü operasyonla ilgili DSG'ye teşekkür etti, Türkiye tepki gösterdi
ABD Başkanı Biden, IŞİD lideri Kureyşi’nin öldürülmesine ilişkin yaptığı konuşmada “Demokratik Suriye Güçleri’ne bizimle tam ortaklığından dolayı teşekkür ederim” dedi. Türkiye’den açıklamaya tepki geldi.
Dünya Haberi
Biden, IŞİD liderinin öldürüldüğü operasyonla ilgili DSG'ye teşekkür etti, Türkiye tepki gösterdi

FERSUDE - ABD Başkanı Biden, IŞİD lideri Kureyşi’nin öldürülmesine ilişkin yaptığı konuşmada “Demokratik Suriye Güçleri’ne bizimle tam ortaklığından dolayı teşekkür ederim” dedi. Türkiye’den açıklamaya tepki geldi.

 

ABD özel kuvvetleri öceki akşam Suriye’nin İdlib vilayetine bağlı Atme köyü yakınlarındaki bir eve operasyon düzenleyerek, IŞİD lideri Ebu İbrahim el Haşimi el Kureyşi’yi öldürdü.

 

ABD Başkanı Joe Biden, konuya ilişkin Beyaz Saray’da açıklama yaptı. IŞİD’in kurucusu Ebubekir El Bağdadi’nin 2019’da ABD’nin düzenlediği operasyonla öldürülmesinin ardından el Kureyşi’nin örgütün başına geçtiğini belirten Biden, Kureyşi’nin o tarihten itibaren IŞİD’in Amerikalıları ve müttefiklerini hedef alan birçok saldırının emrini verdiğini kaydetti.

 

Biden, IŞİD’in Haseke’deki cezaevine yönelik yapılan son saldırıyı da hatırlatarak, “Kureyşi IŞİDlilerin tutulduğu hapishaneye yönelik korkunç saldırının da sorumlusuydu” diye konuştu.

 

2014’te Şengal’de Ezidilere yönelik saldırıların, toplu kıyımların ve kadınlara yönelik tecavüzlerin arkasında da Kureyşi’nin bulunduğuna işaret eden Biden, “Bu korkunç terör elebaşı artık dünyada değil” dedi.

 

DSG’ye özel teşekkür

 

Biden, operasyona katılan Amerikan askerlerinin ailelerine teşekkür ederken “Ayrıca DSG’ye de bizimle tam ortaklığından dolayı teşekkür ederim” ifadesini kullandı.

 

Biden, konuşmasının devamında “Vatanımızı korumak adına IŞİD’e baskı uygulamak için yakın ortak ve müttefiklerimizle çalışmaya da devam edeceğiz; bunlar arasında DSG, Peşmerge dahil Irak güvenlik güçleri ve küresel koalisyonun 80 üyesi de bulunuyor” sözlerini kullandı.

 

Biden, ABD’nin her zaman uyanık ve hazırlıklı olacağının altını çizerek, “Dün geceki operasyonla tüm dünyadaki teröristlere şu güçlü mesajı verdim, sizin peşinizden gelecek ve sizi bulacağız” dedi.

 

Ankara’dan tepki

 

Biden’ın açıklamasına Türkiye’den tepki geldi. Kureyşi’nin öldürüldüğü operasyona ilişkin soruya yazılı yanıt veren Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, şu ifadeleri kullandı:

 

DEAŞ ile Mücadele Uluslararası Koalisyonu’nun etkin bir üyesi olan ülkemiz, DEAŞ ve onun temsil ettiği sapkın zihniyetle mücadelede aktif rol oynamaktadır. Türkiye, bu vesileyle DEAŞ, PKK/PYD/YPG, FETÖ dahil tüm terör örgütlerine karşı aralarında ayrım yapmadan mücadele edilmesi gerektiğini ve bir terör örgütüyle mücadelede bir başka terör örgütüyle ortaklık yapılmasının kabul edilemeyeceğini bir kez daha vurgulamaktadır.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı