ATK’den Aysel Tuğluk için ‘cezaevinde kalabilir’ raporu
Haber
15 Şubat 2022 - Salı 17:43
 
ATK’den Aysel Tuğluk için ‘cezaevinde kalabilir’ raporu
Demans teşhisi konulan hasta tutuklu Aysel Tuğluk için ATK bir kez daha “cezaevinde kalabilir” raporu verdi.
Gündem Haberi
ATK’den Aysel Tuğluk için ‘cezaevinde kalabilir’ raporu

FERSUDE - Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkan Yardımcısı demans teşhisi konulan hasta tutuklu Aysel Tuğluk hakkında Adli Tıp Kurumu (ATK) kararı çıktı. Karar, Tuğluk’un yargılandığı Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunuldu.

 

Raporda Tuğluk’un 1-4 Şubat arasında gözlem altında tutulduğu yer aldı. ATK Gözlem İhtisas Dairesi tarafından yazılan 25 sayfalık raporda Tuğluk hakkında Kocaeli Devlet Hastanesi’nin ve ATK’nin önceki değerlendirmelerine de yer verildi.

 

Mezopotamya Ajansında yer alan habere göre, raporun sonunda yapılan günlük viziteler ile hemşire ve personelin günlük değerlendirme formundan alınan bilgilere göre; şahsın düzenli uyuduğu ve beslendiği, çevresiyle uyumlu olduğu, davranış bozukluğu göstermediği öne sürüldü.

 

Raporda Tuğluk’un şu anda muhalif olduğu için içeride tutulduğunu, silahlı herhangi birşey yapmadığını, silahlı hareketlerin karşısında durduğunu, 5 yıldır cezaevinde tutulduğunu, yaklaşık 2 yıldır unutkanlığı olduğunu fark ettiği beyanlarına da yer verildi. Tuğluk’un unutkanlığına dair ifadeleri de yer alan raporda Tuğluk’un cezaevinde odanın içinde tutulmazsa düşme riski olduğunu, 2-3 kez düştüğünü ifade ettiği de kaydedildi.

 

Raporun sonuç kısmında Tuğluk’un Kobanê Davası’nda yargılanmasında yer alan suçlamalar sıralanarak, hafif bilişsel bozukluk tespit edildiği vurgulanarak, “Ceza sorumluluğunun tam olduğu kanaat ve mütalaa olunur” denildi.

 

NE OLMUŞTU?

Kürt siyasetinin önemli isimlerinden, Türkiye ve Kürt siyasetinde ilk eşbaşkan olan Aysel Tuğluk, 5 yılı aşkın süredir Kocaeli Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevinde tutuluyor. 13 Eylül 2017’de annesinin cenazesine yapılan ırkçı saldırı sonrasında sağlık sorunları yaşamaya başlayan Tuğluk’a demans teşhisi kondu. Cezaevinde yaşamını sürdürmekte zorlanan Tuğluk için Kocaeli Adli Tıp Kurumu (ATK) “Cezaevinde kalamaz” raporu verse de bu rapora karşı İstanbul ATK, “Cezaevinde kalabilir” raporu vererek Tuğluk’un tahliyesini engelledi. Durumu giderek ağırlaşan Tuğluk için kampanyalar başlatan kadınlar, Tuğluk’un özgür bırakılmasını talep etti.

 

Son olarak Tuğluk, yargılanan isimler arasında bulunduğu Kobanê Davası kapsamında Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yeniden ATK’ye sevki istenen Tuğluk 3 hafta süreyle ATK’de gözlem altında tutulacağı belirtilmişse de bu süre sadece 3 gün kullanıldı.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı