ARÎ-DER'den 30 kursiyere sertifika
Haber
16 Mayıs 2022 - Pazartesi 21:08
 
ARÎ-DER'den 30 kursiyere sertifika
ARÎ-DER, Kürtçe dil eğitimini tamamlayan 30 kursiyere sertifika verdi.
Gündem Haberi
ARÎ-DER'den 30 kursiyere sertifika

FERSUDE - Arî Dil Araştırmaları ve Kültür Derneği (ARÎ-DER), Kürtçe dil eğitimini tamamlayan 1 ve 2'nci aşamayı tamamlayan 30 kursiyere, Batman Barosu Tahir Elçi Salonu’nda düzenlediği tören ile sertifikalarını verdi.  Törene, TJA, Batman Barış Anneleri Meclisi, HDP Batman İl Eşbakanları , Batman Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Demir, İHD Batman Şubesi ile mezun olan kursiyerler aileleri ile birlikte katıldı. Törende Kürtçe şiirler, stranlar okundu ve bilgi yarışması yapıldı.

 

Törende konuşan Belediye Eşbaşkanı Mehmet Demir, Kürt diline yönelik asimilasyon politikalarına dikkat çekerek, yaşamın her alanına sirayet eden bu politikalara karşı Kürtçeyi sahiplenmeye çağırdı. Demir, kayyımların Kürtçeye dönük saldırılarını hatırlatarak, Kürtçeye dönük saldırıların bir devlet politikası olduğunu ve yüz yıllık bir geçmişinin olduğunu söyledi.

 

 

ARÎ-DER Eşbaşkanı Elif Kıvırcık ise Kürtçeye sahiplenme çağrısında bulunarak,  "Bizler diyoruz ki dil var olmanın evidir ve var olmak dilsiz gerçekleşmez. Dilin savunulması varlığımızın savunulmasıdır. Eşit özgür ve insani bir yaşam için Kürtçe hayatidir.Bir çok ülkede ulusal birlik için bir araya gelinebilmekte bizler dil için de böyle bir hareket yaratabiliriz

 

Bizler dil için çalışmalarımızı sürdürüyoruz ve sürekli sürdüreceğiz. Bizim karşımızdakiler kirli bir dille dilimize saldırıyor. Sözde özel savaş hocaları eğitim verdikleri çocuklarımızı küçük görüyorlar. Bizler Kürtçe eğitimi onlara mecbur kılmalıyız. Kürtçe zengin bir dildir hepimiz bu sorumluluğa ortağız bundan dolayı bizler Kürtçeyi gündemimizin ilk sırasına koymalıyız. Gücümüz var ve biz bu gücümüze güveniyoruz. Programın gönlünüzce olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.

 

Tören, Bahar Kültür Merkezi (BKM) sanatçılarının seslendirdiği şarkılar eşliğinde son buldu.

 

MA

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı