'Artık yeter, geçinemiyoruz'
Haber
25 Kasım 2021 - Perşembe 11:48
 
'Artık yeter, geçinemiyoruz'
DİSK, “Artık yeter, geçinemiyoruz” sloganıyla düzenlediği eylemlerde, hükümeti istifaya çağırdı.
Emek Haberi
'Artık yeter, geçinemiyoruz'

FERSUDE - Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) birçok kentte "Artık yeter, geçinemiyoruz" sloganıyla eylemler düzenledi. 
 
İZMİR  
 
Devrimci İşçi Sendikası Konfederasyonu (DİSK) İzmir Şubeler Platformu, “Artık yeter, geçinemiyoruz”  sloganıyla Basmane Meydanı'nda açıklama yaptı. Eylemde “Bıçak kemikte geçinemiyoruz” pankartı açılarak sık sık, "Hükümet istifa" sloganı attı.
 
DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, "Bu kış işçiler, emekçiler, yoksullar için kara kış olacak. Eğer mücadele edersek bu iktidarın kara kışı olacak demiştik. Artık yeter geçinmek istiyoruz, biz çalışıyoruz biz üretiyoruz ama geçinemiyoruz. Borçla yaşamaya çalışıyoruz, patronlardan daha çok vergi veriyoruz" dedi. 
 
Sarı, işsizlik ve zamların emekçilerin belini büktüğünü söyleyerek, ekonomik krizin yükünü işçilerin emekçilerin taşıdığını söyledi. Sarı, "Yabancı sermaye için, petrol prensleri ve kralları için 'kelepir emek kelepir memleket' diye tezgâh açanlara direneceğiz. TL ucuzlasın, emek ucuzlasın, memleketin taşı toprağı ucuzlasın tezgahını bozacağız" diye konuştu. 
 
Sarı, ekonomik çöküşten kurtulmanın yollarına dair önerilerini şöyle sıraladı:
 
“ * TL'nin ve emeğin değersizleştirilmesi politikasından derhal vazgeçilmelidir. 
 
* TL'nin değersizleşmesi nedeniyle yaşanan tüm kayıplar asgari ücret artışıyla telafi edilmeli, bu artışta işçiler büyümeden de pay almalıdır. 
 
* Asgari ücretin ve tüm ücretlerin asgari ücret tutarı kadar bölümünde vergi ve kesintiler kaldırılarak tüm ücretlere 1000 lira iyileştirme yapılmalıdır. 
 
* İşçi sınıfının yaşadığı gelir kaybını telafi etmesinin en önemli yolu, sendika ve grev hakkıdır. Bu hakların kullanımı önündeki tüm yasal ve fiili engelleri kaldırılmalıdır.” 
 
ANTALYA
 
DİSK Akdeniz Bölge Temsilciliği de "Artık yeter geçinmek istiyoruz" diyerek Attalos Heykeli önünde açıklama yaptı. Açıklamaya çok sayıda işçi, siyasi parti ve sivil toplum örgütü teslimcisi katıldı. Ortak basın metnini okuyan Genel-İş Antalya Şube Başkanı Vedat Küçük, mücadele çağrısı yaptı.
 
HATAY
 
DİSK'e Genel-İş Hatay Şubesi de Uğur Mumcu Meydanı'nda yaptıkları açıklama yaparak, iktidara artık geçinemedikleri mesajını verdi. Eylemde, "Yoksulluğa ve emeğimizin ucuzlatılmasına teslim olmayalım, kara kışı bahara çevirelim" ve "Ge-çi-ne-mi-yo-ruz!Gelirde adalet!Vergi adalet! Geçinmek istiyoruz!" pankartları açıldı.  Genel-İş  Şube Başkanı Yusuf Berk Yürek, ortak basın metnini okudu. 
 
MERSİN
 
Genel İş Mersin Şubesi de sendika binası önünde yaptığı açıklamayla, "Hükümet istifa" ve " Genel grev genel direniş" çağrısı yaptı. Genel İş Mersin Şubesi Başkanı Kemal Göksoy, AKP'nin artık ülkeyi yönetemediğini belirterek, tüm emek ve meslek örgütlerini ortak mücadeleye çağırdı.
 
MA
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı