BEKSAV’da ‘100 Tutsak 100 Hapishane Sonsuz Edebiyat’ kitap sergisi
Haber
31 Mayıs 2022 - Salı 12:21
 
BEKSAV’da ‘100 Tutsak 100 Hapishane Sonsuz Edebiyat’ kitap sergisi
Görülmüştür ve Görüşeceğiz Kolektifleri politik tutsakların hapishanelerde yazdıkları kitapları "100 Tutsak 100 Hapishane Sonsuz Edebiyat" başlığıyla okurlar ile buluşturuyor.
Kültür Sanat Haberi
BEKSAV’da ‘100 Tutsak 100 Hapishane Sonsuz Edebiyat’ kitap sergisi

FERSUDEGörülmüştür ve Görüşeceğiz Kolektifleri politik tutsakların hapishanelerde yazdıkları kitapları "100 Tutsak 100 Hapishane Sonsuz Edebiyat" başlığıyla okurlar ile buluşturuyor. Sergi 3-4-5 Haziran Kadıköy BEKSAV’da gerçekleştirilecek.

 

Üç gün devam edecek olan sergi 3 Haziran Cuma 18.00'de müzik dinletisiyle açılacak. 38 tutsak yazar ile yapılan röportajlardan oluşan ve yakın zaman önce yayınlanan "Firari Yazlar" kitabının yazarlarından Adil Okay, tutsak Dr. Ayhan Kavak ile birlikte hazırladıkları kitabı imzalayacak.

 

4 Haziran'da ise "Tutsak Kitapları Sergisi" tutsak dostlarına ve edebiyatseverler 12:00/19:00 saatleri arasında açık olacak.

 

5 Haziran'da ise 15:00/17:00 saatleri arasında yazarlar tutsak yazarlar kitaplarını imzalayacak.

 

17:00/19:00 arasında da "Hapishanede Yazmak ve Edebiyat" başlıklı bir söyleşi gerçekleştirilecektir.

 

Görülmüştür ve Görüşeceğiz Kolektifleri tarafından sergi ile ilgili yapılan açıklama şöyle:

 

Görülmüştür ve Görüşeceğiz Kolektifleri olarak politik tutsakların hapishanelerde yazdıkları kitapları "100 Tutsak 100 Hapishane Sonsuz Edebiyat" başlığıyla sizlerle buluşturuyoruz.

 

Dört duvar arasında, hapishanelerde, üretilen eserleri okurlarıyla buluşturma karadaki tel örgüleri ve duvarları kaldırmaya biraz olsun katkı sağlamaktır.

 

Yasama ve sanata dair üreten, sanatın her dalının sınırlamalara, zorluklara, kilitli kapılar arkasına sığmayan gücünü kitaplaştıran tutsak yazarlar ve şairler ile buluşmak ister misiniz?

 

Politik tutuklular sanat edimlerinde sadece zindanı değil dışarıyı da başarıyla betimlemektedirler. Onlar anı bohçalarını asıl olarak dışarıda doldurmuşlardır.

 

Elbette bu birikimi, estetiği ihmal etmeden, sanatın olmazsa olmaz kurallarıyla işleyip ak kâğıda ya da tuvale aktarmak çetrefilli iştir. Sanatçı yoğunlaşmak için kimi zaman kalabalıklara karışmak, kimi zaman da yalnız kalmak ister. Bu bir lüks değil, üretim daha iyi üretim için zorunluluktur. Ama zindandaki yazar – şair ressam- karikatürist besteci dilediği zaman yalnız kalamaz veya kalabalıklara karışıp, dilediği gibi gözlem yapamaz. Bu açığını ancak düş gücüyle ve an bohçasına başvurarak kapatır. Ve okuyarak. Bu anlamda onlar düş yolculuklarında kimi zaman bizden daha özgürdür.

 

Sergimiz ağırlıklı olarak edebi eserlerden oluşacaktır. Bunun yanı sıra hapishane üretilen edebiyat ve karikatür dergileri, hapishane konulu kitaplar da sergimizde yer alacaktır.

 

Üç gün devam edecek olan sergimiz 3 Haziran Cuma 18.00'de müzik dinletisiyle açılacak. 38 tutsak yazar ile yapılan röportajlardan oluşan ve yakın zaman önce yayınlanan "Firari Yazlar" kitabının yazarlarından Adil Okay, tutsak Dr. Ayhan Kavak ile birlikte hazırladıkları kitabı imzalayacak.

 

4 Haziran'da ise "Tutsak Kitapları Sergisi" tutsak dostlarına ve edebiyat severler 12:00/19:00 saatleri arasında açık olacak.

 

5 Haziran'da ise 15:00/17:00 saatleri arasında yazar dostlarımız tutsak yazarlar kitaplarını imzalayacak.

 

17:00/19:00 arasında da "Hapishanede Yazmak ve Edebiyat" başlıklı bir söyleşi gerçekleştirilecektir.

 

100'den fazla tutsağın hapishane koşullarında, engelleri aşarak yazdıkları kitapların sayfalarını karıştırmaya başladığınız anda onların imgeleriyle sadece bir hapishaneden diğerine değil, dünyanın dört bir yanına doğru yolculuğa çıkacaksınız.

 

Hepinizi hapishanelerdeki tecrit ve baskı koşulları altında üretim yapmayı sürdüren tutsakların hayal gücüyle yol almaya, zindanları taştan, betondan  griden, telden değil iyiden, güzelden, yaşamdan, sanattan, edebiyattan yeniden yapanlara dokunmaya davet ediyoruz.

 

Görülmüştür Kolektifi/ Görüşeceğiz Kolektifi

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı