Alparslan Kuytul tutuklandı
Haber
09 Mayıs 2022 - Pazartesi 14:31
 
Alparslan Kuytul tutuklandı
Kaçırılan iş insanı Koray Sarısaçlı'nın ifadesiyle gözaltına alınan Furkan Vakfı Kurucusu Alparslan Kuytul, tutuklandı. Kuytul, savcılıkta, “Bu işi birilerinin planladığını düşünüyorum” diyerek kendini savundu.
Gündem Haberi
Alparslan Kuytul tutuklandı

FERSUDE - İş insanı Koray Sarısaçlı'nın geçen yıl 8 Eylül'de 4 kişi tarafından kaçırılıp, 13 gün sonra serbest bırakılmasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 2021 Eylül ayında Furkan Vakfı üyesi 8 kişi tutuklandı. Adana Cumhuriyet Başsavcılığındaki ifadesinde, vakfın bir dönem yöneticiliğini de yapan Sarısaçlı, kaçırıldığını, 13 gün rehin tutulduğunu, 7 milyon dolarlık senettin zorla imzalatıldığını, kendisini kaçıranların Furkan Vakfı üyesi olup, emri Kuytul'un verdiğini ileri sürdü.
 
 
Yürütülen soruşturma kapsamında Adana Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı üzerine Kuytul, sabah saatlerinde Adana Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube ekiplerince "Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma", "Gasp", "Adam yaralamaya azmettirme" ve "İşkence" iddialarıyla gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından Adana Adliyesine getirilen Kuytul, savcılıkça ifadesi alındı. 
 
 
Suçlamaları reddeden Kuytul, "Bu kaçırılma olayının benimle bir alakası yok. Koray Sarısaçlı’nın ifadeleri ise tamamen soyut. Bu olay düzmece olabilir. Bu işi bir takım güçlerin planladığını düşünüyorum" dedi. Savcılık, Kuytul'u "Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma", "Gasp", "Adam yaralamaya azmettirme" ve "İşkence" iddialarıyla tutuklama talebiyle Adana Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk etti.
 

Sulh Ceza Hakimliği'nde ifadesi alınan Kuytul, "Sevk gerekçesinde sadece müşteki beyanları var, diğerlerini 'Camideler' diyerek tutukladılar, benim hakkımda ne var? Savcı sadece müşteki beyanıyla beni tutuklamaya sevk etti. 'Böyle yapmam!' demişti. Diğerlerine de bunu yaptılar. Ben konferanslar yapan bir hocayım. 8 senedir sebepsiz konferanslarımı engelliyorlar. Susturamayınca 2018'de beni tutukladılar. Beni susturmak için iki sene tutuklattılar. Bu adli bir vaka değildir, siyasidir! Gerçekten kaçırma var mı, benim şüphem var. Bu dosya adli bir dosya değil siyasi bir dosyadır. Böyle adi bir suçu benimle ilişkilendirip beni lekelemek istiyorlar" dedi.

 

 Hakimlikteki işlemlerinin ardından Kuytul tutuklandı. 
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı