Banabi kuryeleri grevde
Haber
01 Şubat 2022 - Salı 18:04
 
Banabi kuryeleri grevde
Yemeksepeti Banabi motorlu kurye çalışanları maaşlarına yapılan zammı kabul etmeyerek Antalya’da kontak kapatma eylemi gerçekleştirdi
Emek Haberi
Banabi kuryeleri grevde

FERSUDE - ÖZEL

 

Tüm Türkiye’de ve Antalya’da Yemeksepeti Banabi’de çalışan motorlu kuryeler maaşlarına yapılan zammı kabul etmeyerek kontak kapatma eylemi yaptı. Taleplerini sıralayan ve iş yavaşlatmaya kadar gidecek olan eylemler kapsamında çalışanlar maaşlarının 4 bin 253 liradan 5 bin 500 liraya çıkarılmasını istiyor.  

 

‘RAPOR ALINCA KESİNTİ OLUYOR’ 

Kuryelerden Barış Özkoral, Türkiye genelinde eylem yaptıklarını belirterek “Taleplerimizi bağlı olduğumuz şirkete iletmek için uğraşıyoruz. Tüm ülkede toplantı yapıldı. Biz de Antalya’da İstanbul ile eş zamanlı hareket ediyoruz. Maaşımızın 4 bin 253 liradan 5 bin 500 liraya çıkarılmasını istiyoruz. Biz çalışırken canımızı ortaya koyuyoruz. Kaportamız vücudumuz. Kaza yapan arkadaşlarımız var. Biz paket başına prim alıyoruz. Kurye iş kazası yapsa bile paket başı primin yüzde 50’si kesiliyor. Biz raporlu olduğumuz halde kesinti yaşamak istemiyoruz. Hasta bile olsak motorun üstünde yağmurdan, soğuktan hasta oluyoruz. Kimse evinde oturarak hasta olmuyor. Hasta olduğumuzda rapor alınca da primlerimiz kesiliyor. Hem canımızı ortaya koyuyoruz hem akşam eve gidebilecek olmanın endişesini yaşıyoruz hem de 4 bin 253 lira maaş alıyoruz” dedi. 

 

‘HIZA TEŞVİK EDİYORLAR’ 

Şirketin attığı mailde günde 20 paket atmasını istediklerini aktaran Özkoral, “Bu ayda 540 paket yapar. 540 paket artı maaşınızla beraber 5 bin 500 lira gibi para alırsınız. Ayrıca trafikte hızlı gitmeye teşvik ediyorlar. Ama sorarsanız 20 km hızı geçmeyin diyorlar. Biz bu hızla nasıl 540 paket dağıtabiliriz? Bizim kaldırımlardan gitmeye, kırmızı ışıkta geçmeye teşvik ediyorlar. Bugün kontak kapatma kararı aldık. Bugün itibariyle iş yavaşlatma eylemi yapacağız. Sendikayla ortak hareket ediyoruz. 15 dakikada götürmemiz gereken paketi 45-50 dakikada bırakacağız. Bundan sonraki süreçte de daha kuvvetli olarak daha büyük bir eylem yapacağız” dedi.  

 

KURYELERİN ARKASINDAYIZ  

Motorlu Kuryeler Derneği Başkanı Nihat Özdemir ise kuryelerin asgari ücretle yoğun mobbing koşullarında çalıştıklarını aktararak “Şartları gerçekten çok zor. Bu insanlar yaz kış demeden yüklü eşya taşıyorlar. Hak ettikleri sağlıklı bir yaşam, sağlıklı çalışma koşulları istiyorlar. Bizler de her zaman arkalarındayız” dedi.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı