Belediye binasını satışa çıkaran kayyıma tepki
Haber
20 Mayıs 2022 - Cuma 11:13
 
Belediye binasını satışa çıkaran kayyıma tepki
Cizre Belediyesi'nin eski binasını satılığa çıkaran kayyıma tepki gösteren Cizreliler, “Taşınmazın satılması, kayyımın talan kültürünü gösteriyor” dedi.
Gündem Haberi
Belediye binasını satışa çıkaran kayyıma tepki

FERSUDE - Cizre Belediyesi kayyımı, belediyeye ait eski hizmet binasını satışa çıkardı. Belediyenin resmi web sitesinde yapılan duyuruda, eski hizmet binasının kapalı teklif usulüyle 23 Mayıs’ta ihaleye çıkarılacağı belirtildi. Belediye binasının 55 milyon TL’ye ihale edileceği kaydedildi. Cizre Belediyesi’ne 2016 yılında atanan kayyım, belediyeye ait eski hizmet binası, parklar ve farklı taşınmazları, başta Cizre Kaymakamlığı olmak üzere birçok kuruma hibe etti. 2019 yerel seçimlerden sonra Cizre Belediyesi’ni kayyımlardan alan Halkların Demokratik Partili (HDP) eşbaşkanlar, ilk iş olarak kayyımın hibe taşınmazları geri almak oldu. Bu konuda birçok hukuki dava açan HDP’li Cizre Belediyesi eşbaşkanları, daha davalar sonuçlanmadan görevden alınarak, yerlerine kayyım atandı. 
 
 
Mezopotamya Ajamsında yer alan habere göre daha önce kayyım tarafından usulsüz olarak Cizre Kaymakamlığı’na hibe edilen Cizre Belediyesi eski hizmet binası, tekrar belediyeye iade edildi. Cizre Belediyesi kayyımı Davut Sinanoğlu, 2021 yılında bu taşınmazı 36 milyon TL’ye ihaleye çıkartarak satmak istedi. Halkın tepkisi sonucunda kayyım Sinanoğlu, ihalede geri adım atmak zorunda kaldı. Geçtiğimiz yıl kayyım Sinanoğlu yerine yeni atanan Mehmet Tunç, bu kez aynı binayı 55 milyon TL’ye kapalı ihale usulü ile tekrar satışa çıkardı.
 
 
KAYYIMIN TALAN POLİTİKASI
 
Cizre Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Zırığ, belediye eski hizmet binasının satışa çıkarılmasının “talanın devamı” olduğunu belirterek, “Görevde olduğumuz sürede belediyede nasıl bir hırsızlığın gerçekleştiğini ve belediyenin mallarının nasıl talan edildiğini göstermiştik” hatırlatmasında bulundu. Zırığ, 2019 seçimlerinden sonra yönetime geldiklerinde belediyenin 220 milyon TL borç batağında olduğunu ve kayyımın bütün taşınmazları devrettiğini anımsatarak, “Daha öncede belediyeye ait birçok taşınmaz farklı tarihlerde çeşitli kurumlara ve yandaşlara peşkeş çekildi. Bu taşınmazın satışı kapalı ihale usulü ile gerçekleştirileceği duyuruldu. Fakat özellikle belediye hizmet binası gibi önemli bir alanın kapalı usul ile ihaleye çıkarılması tamamen AKP-MHP’nin talan kültürünün apaçık bir örneğidir. Çünkü mevzuat ve kanunlar açık bir şekilde bunun kapalı ihale usulü ile yapılamayacağını belirtiyor. Burada yapılmak istenen ihalede, asıl amaç bu taşınmazı birilerine peşkeş çekmektir. Bu hizmet binasını yandaşlarına peşkeş çekip büyük bir rant elde edecekler” dedi. 
 
 
ALT VE ÜST YAPI SORUNLARI
 
Cizre’nin alt ve üst yapı sorunu olduğuna dikkat çeken Zırığ, “Kentte yeşil alandan tutun imar alanına birçok sorunu var. Bu kentin sorunlarına cevap olabilecek yegâne kurumların başında belediyeler geliyor. Bu kentin yeniden restore edilmesi ve yeniden inşa edilmesi gerekiyor. Belediyenin imkanlarının bu alanlara yönlendirilmesi gerekiyor. En basitinden Cizre’nin merkezinde bulunan bir belediye arsası kamu yararı için kullanılacaksa, bir otopark, sosyal hizmet merkezi veya park gibi yeşillendirme için kullanılması gerekiyor. Bunu yapmak yerine 55 milyona tanıdıklarına peşkeş çekmesi ranttan başka bir şey değildir” diye belirtti. 
 
 
RANT AMAÇLI 
 
2010 ile 2017 yılları arasında Cizre Belediyesi avukatı olan Sertaç Özkan, satışın kamu yararından çok rant amaçlı olduğunu söyledi. Hukuki olarak kamu kurumları arasında taşınmazların takas yoluyla devir edilmesi yolunun açık olduğunu belirten Özkan, “Bu takaslar gerçekleştiği zamanda devredilen taşınmazın yine kamu yararına kullanılması gerekiyor. Örneğin bu belediye binası kaymakamlığa veya başka bir kuruma devrediliyorsa bu kamu kurumunun kamu yararını gözetmesi gerekiyor. Şu an satışa çıkarılan belediye eski hizmet binasının yerine 4-5 katlı bir otopark yapılabilir ya da kadın ve gençler için sosyal hizmet veren bir tesis yapılabilir. Ama bireysel kişilere satılması hedefleniyor bunda da kamu yararı yoktur. Bu yerler rant alanı olarak kullanılırsa, burada hukuksuzluk doğar. Böyle bir duruma kentin sivil toplum örgütleri Şırnak Barosu da sessiz kalmayacaktır” diye konuştu.
 
 
TAŞINMAZLAR HALKA AİT 
 
Taşınmazların satılmasına Cizreliler de tepki gösterdi. Belediyeye ait bütün malların halka ait olduğunu dile getiren Kasım Çakmakçı (37), “Halka hizmet verecek işler yapılması gerekiyor. İlçemizin en büyük eksikliği yeşil alan eksikliğidir. Burası aynı zamanda Sanat Sokağı’dır. İlçenin merkezidir. Eğer burada yeşil bir alan olsa ve insanlar oturup dinlenebilse daha iyi olurdu. Burayı da apartmana çevirseler hem çok çirkin olacak hem de günahtır. Eğer burası Sanat Sokağı ise buranın yeşillendirilmesi ve daha güzel olması gerekiyor” dedi.
 
 
‘YEŞİL ALAN İSTİYORUZ’
 
Belediye eski hizmet binasının ne olacağına dair halk sorulması gerektiğinin altını çizen Ahmet Dal (35) ise, “Kimse yurttaşlara bir şey sormuyor. Halkın taleplerini dinlemiyorlar. Burayı satınca yerine halk için bir şey yapmayacaklar. Burası Cizre şehir merkezidir. İnsanlar dışarıya çıktığı zaman oturup dinlenebileceği bir yeşil alan yok. Her taraf beton yığını. Burada bulunan belediyenin eski hizmet binası yerinin yerine park alanı yapılması gerekiyor. İlçemizde zaten AVM’ler var. Her taraf binadır. Eğer burada bir park, yeşil alan yapılsa, daha faydalı olacaktır. İnsanların nefes alabileceği yer olacaktır” diye konuştu.
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı